توقف غیر قانونی اجرای » مردن با دهان باز «

uu

نمایش مردن با دهان باز با فقط چهارده اجرا در تالار سنگلج از حرکت باز ماند !!! 

dahan1
dahan2
این اولین بار نیست که یک فیلم ساخته شده پس از اکران و یا یک نمایش پس از چند اجرا  بدون دلیل صرفأ بنا به میل شخصی مسئولین وزارت ارشاد توقیف می شود اینبار هم نمایش » نردن با دهان باز » پس از چهارده اجرا توقیف شد .
به گزارش سایت خبری تئاتر ، شواهد حکایت از توقیف اجراهای نمایش » مردن با دهان باز » به نویسندگی محمد وفائی و کارگردانی دلارا نوشین دارد . این نمایش که کار خود را با برپائی آئین گشایش و شب چراغ پرشوری با حضور هنرمندان طراز اول و پیشکسوتان از دوازدهم آذر ماه 93 روی صحنه تالارسنگلج آغاز کرد پس از چهارده اجرا در جمعه 28 آذر، متوقف و از صحنه کنار گذاشته شده است .
سایت خبری تئاتر می نوسید : این نمایش ، یک اثرهنری بدیع و تاثیر گذار است . پرداخت به ارزشهای آئینی و سنتی و نیز ملی و شعائر دینی با جاری شدن در داستانی مهیج و جذاب به گونه ای واقع میشود که روایتی روان را به شکلی ساده ، در پیچشهای داستانی- دراماتیک ، در قالب بازیهائی یکدست و درخشان طوری به نمایش می گذارد که فضای آن دوره از تاریخ معاصر ایران کاملاً بر ناخودآگاه مخاطب مستولی شده و او را در فضای خود غرق میکند و همه چیز از کارگردانی و صحنه و نور گرفته تا لباس و گریم در نوع خود قابل توجه و در بین نمایش هائی ازین دست منحصر به فرد می باشد .
گویا قرار است از سوم دی ماه نمایش دیگری را در سنگلج جایگزین کنند . در صورتی که بنا بر ادامه اجراهای این نمایش تا اواسط دی ماه بود ، که اخبار منتشر شده در سایتهای خبری و مطبوعات شاهد بر این امر می باشد . شنیده ها حاکی از این است که هنوز هیچ دلیل واضحی بر این جریان اعلام نشده است و گمانه زنی ها مبتنی بر اعمال فشار بر مسئولین امر برای اجرا رفتن گروه بعدی است .
دراوضاع فعلی که تئاتر ایران دارد ونیازی به ذکر جزئیات نیست ، از شکل تولید و نوع نمایش ها گرفته تا محتوی و حتی کیفیت آنان ، ظهور چنین آثاری می تواند نجات بخش و امیدوار کننده باشد ، کما اینکه استقبال ازین نمایش و بازخورد آن در بین اقشار مختلف ، مطلوب و نتیجه تامل برانگیز و عواقب آن مفید بوده است ، طوری که برق رضایت را میتوان در چشمهای تماشاگران دید . تولید این نمایش با این مضمون و به نقل از مصاحبه های پیشین ، در یک فرصت بسیار کوتاه و فشرده با این کیفیت ، نشانگر آن است که می شود با ساخت آثاری این چنین که ریشه در دانش و قریحه دارد ، مردم را با تئاتر آشتی داد و مخاطبین بدون واصل شدن به شیوه های سطحی و هجو به هدف خنداندن و صرف سرگرمی و سوءاستفاده از عنصر موسیقی به شکل سازوطرب به پای کارهائی نشاند که نه نشان از نمایش دارند نه اترکسیون که اخیراً آفت اش گریبان سالنهای نمایشی مطرح و بزرگ را هم گرفته است . و میشود سطح سلیقه و ذائقه را ارتقاء داد تا دوباره به نمایشهای اصیل ، با مفهوم و فرهنگ ساز برسیم حتی برای مخاطبین خاص تالار سنگلج .
سوال اینجاست چرا چنین اثری باید به این شکل ناگهانی توقیف شود ؟ یک اثر ارزشمند و ارزشی که آئین های مذهبی و سنتی را به این زیبائی به تصویر میکشد و در بوته ی کلام می آورد و آفت های اجتماعی را به این لطافت و سادگی ، مذمت نموده و نمایان میکند به چه انگیزه ائی باید حذف و توقیف شود ؟ و در نهایت پاسخگوی این همه آشفتگی و بی برنامگی و کنشهای غیر قانونی کیست ؟
در این نمایش بازیگرانی چون : شمسی فضل الهی، اکبر رحمتی ، سیروس اسنقی ، مژگان خالقی و امیر اسماعیلی ایفای نقش می کنند .

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.