کسوف کامل

روز جمعه 20 مارس در آخرین روز سال کهنه ایرانی، اتفاقی نادر در سوئد به وقوع خواهد پیوست که برای دیدن مجدد آن باید 24 سال دیگر صبر کرد.
یک کسوف یا خورشید گرفتگی تماشایی در وسط روز در سوئد به وقوع خواهد پیوست. اما مقامات مسئول به شهروندان هشدار داده اند که به هیچ وجه نباید بدون عینک های ویژه به این پدیده طبیعت بنگرند. هشداری بسیار جدی که خصوصاً می بایست در مورد کودکان که اطلاعی از این موضوع ندارند و ممکن است با خیره شدن به این پدیده طبیعت به چشمان خود آسیب های جدی وارد کنند مورد توجه قرار گیرد.
خورشید گرفتگی روز جمعه سوئد، در استکهلم از ساعت 9:51 صبح آغاز خواهد شد و به تدریج ماه، مابین زمین و خورشید قرار خواهد گرفت. این کسوف در استکهلم در ساعت 10:58 صبح در اوج خود خواهد بود و 85 درصد از سطح خورشید را خواهد پوشاند.
این کسوف، یک خورشید گرفتگی ناقص است و همه سطح خورشید را نمی پوشاند. این کسوف در نقاط شمالی سوئد بیشتر قابل احساس است. در شهر شمالی کیرونا 93 درصد خورشید در کسوف روز جمعه پوشیده خواهد شد و برای ساکنین شهر لوند در جنوب سوئد، این میزان 84 درصد خواهد بود.
یک خورشید گرفتگی یا کسوف کامل که تمامی سطح خورشید را می پوشاند، آخرین بار در روز 30 ژوئن سال 1954 (61 سال پیش) در سوئد به وقوع پیوست. کسوف کامل بعدی در سوئد، که تمامی سطح خورشید در آن کاملاً پوشیده شود در روز 16 اکتبر سال 2126 (111 سال دیگر) به وقوع خواهد پیوست.
مقامات مسوئل هشدار داده اند که پرتو خورشید چنان قوی است که حتی اگر فقط 1 در صد از سطح آن در یک خورشید گرفتگی پیدا باشد، نگاه کردن به آن کماکان آسیب های جدی به چشم وارد خواهد آورد و به این ترتیب نباید به هیچ وجه با این تصور اشتباه که بخش بزرگی از خورشید پوشیده شده است به تماشای آن پرداخت. همچنین باید توجه نمود که عینک های آفتابی معمولی کمکی در این رابطه نمی کنند، بلکه برای تماشای این پدیده به حفاظ بسیار قوی تری نیاز است.
منبع: استکهلمیان دات کام.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.