حسن روحانی خبر از صادرات غیر نفتی پنجاه میلیارد دلاری می دهد ..

صفحه-خبری
تنظیم گزارش : خاطره نورشید 
رئیس جمهور ایران : صادرات غیر نفتی در سال جاری خورشیدی به ۵۰ میلیارد دلار رسیده و این رقم یک رکورد برای کشور بوده است.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسن روحانی در حاشیه آخرین نشست هیات دولت در روزهای پایانی سال ۹۳ با حضور در جمع خبرنگاران گفت که ایران به رغم «تحریم‌ها»، «خشکسالی و مشکلات اقلیمی» و همچنین «کاهش قیمت نفت»، اما «موقعیت‌های بزرگی را در صحنه‌های مختلف به دست آورد.
طبق آخرین گزارش ماهانه گمرکی ایران که ۱۱ اسفند منتشر شد، صادرات غیرنفتی ایران در یازده ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۲ درصد رشد داشته است.
بر اساس این گزارش، صادرات یازده ماهه ایران به ۴۶ میلیارد و ۳۰۶ میلیون دلار رسیده است.
در این میان، واردات نیز با رشد بالای ۱۲ درصدی به ۴۸ میلیارد و ۲۵۸ میلیون دلار بالغ شده است.
اظهارات روحانی درباره کاهش قیمت نفت اشاره به وضعیتی است که از نیمه دوم سال گذشته میلادی تاکنون گریبان تولیدکننده‌های نفت را گرفته است. قیمت هر بشکه نفت اوپک که در نیمه اول سال گذشته حدود ۱۰۸ دلار بود، هم اکنون به زیر ۴۹ دلار سقوط کرده است.
وی همچنین با اشاره به اینکه در صحنه سیاست خارجی موفقیت‌های «بسیار خوبی» داشتیم، گفت که در زمینه رابطه با همسایگان نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری داشتیم و در برنامه‌ریزی اقتصادی حجم تجارت و روابط اقتصادی ما به دو برابر افزایش پیدا کرد.
آنچه که آمارهای گمرکی نشان می‌دهد صادرات ایران در ۱۱ ماه سال جاری به ترکمنستان حدود ۲۰ درصد، به ترکیه بیش از ۲۰ درصد، به پاکستان حدود ۴۵ درصد، به عراق بیش از پنج درصد، عمان ۱۳۹ درصد، امارات بیش از شش درصد، کویت ۱۸۸ درصد و عربستان بالای ۱۲۰ درصد افزایش یافته است. اما صادرات ایران به افغانستان و آذربایجان مقداری کاهش یافته است.
روحانی می‌گوید که‌ روابط ما با همسایگان‌مان و کشورهای جهان پیشرفت داشت و در مذاکراتی که با کشورهای مختلف از جمله ۱+۵ داشتیم قدم‌هایی به پیش گذاشتیم و موفقیت‌ها کسب کردیم.
مقامات کشوری از کاهش رشد تورم از بالای ۳۵ درصد در زمان تصدی پست ریاست جمهوری روحانی به حدود ۱۶ درصد در ماه گذشته خبر می دهند.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.