شگفتی های چین

china 3

شهر ممنوعه و دیگر شکفتی های چین

سالها پیش از اینکه چینی ها با محصولات خود بازارهای جهان را تسخیر کنند با دیوار بزرگی در جهان شناخته می شدند که نماد chinaدوراندیشی و تدبیر آنها بود. چینی‌ها در خصوص دیوار بزرگشان می‌گویند : » کسی که به دیوار چین صعود نکرده باشد، قهرمان نیست «.

چین كشوری است پرجمعیت و زیبا. این كشور كه در شرق قاره آسیا واقع شده، تاریخی كهن دارد كه گردشگران را به سمت خود فرا می‌خواند. البته در كنار مكان‌های دیدنی و تاریخ غنی آن، نباید طبیعت این كشور را هم نادیده گرفت. چشم‌اندازهای متنوع و زیبای چین شامل جنگل‌ها، صحراها و كوهستان‌ها نیز نظر هر گردشگری را به خود جلب خواهد كرد.

چین مكان‌های دیدنی بی‌شماری دارد كه شاید انتخاب تنها برخی از آنها برای گشت و گذار در یك سفر، كاری مشكل باشد. بنابراین در سفری یك یا 2 هفته‌ای نباید انتظار داشته باشید كه تمام كشوری این چنین پهناور را بگردید و همه مكان‌های دیدنی و تاریخی‌اش را ببینید. بلكه با این زمان محدودی كه برای سفر دارید و با توجه به ارزش آن، باید با برنامه‌ریزی دقیق مكان‌های مورد نظر را انتخاب كنید و از قبل به فكر استفاده بهینه از روزها و حتی ساعت‌های این سفر باشید.

چین سرزمینی است كه با ورود به آن احساس خواهید كرد گنجینه‌ای بیكران به دست آورده‌اید. شاید به این دلیل چنین حسی به فرد دست می‌دهد كه چین سرزمینی پهناور و جذاب است كه تاریخی غنی، جالب و ارزشمند دارد. البته، امروزه چین به شهرهای مدرن و پیشرفته و قدرت اقتصادی خود نیز می‌بالد. با این حال برای اغلب گردشگران، تاریخ چین مهم است و نه قدرت اقتصادی آن. به همین دلیل هم بیشتر آنان به دیدن بناهای تاریخی، كاخ‌ها و مقبره‌ها سرگرم می‌شوند.

گردشگران چینی و خارجی بسیاری چین را به خاطر بازدید از دیوار بزرگ ان انتخاب می کنند. حتی سران بسیاری کشورهای خارجی نیز فرصت دیدار از این اثر بزرگ را از دست نمی‌دهند. این دیوار قرار بود کشور پهناور چین را از دشمنان شمالی اش حفظ کند. موقعیت خاص دیوار و پیوند خوردن آن با کوههای شمالی چین و وجود پرتگاه های بزرگ در آن سوی مرز چین باعث می شد تا دشمنان برای عبور از ان راه سختی را در پیش داشته باشند.

دیوار چین یکی از بزرگترین پروژه مهندسی و نظامی در طول تاریخ بشر بوده است. اکنون روی نقشه چین 7000 کیلومتر از این china2دیوار نمایش داده می شود اما طول واقعی بیش از اینهاست که در بخش هایی با خطر تخریب مواجه است و حتی بخش از این دیوار به طول 60 کیلومتر در استان گانسو ناپدید شده و تنها ردی از خاک در پی آن دیده می شود. شاید شما هم مانند بسیاری از مردم جهان تنها تصاویر بخش های سالم دیوار را که توریست های از ان بازدید می کنند را دیده باشید. اما بخش های بیشتری از دیوار در استان های مختلف و با کیفیت های متفاوت از میان زمین های زراعی، کوه ها، جاده ها و خانه های مردم رد می شوند . یکی از معروف ترین شایعاتی که در خصوص دیوار بزرگ چین وجود دارد این است که این دیوار تنها سازه ای است که از کره ماه بر روی زمین قابل رویت است و اگر چه بارها و بارها این گفته توسط افراد مختلف رد شده اما همچنان در باورهای مردم جای دارد.

متاسفانه بعد از هزاران سال که از عمر دیوار چین می گذرد، برخی از قسمت های آن تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی درحال از بین رفتن است و بخش بزرگی از آن نیز که زیر ابر و مه غلیظی قرار گرفته تا کنون دیده نشده و معلوم نیست که در چه وضعی قرار دارد.

گرچه این دیوار برای چین پولساز است اما دولت وسازمان جهانگردی چین قادر به تامین هزینه تعمیر و نگهداری از آن برای سرتاسر دیوار نیست وجهانگردان از این بابت ابراز تاسف می کنند.

در مورد دیوار چین وساختن آن داستان های زیادی گفته شده که بیشتر آن ها جنبه افسانه ای دارد، مانند دیدن دیوار چین از فضا که تا کنون چنین ادعائی به اثبات نرسیده، ولی همچنین عده ای براین باورند که فضانوردانی که به کره ماه رفته اند دیوار چین را از آنجا دیده اند که مورد تائید ناسا  قرار نگرفته است.

به هر حال ساختن دیواری با چنین عظمتی آنقدر جاذبه و سئوال پشت سر دارد که دیگر نیازی به ساختن افسانه نیست. درحقیقت می توان گفت که خالق اصلی دیوار چین «ترس» است .زیرا در آن زمان امپراتور چین آنچنان از حضور دشمنان خود در عذاب و وحشت بود که دستور داد برای جلوگیری از نفوذ دشمن به خاک تحت سلطه او دیواری بسازند که دشمن قادر به عبور از آن نباشد، و نیروهای امپراتور از بالای دیوار بر آنها تسلط داشته باشد و نابودشان سازند. 

شهر ممنوعه

در مركز پكن، پایتخت چین مجموعه‌ای از معماری‌های باستانی و درخشان به نام شهر ممنوعه، گردشگران را به خود فرا می‌خواند. شهر ممنوعه در حقیقت كاخ سلطنتی دوران سلسله‌های مینگ و چینگ است كه در حال حاضر به عنوان موزه شناخته می‌شود. شهر ممنوعه، منطقه‌ای به مساحت حدود 72 هكتار را در برمی‌گیرد. این منطقه شامل 90 كاخ و حیاط، 980 ساختمان و چیزی حدود 8704 اتاق است. در گذشته‌های دور برای امنیت بیشتر این منطقه، شهر ممنوعه با دیواری به ارتفاع 10 متر و خندقی به عمق 6 متر احاطه شده بود. در هر گوشه شهر ممنوعه نیز یك برج نگهبانی باشكوه قرار دارد كه در گذشته جایگاه نگهبان‌ها برای حفاظت از شهر بوده‌اند. امروزه اما درهای شهر ممنوعه یا كاخ موزه روی تمام گردشگران باز است و افراد می‌توانند از آن دیدن كنند.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.