مرزهای ترکیه برای خروج پناهجویان به اروپا باز شد

تهیه و تنظیم خبر – خاطره نورشید

صفحه خبری جوانان امروز – صدها پناهنده در ترکیه روز جمعه پس از اعلام آنی آنکارا که دیگر مانع عبور آنها به اروپا نخواهد شد ،راهی مرزهای این کشور با یونان و بلغارستان شدند.

این اقدام باعث شد تا هر دو کشور همسایه مرزهای خود را ازتحت کنترل شدید قرار دهند چرا که این دو کشور نمی خواهند اجازه ورود به سیل عظیم پناهجویان به کشورشان را بدهند. پلیس یونان از نارنجک های دود و گاز اشک آور در گذرگاه مرزی استفاده کرد به دفعات برای پراکنده کردن جمعیتی که پشت مرزها حضور داشتند ، بلغارستان هم در حدود یکهزار سرباز اضافی به مرزهای خود با ترکیه اعزام کرد.

در همین حال ، اتحادیه اروپا به رئیس جمهور ترکیه ، رجب طیب اردوغان ، هشدار داد كه انتظار دارد آنكارا از توافق 6 میلیارد یورویی (5.2 میلیارد پوند) که پیشاپیش دریافت کرده برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی پناهجویان به كشورهای اروپائی پیروی كند. براساس توافقنامه سال 2016 ، ترکیه موافقت كرد كه در ازای دریافت میلغ مورد بحث ، جریان ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا را متوقف كند. در حال حاضر ترکیه مدعی است که تنها 3.6 میلیون پناهنده سوریه ای در ترکیه ساکن هستند. در بروکسل موقعیت اضطراری اعلام شده است در پی پخش تصاویر و فیلم هائی از حضورصدها پناهنده و مهاجر که به مرزهای زمینی و دریایی با یونان رفته بودند توسط خبرگزاری های دولتی ترکیه.

ترکیه این تصمیم را در پی کشته شدن 33 نظامی ترک درمنطقه ادلب سوریه گرفت که پس از حمله هوایی پنج شنبه شب در استان ادلب سوریه توسط ارتش سوریه با کمک و حمایت روسیه کشته شدند.

مقامات ترکیه به خبرنگاران گفتند كه به پلیس ، محافظ ساحلی و مرزبانان ترکیه دستور داده شد كه مرزها در پی این ضایعه به کشورشان باز شده و به هر کسی که مایل به حرکت بسوی اروپا است اجازه خروج داده شود ، بنظر می رسد که این تصمیم که تنها نتیجه اش به خطر انداختن امنیت جانی صدها نفر است تنها بدلیل به زانو در آوردن اتحادیه اروپا و تسلیم کردن آنها در قبال حضوروعملکرد ارتش ترکیه درمنطقه ادلب سوریه است. هنوز مشخص نیست که چه زمانی شرایط سیاست ترکیه در مورد بازگشائی مرزهایش به حالت عادی برگردد.

دولت ترکیه بدفعات اروپا را با بازکردن مسیرراه برای مهاجرین بسوی اروپا تهدید کرده بود، که در اوج خود در سال 2015 شاهد هزاران غرق در مدیترانه و یک میلیون نفر به یونان و ایتالیا بودند ، جایی که بسیاری هنوز در اردوگاه های آوارگان بدبخت زندگی می کنند. با این حال ، تصمیم پنجشنبه ، در واقع با نادیده گرفتن توافقنامه سال 2016 گرفته شده كه ترکیه در قبال مبلغ هنگفتی ازاتحادیه اروپا تعهد کرد تا خروج مهاجران به اروپا را كاهش دهد. به نظر می رسد این کشور برای مجبور کردن اتحادیه اروپا و ناتو برای پشتیبانی از عملیات نظامی جدید آنکارا در ادلب طراحی شده است.

پناهجویان به امید پشت سر گذاشتن زندگی سگی در ترکیه بسیاری از پناهجویان از ملیت های مختلف سوری ، افغان ،مراکشی و حتی ایرانی با شنیدن خبر باز شدن مرزها بسوی اروپا به سرعت از چهار سوی نرکیه راهی مرزها شدند .
آژانس خبری ترکیه دمیرورن فیلم هایی از آنچه گفته شد 300 نفر از جمله زنان و کودکان را نشان داد که در بزرگراه ها و از طریق زمین های جنگلی در شمال شرقی ترکیه به سمت مرز اتحادیه اروپا در حال حرکت بودند. به گفته این خبرگزاری ملیت های سوری ، ایرانی ، عراقی ، پاکستانی ، افغانی و مراکشی در بین این جمعیت بودند.

تلویزیون ترکیه همچنین گزارش داد که مردم در حال ترک منطقه ساحلی غربی ایواچک ، در استان چاناکاله ، با قایق های کوچک و شیرجه ها با هدف سفر با قایق به جزیره یونانی لسبوس بودند. پلیس گفت که حداقل یک قایق کوچک با موفقیت این سفر خطرناک را انجام داد ، در حالی که یک قایق دیگر که حدود 50 نفر را حمل می کرد به جزیره ساموس رسید.
گفتنی است که پوشش لحظه به لحظه حضور مردم در مرزها توسط کانالهای خبری ترکیه خود گواهی است از فشار بر دوول اروپائی در تصمیم های جدی و به زانو در آمدن در قبال خواست های ترکیه.

نخست وزیر یونان ، کیوریاکوس میتسوتاکیس در توییت خود نوشت: «تعداد قابل توجهی از مهاجران و پناهندگان در گروه های بزرگی در مرز زمینی یونان و ترکیه جمع شده اند و تلاش کرده اند به طور غیرقانونی وارد کشور شوند. من می خواهم شفاف باشم: هیچ ورودی غیرقانونی به یونان تحمل نمی شود. «

بلغارستان همچنین امنیت را افزایش داد. نخست وزیر ، بویکو بوریسف ، اعلام کرد که یگان های ارتش ، پلیس مرزی و گارد ملی به مرز اعزام شده اند.
اردوغان بارها هشدار داده است که می تواند مرزهای ترکیه را به عنوان بخشی از تلاش های خود برای وادار کردن رهبران اروپایی به حمایت از مبارزات نظامی خود در شمال سوریه باز کند.

گفتنی است که از میلغ توافقی شش میلیارد یوروئی ترکیه با اتحادیه اروپا ، این اتحادیه معادل سه و نیم میلیارد یورو را به دولت ترکیه پرداخت کرده ولی در طی ساعات گذشته حرفی از پرداخت مبلغ بیشتر یه ترکیه در این خصوص اعلام نشده است.

مقامات دولتی یونان گفتند که «میتستاکیس «با توجه به تحولات ، تلفنی با صدراعظم آلمان ، آنگلا مرکل صحبت کرده است.
جوزف بورِل ، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، خواستار توقف خونریزی در سوریه شد و هشدار از «خطریک رویارویی نظامی بزرگ بین المللی داد». وی توییت کرد: «پیامد این خشونت ها مردم بی سلاح در منطقه را در یک شرایط خطرناک قرار میدهد.»

این تحولات در حالی است كه آژانس مرزی اتحادیه اروپا ، فرانتکس، میگوید: قصد نداشته که تعداد بالائی افسر مرزی را به استخدام بگیرد و در هدفشان به استخدام گرفتن هفتصد افسرمرزی در آغاز سال نوی میلادی 2021 است، بنابراین در حال حاضرحفاظت از مرزها به عهده پلیس های مرزی یونان و بلغارستان است.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.