ابراز نگرانی زنگنه از سرنوشت اوپک و سیاسی شدن آن

صفحه خبری جوانان امروز- تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران از ماه نوامبر سال جاری آغاز خواهد شد و آمریکا در دیدارهای خود با وزیر نفت عربستان و وزیر انرژی روسیه، خواستار جبران کمبود نفتی شده که به دلیل حذف نفت صادراتی ایران ایجاد می‌شود.

این موضوعی است که وزیر نفت ایران آقای بیژن نامدار زنگنه بدان اشاره کرده و می گوید: که وظیفه نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو اوپک تعیین سهمیه تولید نفت است و نه تعیین میزان صادرات نفت این کشورها. به عبارت دیگر، ایران اصرار دارد به سهمیه تولید نفت خود پایبند باشد.

طبق گزارشات رسیده ،روز پنجشنبه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر)  گفت‌وگوئی خبرگزاری «بلومبرگ» با وزیر نفت ایران، بیژن نامدار زنگنه داشته است، دراین مصاحبه طولانی در آستانه برگزاری نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق بین کشورهای عضو و غیرعضو اوپک صورت گرفته است.

قرار است که نمایندگان اوپک و کشورهای غیرعضو، به‌ویژه روسیه، روز یکشنبه اول مهر (۲۳ سپتامبر) در الجزایر دور هم جمع شده، درباره سیاست‌های ناظر بر بازار نفت مذاکره کنند.

این در حالی است که ریک پری، وزیر انرژی آمریکا، ظرف روزهای گذشته با خالد فالح، وزیر نفت عربستان، و همچنین آلکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، دیدار و گفت‌وگو کرده است.

یکی از محورهای گفت‌وگوی زنگنه با خبرنگار «بلومبرگ» موضوع گستره اختیارات کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک بوده است.

خالد فالح، وزیر نفت عربستان، اخیرا اعلام کرده بود که هر گاه یکی از اعضای اوپک نتواند سهمیه نفت خود را تولید کند، سهمیه او باید از طریق دیگر کشورهای عضو تامین شود. حتی از تامین نیازهای بازار از طریق همراهی و همگامی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک سخن به میان آمده است.

وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه یاد شده تاکید کرده است که کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک از نظر حقوقی «صلاحیت تصمیم‌گیری درباره تعیین یا توزیع سهمیه‌ها را ندارد».

زنگنه تاکید کرده است که وظیفه تعیین سهمیه کشورهای عضو اوپک برعهده اجلاس وزیران نفت و انرژی این سازمان است.

باید یادآور شد که کمیته مشترک وزارتی نظارت عملا در واکنش به سقوط بهای نفت شکل گرفت و وظیفه اصلی آن هماهنگ کردن تولید نفت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک با هدف تاثیرگذاری بر بهای این فرآورده در بازارهای جهانی بوده است.

به باور زنگنه، این کمیته و اجلاس روز یکشنبه آن در الجزایر در موقعیتی نیست که بخواهد برای کشورهای عضو اوپک سهمیه تعیین کند.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.