از پیدا شدن مومیائی رضاشاه تا چوب حراج به اقامتگاه وی در جزیره موریس

نوشته: خاطره نورشید

تفسیر خبری جوانان امروز –  خبر جنجالی پیدا شدن جسدی که منسوب به پیکر مومیائی شده رضا شاه کبیر بود در طی دو هفته گذشته در رسانه های داخلی و بین المللی بازتاب های متفاوتی در بر داشت، گرچه به گفته مسئولین ج اسلامی آن جسد هیچ ارتباطی با پیکر مومیائی رضا شاه نداشته ولی در میان صاحب نظران تاریخی و سیاسی اختلافات زیادی بر سر این مسئله وجود دارد ، من به شخصه در اینمورد با تنی چند از صاحب نظران صحبت کردم که هر کدام این مسئله را در بعدی متفاوت بیان کردند –

 اینکه چرا این جسد در سال اول انقلاب وقتی خلخالی با تمامی قدرت و توحش مقبره رضاشاه را بدست مشتی ( داعشی های زمان) سپرد تا به ویرانه ای تبدیل کنند تا بتوانند با هر چکشی به ستون های آن بنا پشتوانه خود را در سیستم نوین حاکم به تثبیت برسانند ، پیدا نشد و اما ها و آیاهای بسیار و پاسخ های چندگانه که در نهایت مرا بر آن واداشت که باور کنم مشکل حل مسائلی از این دست که در جامعه ایران در طول تاریخ همیشه در پرده ای از ابهام باقیمانده  به دلیل همین ضعف  تثبیت رسمی این واقعه هامی باشد، بنابر این در طول تاریخ معاصر ایران افراد مختلف توانسته اند که به تحریف مسائل تاریخی بپردازند- و سبب  آن مشکل نبود یک ارشیو دقیق  است که بتواند گواهی باشد برای اثبات حقایق تاریخی .

در چند سده گذشته بسیاری از حقایق تاریخی ایران بدون داشتن اسناد محکم برای اثبات فقط به صورت حدس و گمان و یا نظریه پردازی موافق یا مخالف به ثبت رسیده و ما امروز به حقیقت می بینیم که این مسئله تا چه حد مشکل ساز می تواند باشد.

به هر روی بعد از به نتیجه نرسیدن و عدم اثبات هویت پیکر مومیائی که در حرم شاه عبدالعظیم ، حال دلیل اصلی این خیمه شب بازی ایادی رژیم ج اسلامی هویدا شده و آن طرح بفروش رسانیدن کاخ «والری» اقامتگاه رضاشاه در جزیره‌ موریس  در تبعید می باشد.

 سایت رسمی «دفتر هیات دولت ایران»، وزارت خارجه جمهوری اسلامی از دولت درخواست کرده، مجوز فروش کاخ والری  در منطقه «موکا»  جزیره‌ موریس (اقامتگاه رضاشاه) را صادر کند. و مهمتر از همه اینکه  درآمدهای ناشی از فروش این ملک پس از واریز به حساب خزانه عمومی کشور، صرف «تکمیل برخی پروژه های مد نظر وزارت خارجه جمهوری اسلامی» شود.

 حال باید پرسید این پروژه های مد نظر وزارت امور خارجه چه می تواند باشد و چرا باید این ملک که از خزانه عمومی کشور در آنزمان خریداری شده می بایست طبق خواسته وزارت خارجه ج اسلامی خرج شود ؟؟ مگر این ملک به وزارت امرو خارجه ایران تعلق میگیرد؟

در درجه اول این کاخ مکانی است که رضاشاه در زمان تبعید زندگی میکرده و می بایست جزو اموال عمومی کشور محسوب و از طرفی به صورت یک موزه تبدیل شود برای حفظ خاطرات حضور رضاشاه در آن کاخ ، گفتنی است که انجام چنین چیزی از سوی رژیم ج اسلامی بی شک خارج از ذهن است ولی امروز میخواهند تا تنور صحبت پیکر مومیائی شده رضا شاه داغ است ضربه خود را زده و در این هیاهو ، مسئله فروش این کارخ را عنوان کرده اند .

شاید بیهوده نباشد که نصور کنیم تمامی این هیاهو در دو هفته گذشته برای نیل به این هدف بوده که بتوانند موضوع فروش این کاخ را مطرح نمایند، یا اینکه آنقدر رژیم از نظر منایع مالی در مضیغه است که دست به فروش هویت های تاریخ معاصر ایران زده است .

کاخ والری جزو خاک ایران محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر به دلیل عدم رسیدگی به این بنا، کاخ والری به بنایی متروکه تبدیل شده است.

حال این سوال مطرح می شود که آیا شاهزاده رضا پهلوی از نظر حقوقی می توانند که این کاخ را که زمانی پدربزرگش ایشان در آنجا زندگی میکرده خریداری کنند ، یا بعبارتی ج اسلامی این فرصت و امکان را به این خانواده خواهد داد؟؟ و اگر اینچنین شود آیا ایشان خاضر هستند برای حفظ خاطرات خاندان خود این کاخ را خریداری کنند ؟ بنظر این سوال را فقط زمان می تواند پاسخگو باشد

 

 

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.