به یاد مریم میرزاخانی زنی که توانست تابوی حجاب را در رسانه های ایران بشکند

مریم میرزاخانی نابغه  ایرانی درگذشت

نوشته : خاطره نورشید نویسنده ، فعال سیاسی و سردبیر گروه رسانه ای جوانان امروز

سه روز از روی این خبر گذشته و من هنوز سعی دارم که بتوانم در مورد این زن جوان مقاله ای بنویسم . تصور اینکه چه باید نوشت که همه حتی اگر پیشتر با نام وی آشنا نبودند ولی در چند روز گذشته با او و افتخاراتش آشنائی کامل پیدا کرده اند نوشتن این مقاله را بسیار پیچیده و دشوار می کند.

مریم میرزاخانی کیست ؟ توصیف بسیار ساده و در عین حال شفاف از وی به زبان » کمیته رسمی مدال فیلدز»  » چیره‌دست در گستره‌ قابل توجهی از تکنیک‌ها و حوزه‌های متفاوت ریاضی، او تجسم ترکیبی کمیاب است از توانایی تکنیکی، بلندپروازی جسورانه، بینش وسیع و کنجکاوی ژرف. »

آری بی شک این زن جوان قابلیت شایان ذکری در غلبه بر اسرار آمار و ارقام و تکنیک های پیچیده و غیر قابل حل ریاضیات داشت ، قابلیتی که دلیلی شد برای کوچ او بمانند بسیاری از نوابغ کشورمان نه در عرصه های مختلف کشورمان را ترک کرده و در سرزمینی غریب که میزبان دانش و مساعد برای رشدو نمو بیشتر آنها در زمینه تخصصی شان بودند ساکن شد.

گرچه رویای کودکی اش نویسنده شدن بود ولی زندگی او را مشغول به کاوش در راهی کرد که همه چیز را در قالب ارقام یافت و امروز دهها و شاید صدها نفر در وصف او قلم فرسایی می کنند .

بیشتر آنها حتی نام مریم میرزاخانی را یک یا دو بار بیشتر نشنیده بودند ولی امروز چنان در وصف او می نویسند که گوئی همه پیچیدگی ها و اسرار زندگی وی را بدرستی می دانند.

آنچه من می خواهم در مورد او بگویم این است که زنی بود جوان و بااستعداد شگرف ، فراتر از آن زنی بود که توانست چه در حیات خود و چه در مرگش تابوی حجاب اجباری را در رسانه های داخل کشور بشکند، آری رسانه های داخل ایران از هر طیف و سوئی خبر درگذشت این نابغه ریاضی را با تصویری از وی که بدون حجاب است به چاپ رساندند که این خود تابو شکنی بود در عالم مطبوعات ایران پس از نظام آخوندی اسلامی . و شاید اینچنین است که زنان ایرانی می توانند قوانین ضد زن را از بین ببرند، بدور از کمپین های حجوی چون » آزادی های یواشکی  » و یا حرکت های سخیف برخی زنان ایرانی در عرصه های بین المللی و یا حتی «هنری» .

آری او یک زن جوان و نابغه بود که بواسطه نبوغ خویش و همینطور سیستم درست آموزشی که در ایران بود و رسیدگی و فراهم کردن هر گونه امکانی از سوی خانواده اش توانست نه تنها نام خود را به عنوان اولین زن ریاضیدان جهان که شایسته دریافت جایزه فیلدز بود به ثبت برساند ، بلکه نام ایران را برقله علم و دانش بین المللی ثبت کند و این افتخاری است برای هر ایرانی …اما آنچه مرا عمیقا آزرده خاطر می کند این است که چرا درکشور ما به این بابغه ها آن جایگاه لازمه داده نمی شود تا بتوانند در کشور خودمان به جایگاه لازمه دست یابند.

این زن جوان در عمر کوتاه ولی پربار خودش توانست تمامی قوانین را به سبک خود بشکند و رشته ریاضی را که می توان در دنیا یک رشته تخصصی مردانه قلمداد کرد را به یک سرگرمی پر نشاط برای خودش تبدیل و با ارقام و اعداد و قواعد ریاضی چنان درآمیخته بود گوئی هیچ نشاطی بالاتر از حل تمامی معماهای غیرممکن در معادلات ریاضی نمی تواند به او لذت و حیات بخشد.

آنچه از وی به یادگار مانده ورای میراث یافته هایش در زمینه ریاضی دختری است خردسال که زیبائی اش را از مادر به ارث برده و بی شک نبوغ وی را هم خواهد داشت – اناهیتای کوچک دختر مریم میرزاخانی ، دختری که حضورش می تواند کلیدی باشد برای بازگشائی تغییرات بنیادین در قوانین تابعیت در ایران .

آری دهها نماینده مجلس طی درخواستی ، خواستار تغییرات در قوانین حقوقی و قضائی کشور هستند تا دختران ایرانی که با اتباء خارجی ازدواج می کنند نیز بتوانند فرزندان خود را از موهبت داشتن تابعیت ایرانی برخوردار کنند و این قانون اگر روزی به ثبت برسد بی شک یکی دیگر از هدایای مریم میرزاخانی است که به زنان ایرانی اهداء می کند.

پیکر مریم میرزاخانی ظاهرا در امریکا به خاک سپرده خواهد شد فرسنگ ها دور از خانه و میهن اش اما نام مریم میرزاخانی تا ابد در قلب های تمامی ایرانیان وطن پرست و غیور حفظ خواهد شد.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.