زنان در انتخابات پیش رو در ایران حق کاندید شدن دارند

بخش خبری جوانان امروز – بنا به گزارشات رسیده از ایران سخنگوی شورای نگهبان بصورت ضمنی عنوان کرده که زنان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو  در ایران می توانند کاندید  شوند ، البته شرایط کاندیداتوری زنان و صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را شورای نگهبان مشخص خواهد نمود مثل تمامی نامزدها و پس  ازگذر از فیلترهای مختلف می توانند که فعالیت های انتخاباتی خود را آغاز نمایند.

البته تا چه حد حضور زنان به عنوان نامزد ریاست جمهوری می تواند جامه عمل بگیرد ، بدور از مانع تراشی های اصولگرایان و بیت رهبری ، باید منتظر ماند و دید.

حضور زنان  به عنوان نامزد انتخاباتی در صورتی مطرح شده است که صحبت های سخنگوی شورای نگهبان جمهوری اسلامی اعلام کرد که این شورا همواره صلاحیت روسای جمهور «مستقر» را نیز در دوره دوم نامزدی آنان بررسی می‌کند و «هیچ تضمینی» نیست که رئیس جمهور «مستقر» دوباره تایید صلاحیت شود،با واکنش برخی از چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب  روبرو شد.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در مصاحبه با وب‌سایت «مشرق‌نیوز» که روز چهارشنبه، ۱۵ دی‌ماه، منتشر شد در پاسخ به سوالی مبنی بر «عرف» بودن تائید صلاحیت روسای جمهور برای دوره دوم گفت که «هیچ تضمینی در این جهت نبوده و نیست».

وی اضافه کرد: «قانونا شورای نگهبان در همه ادوار صلاحیت روسای جمهوری مستقر را هم دقیقاً بررسی کرده است. حالا در این چند دور گذشته نتیجه مثبت بوده است. این رویه قانونی و همیشگی شورای نگهبان بوده و طبیعتاً همیشه هم اجرا خواهد شد.»

آقای کدخدایی درباره احتمال رد صلاحیت فردی پس از یک دوره ریاست جمهوری نیز گفت: «همان شرایطی که برای نمایندگان مجلس هست… برای روسای جمهوری هم وجود دارد و اعمال می‌شود.»

در حال حاضر مقامات دولت حسن روحانی به این اظهار نظر واکنش نشان نداده‌اند، اما پیش از این محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، با اشاره به این که آقای روحانی هنوز نامزدی خود را اعلام نکرده احتمال رد صلاحیت او را «پوچ و غیرمنطقی» خوانده بود.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.