احتمال رسیدن یک زن به مقام نخست وزیری  انگلیس

بخش خبری جوانان امروز —

درپی شکست سیاسی دیوید کمرون در مقام رهبری حزب محافظه کارانگلیس، تعدادی از نمایندگان محافظه‌کار آمادگی خود را برای رهبری این حزب اعلام کرده‌اند. این افراد شامل خانم آندره لیدسام وزیر انرژی، مایکل گاو وزیر دادگستری و لیام فاکس وزیر دفاع سابق می‌شوند که همگی از خروج از اتحادیه اروپا حمایت کرده بودند.

بنا به گزارشات رسیده دو زن دراین جمع برای رسیدن به پست نخست وزیری بریتانیا رقابت می کنند.

«ترزا می» وزیر کشور انگلیس در رقابت برای کسب مقام نخست وزیری این کشور توانست در رأی گیری روز سه شنبه در برابر رقیب خود به پیروزی چشمگیری دست یابد.

در نخستین رأی گیری اعضای حزب محافظه کار در پارلمان انگلیس،‌ «ترزا می» با کسب ۱۶۵ رأی توانست بر «آندره لیدسام» وزیر تازه وارد انرژی- با ۶۶ رأی- پیروز شود و بدین ترتیب،‌ احتمال انتخاب یک زن به مقام نخست وزیری این کشور را قوت بخشد؛‌ زنی که پس از «مارگارت تاچر» به عنوان دومین نخست وزیر زن انگلیس اداره امور این کشور اروپایی را در دست خواهد گرفت.

گفتنی است که «لیام فاکس» وزیر دفاع پیشین انگلیس با کسب کمترین آراء -۱۶ رأی- از عرصه رقابتها برای تعیین جانشین «دیوید کامرون» حذف شد.

سایر آرای مأخوذه به «مایکل گوو» وزیر دادگستری با ۴۸ رأی و «استفان کراب» با ۳۴ رأی تعلق گرفت و بدین ترتیب،‌ انتخاب نخست وزیر در نهایت با آرای حدود ۱۵۰ هزار عضو حزب محافظه کار در ماه سپتامبر صورت خواهد گرفت که در آن، تنها دو کاندیدا با یکدیگر رقابت خواهند کرد: ترزا می و آندره لید سام.

شایان ذکر است که تحولات اخیر بریتانیا را با یک تزلزل سیاسی – اقتصادی مواجه نموده و افزایش نگرانیها از تأثیر «برگزیت» بر تجارت، سرمایه گذاری و اعتماد در فضای کسب و کار در حال لطمه زدن به اقتصاد است. با تلاش بسیاری از سرمایه گذاران برای خروج همزمان سرمایه های خود، سه صندوق سرمایه گذاری تجاری بریتانیا ظرف مدت ۲۴ ساعت انجام معاملات را به حالت تعلیق درآورند.

درنهایت باید دید که کدامیک از این دو زن می توانند از نظر سیاسی و اقتصادی آینده بریتانیا را تضمین نمایند، مارگارت تاچر اولین و آخرین زنی بود که در تاریخ بریتانیا این کرسی را در دست داشت و بسیاری از تاریخ شناسان دوره » تاچریسم» را دوران طلائی بریتانیا ارزیابی نمی کنند.