اعدام ها و نقض حقوق بشر در ایران

آمار اعدامها در اردیبهشت 95 و نقض سیتماتیک قوانین

hang

به گزارش دیده بان حقوق بشر ایران – در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۵ نقض حقوق بشر در ایران همچنان مانند گذشته ادامه داشته و تنها در این ماه مجموع اعدام های کشور به۷۰ نفر رسید که این تعداد از میان زندانیان زندان های استان‌های اردبیل، البرز، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، قزوین، کرمانشاه، کهکیلویه‌وبویراحمد، گیلان، مازندران، هرمزگان، همدان و یزد بوده است .

در ائامه گزارش آمده است  در اردیبهشت‌ ماه سال جاری نیز تعداد قابل توجهی  از زندانیان نسبت به ماه گذشته اعدام شدند. از برجسته‌ترین گزارش‌های اعدام دراین ماه باید به اعدام یک زندانی درملاعام در مازندران،  اعدام هشت زندانی درزندان مرکزی زاهدان، اجرای حکم اعدام دست‌کم چهار زندانی در زندان قزلحصارکرج، اجرای حکم اعدام دست‌کم چهار زندانی درزندان رجایی‌شهر و همچنین اعدام شش زندانی در زندان مرکزی ارومیه اشاره کرد.

همچنین اعدام شش نفر مخفیانه درزندان یزد.

لازم به ذکر است که در ماه گذشته تعدادی از زندانیان محکم به قصاص با بخشش اولیاء دم از مرگ نجات یافتند، که این یک متهم ازتهران، بخشش پنج محکوم به اعدام در کرمان و ارومیه، رهایی نجوان ازاعدام و همچنین گذشت از قصاص یک دختر هجده ساله ازجمله آنها بود