حجاج ایرانی امسال از رفتن به حج محروم شدند

تهیه و ترجمه گزارش : خاطره نورشید

سازمان حج و زیارت اعلام داشت که امسال هیچ زائر ایرانی به حج نخواهد رفت ، مقامات ایرانی با وارد کردن اتهام به دولت عربستان سعودی در فراهم نکردن عمدی امینت جانی برای زائرین خانه خدا ، دولت ال سعود را مسئول این امر دانستند .

با گذشت بیش از هشت ماه و کشته شدن بیش از 700 نفر در مراسم حج سال گذشته هنوز دولت عربستان لیستی از کشته شدگان تهیه و به کشورهای اسلامی ارائه نداده است و این سهل انگاری دولت عربستان را نه تنها ایران بلکه بسیاری از کشورهای اسلامی غیر منطقی می دانند.

به گزارش روزنامه گاردین ، دولت عربستان با رد این اتهام ، مسئول این تاخیر در سفر زیارتی برای زائرین ایرانی را امتناع دولت جمهوری اسلامی در امضا  تفاهم نامه بین حج ایران و سازمان حج و زیارت عربستان دانست .

گاردین در ادامه با ذکر این نکته که پس از کشته شدن صدها زائر در مراسم حج سال گذشته و همچنین حمله عده ای به سفارت عربستان که باعث تیره شدن روابط بین این دو کشور شده است اشاره و همچنین اعدام یکی از رهبران شیعه در عربستان را علت تیره گی بین روابط این دو کشور می داند.

همچنین به تفسیر روزنامه گاردین ، عمده علت تیره گی روابط بین ایران و عربستان حمایت ایران از دولت بشار اسد است.

گفتنی است که روابط ایران با برخی کشورهای همسایه اش خصوصا در ماه های اخیر به دلیل حمایت های آشکار ایران از دولت بشار اسد رو به تیرگی می رود.