انتخابات ریاست جمهوری امریکا به کدام سو می رود

پس از کنار کشیدن «تد کروز» و » جان کسیک » از رقابت های انتخاباتی حزب جمهوری خواه و دادن میدان به دانولد ترامپ چگونه می توان این رویداد را  تعبیر کرد.

چند سال پیشتر وقتی » هیلری کلینتون» به نفع » براک اوباما» میدان انتخاباتی را خالی کرد با وعده پشت پرده  برای انتصاب شدن اش به پست » وزارت امور خارجه » در دولت اوباما بود، حال باید دید که کناره گیری این دو کاندیدا در نهایت به منصوب شدن آنها به کدام پست منتهی خواهد شد در صورتیکه » دونالد ترامپ» بتواند راهی کاخ سفید شود.

از سوئی می توان کناره گیری این دو کاندید جمهوریخواه را به نفع دمکرات ها دانست و اینکه همچنان حزب دمکرات می تواند در اقتدار باقی بماند.

برخی از صاحبین نظر در مسائل سیاسی معتقدند ، به همان اندازه که انتخاب دانولد ترامپ می تواند اشتباه بزرگ تاریخی برای مردم امریکا باشد انتخاب » هیلری کلینتون» هم تفاوت چندانی ندارد.

کارنامه هیلری کلینتون در دوره احراز پست وزارت امور خارجه امریکا ضرر و زیان هائی را برای امنیت جهانی بوجود آورده است که تا به امروز دنیا درگیر آن است » ایجاد گروه دولت اسلامی ( داعش)».

شاید دانولد ترامپ یک تاجر موفق باشد، ولی یک سیاستمدارهرگز . این واقعیتی است انکار ناپذیر، حال این سوال پیش می اید که چرا در بسیاری از ایالت ها توانسته است رقبای دیگرش را شکست دهد. چند دلیل می تواند داشته باشد اما به نظر می رسد مردم امریکا از سیاست مدارها خسته شده و بر این باور هستند که یک تاجر موفق می تواند انتخاب خوبی برای حل مشکلات معیشتی شان باشد.

امریکا یک کشور کازموپولیتن هست و سیاست های ترامپ در مورد حضور خارجیان، بویژه مسلمانان  در امریکا و یا حملات لفظی ترامپ به زنان و دهها مسئله دیگر که شاید مورد پسند طرفدارهای ترامپ باشد ولی بسیاری به چشم خطری که می تواند ارزش های دمکراسی در جامعه امریکا را متزلزل کند نگاه می کنند.

به هر روی بنظر می رسد مردم درامریکا در شرایطی قرار گرفته اند که مابین بد و بدتر می بایست انتخاب کنند.

انتخابات در امریکا در شرایط حساس کنونی، از جنگ داخلی در سوریه تا مشکلات در خاورمیانه ، مشکلات اقتصادی و بیکاری و یا دست و پنجه نرم کردن با انواع بلایای طبیعی و مهمتر از همه جنگ سردی که مابین روسیه و دنیای غرب دوباره در حال شعله ور شدن است همه و همه بر اهمیت انتخابات پیش رو در امریکا می افزاید، و شاید یک اشتباه فقط یک اشتباه بتواند دنیا را به کام جنگ جهانی سوم فرو برد، جنگی که از سال 2001 و حمله امریکا و کشورهای متحدش به عراق و افغانستان برای به اصطلاح جنگ با » تروریسم» شروع شد و تا کنون ادامه دارد.

 

خاطره نورشید

نویسنده و فعال حقوق بشری و سیاسی و سردبیر سایت خبری جوانان امروز