استعفای نخست وزیر ترکیه احمد داوداغلو

بخش خبری جوانان امروز – احمد داووداغلو، بیست و شش مین نخست وزیر ترکیه ،کمتر از دو سال در این سمت قرار گرفت ولی از ابتدا مشکلاتی پنهان  آشکار مابین رجب طیبdavood اردوغان و داووداغلو وجود داشت که سرانجام به استعفای داووداغلو انجامید .

عمدتا دخالت های اردوغان در مدیریت دولت و محدود کردن اختیارات نخست وزیر بطور تدریجی عمده دلیل این اختلافات بنظر می رسد.

طبق نظام پارلمانی در جمهوری ترکیه مقام ریاست جمهوری ترکیه بیشتر یک مقام تشریفاتی است، اما قانون اساسی ترکیه اختیاراتی همچون حق وتوی مصوبات پارلمان و انتصاب مقام‌های دولتی از جمله قضات و رؤسای دانشگاه‌ها را به او بخشیده است. او در عین حال فرمانده کل قوا نیز محسوب می‌شود.

رجب طیب اردوغان کاملا بر خلاف این قوانین عمل کرده و بطور مستقیم در تمامی مسائل دولتی دخالت و کنترل های خود را ادامه داده است . باید اذعان داشت که اردوغان تنها رئیس جمهوری است در ترکیه که پس از رسیدن به این مقام بالاترین مسافرت های خارجی و داخلی و همینطور حضور فعالانه در مسائل سیاسی و غیر سیاسی را داشته و در همه عرصه ها سعی داشته که دخالت های مستقیم داشته باشد.

پیش بینی می شود پس از استعفای داوود اغلو  در 22 ماه جاری ( ماه می) کنگره ترکیه با معرفی رئیس حزب » آک پارتی » از سوی این حزب برای تشکیل دولت جدید تشکیل جلسه خواهد داد.

این در حالی است که به عقیده صاحبنظران سیاسی دیگر احزاب از این تزلزل سیاسی » آک پارتی» نهایت استفاده را خواهند نمود، چرا که بر همگی آشکار است که اردوغان قصد دارد کسی به ریاست حزب و نخست وزیری گماشته شود که از فرمان های وی سر باز نزده و همسو با وی گام بردارد.

اینکه چه کسی به این مقام جلوس خواهد کرد حدس و گمانه زنی های بسیاری را دربردارد.

برخی صاحبنظران سیاسی بر این عقیده هستند که احتمال تائید پارلمان به یک انتخابات زودرس حزبی هم ممکن می باشد، ولی بطور قطع حزب حاکم نهایت سعی خود را خواهد نمود تا از این رخداد جلوگیری کند، چون انتخابات حزبی به هیچوجه به نفع حزب حاکم نخواهد بود.

از سوئی با تصویب لایحه ای برای از بین رفتن » مصونیت قضائی» نماینده های مجلس که ظرف چند روز گذشته بطور رسمی تائید شد، احتمال اینکه بسیاری از افراد صاحب نام سیاسی ترکیه به دلایلی مختلف چون » توهین به رئیس جمهور» و یا » کمک های نمایندگان به تروریست ها» راهی زندان های ترکیه شوند.

ترکیه در حال حاضر در شرایط سیاسی قرار دارد ، از سوئی سرکوب و جنگ  داخلی ترکیه با کردها » پ ک ک » و از سوئی گام های ریاست جمهور » اردوغان» دربه انحصاری کردن قدرت در ترکیه و نمادین کردن دولت می تواند که در آینده ای نه چندان دور ترکیه را با بی ثباتی بیشتر روبرو کند.

kat1

 خاطره نورشید – نویسنده، فعال سیاسی و سردبیر بخش خبری جوانان امروز