طرح دولت فرانسه برای حفظ محیط زیست

earth

بخش خبری جوانان امروز –  تا کنون کنفرانس های متعددی برای نجات زمین وبه عبارتی پیشگیری گرمایش زمین  برگزارشده که نتیجه اش همواره با یک بیانیه وعکس یادگاری سران کشورها ختم گردیده و در نهایت به فراموشی سپرده شد .

تا کنون کنفرانس های متعددی برای نجات زمین وپیشگیری از گرمایش آن برگزارشده و هر بار نتیجه آن به یک عکس یادگاری سران و یک بیانه ختم وبه فراموشی سپرده شد .

اما به نظر می رسد که نهایتا دولت فرانسه قدمی در راه عملی کردن تئوری های ارائه شده برداشته است با طرح ایده فروش » اوراق اعتباری سبز» برای گردآوری منابع مالی لازم دراین راستا.

از سوئی به قدرت رسیدن احزاب سبز و فشاروارده بردولتها، علتی است که مسئله گرمایش زمین بطور جدی در سر لوحه تصمیم گیری ها قرار گرفته است. حال باید دید تا چه حد این تصمیم ها اجرائی شده و یا همچنان درب بر پاشنه منافع دولتها و کشورهای صنعتی خواهد چرخید؟

فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه ۲۵ آوریل/۶ اردیبهشت، از ابتکار دولت متبوعش در جهت کمک به اجرای طرح‌های محیط زیستی خبر داد. فرانسوا اولاند اعلام کرد: فرانسه طرح «اوراق اعتباری سبز» را به اجرا خواهد گذارد. پیش از این، طرح اوراق اعتباری سبز، به منظور تامین منابع مالی لازم برای اجرا طرح‌های محیط زیستی، از سوی بانک جهانی پیشنهاد شده بود.

این نخستین بار است که یکی از رهبران جهان از اجرایی شدن این طرح در کشورش خبر می دهد. تاکنون، تنها چند موسسه مالی و اعتباری و تعدادی از کارخانجات طرح اوراق اعتباری سبز را به منظور دست یافتن به منابع مالی لازم برای اجرای طرح انتقال انرژی به اجرا گذارده بودند.

رئیس جمهوری فرانسه که در جریان چهارمین نشست زیست محیطی در پاریس سخن می گفت، با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در این راستا گفت: دولت فرانسه از بانک‌ها و موسسات دولتی می خواهد تا طرح فروش «اوراق اعتباری سبز» را به منظور تامین منابع مالی طرح‌های زیست محیطی به اجرا بگذارند.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه توافق کاپ ۲۱ (توافق آب و هوایی پاریس) به موفقیت برسد باید نرخ پایه کربن اعلام شود. رییس جمهوری فرانسه نسبت به لزوم تغییر و اصلاح سیاست‌های بازار کربن در قاره اروپا تاکید کرد.

در حالیکه کارشناسان نرخ پایه کربن در بازارهای جهانی را بسیار ارزان ارزیابی می کنند، اجرای طرح اعلام شده از سوی رییس جمهوری فرانسه را عاملی در جهت افزایش مالیات بر برق تولید شده در نیروگاه‌هایی که از سوخت زغال سنگ و گاز استفاده می کنند، می دانند. در فرانسه تنها پنج نیروگاه تولید برق با سوخت زغال سنگ در حال فعالیت هستند.

پاسکال کانفَن، وزیر پیشین محیط زیست و مدیر عامل صندوق جهانی حیات‌وحش در فرانسه در واکنش به اظهارات فرانسوا اولاند تاکید کرد: پاریس می تواند بعنوان مبتکر طرح تامین منابع اعتباری سبز در جهان شناخته شود.

13059708_478326349031987_49236638_n

بهروز فرشاد آریا – کارشناس خبری و فعال سیاسی