آمار تلفات ناشی از نبود ایمنی محیط کار در ایران

kar1

بخش خبری جوانان امروز –  طبق آمار سازمان پزشکی قانونی ایران روزانه 4-5 نفر جان خود را در محیط کاری از دست می دهند ، این رقم بسیار قابل تعمق و نگران کننده است . از سوئی هر ساله در گوشه و کنار دنیا خصوصأ در کشورهای روبه رشد شاهد حوادث مرگبار در محیط کاری هستیم . در ایران تنها ظرف سال گذشته دست کم یکهزار و ۴۹۴ نفر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند.

از کل تلفات حوادث کار در ایران هزار و ۴۷۹ نفر مرد و ۱۵ نفر زن بودند. این در حالی است که تعداد مرگ و میر در حوادث کار سال ۱۳۹۳، یکهزار و ۸۷۸ و تعداد زنان ۱۳ نفر بوده‌است.

البته دلیل تلفات بالای مردان در محیط کار به دلیل شرایط متفاوت کاری آنهاست بطور مثال بر اساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی سقوط از بلندی همواره بیشترین آمار تلفات حوادث ناشی از کار را برای مردان در برمی گیرد. در سال گذشته سقوط از بلندی ۴۴ درصد از مرگ‌های حوادث کار را به خود اختصاص داده‌است. به بیان دیگر از کل تلفات حوادث کار در این مدت ۶۵۸ نفر به دلیل سقوط از بلندی جان باخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، در سال گذشته (۱۳۹۴) پس از سقوط از بلندی که موجب مرگ ۶۵۸ نفر شده است، ۳۲۲ نفر بر اثر اصابت جسم سخت، ۲۴۷ نفر به دلیل برق‌گرفتگی، ۵۶ نفر سوختگی، ۷۰ نفر بر اثر کمبود اکسیژن و ۱۴۱ نفر به دلایل دیگر جان خود را از دست داده‌اند.

در این مدت استان‌های تهران با ۲۹۰، خراسان رضوی با ۱۰۶، اصفهان و مازندران هر کدام با ۹۷ بیشترین و استان‌های زنجان با ۱۰، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان جنوبی هر کدام با ۱۱ و سمنان با ۱۵ فوتی کمترین آمار تلفات حوادث کار را داشته اند.

کاهش مصدومان حوادث کار

در سال گذشته آمار مصدومان حوادث کار که به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کرده‌اند نیز کاهش ۸.۴ درصدی داشت. تعداد مصدومان حوادث کار در این مدت ۲۷ هزار و ۵۱۰ نفر بود که ۲۶ هزار و ۲۶۷ نفر آنان مرد و یکهزار و ۲۴۳ نفر زن بودند..

اگر بخواهیم بطور دقیق به دلایل این حوادث بپردازیم بطور قطع می تواند کوتاهی صاحب کاران در هزینه کردن و ارائه محیط امن کاری برای کارگران باشد برای برداشت سود بیشتر و همینطور نبود کنترل و قوانین مدون برای رسیدگی مسئولین در بنگاه های کاری و همینطور در پاره ای می توان به عدم فرهنگ سازی اشاره نمود ، چرا که دیده شده است که برخی از کارگران از استفاده کلاه ایمنی ، دستکش های ایمنی و یا دیگر وسائل خودداری کرده و بطور سنتی کار می کنند که در نهایت موجب پیش آمدهای نامطلوب می شود.