پس از تهدید های رسانه ای و …رابرت دنیرو ازحمایت خود برای فیلم مستند»واکسین» منصرف شد

 خاطره نورشید – روزنامه نکار ، نویسنده و تحلیل گر سیاسی

vaxxed

و این است نمونه ای بارز از ازادی بیان و دمکراسی در مجامع  غربی ، در پی تهدیدات پهنان و آشکار از هر سو رابرت دنیرو مجبور به عقب نشینی از مواضع خود در مورد فیلم مستند » واکسین شد که قرار بود در 24 ماه آوریل در فستیوال فیلم » تراپیکا » به نمایش در آید .

هنوز 24 ساعت از خبر حمایت جنجالی  رابرت دنیرو از فیلم مستند » واکسین» که مستندی است بر پایه تحقیقات پزشکی در بریتانیا به نام » اندرو ویکفیلد» نگذشته بود که خبر جدید عدم حمایت رابرت دنیرو طی یک پیام مطبوعاتی در رسانه ها درج شد.

به نظر میرسد این هنرپیشه 72 ساله هالیوودی و همسرش که قصد داشتندامکانی برای نمایش این مستند در 24 ماه آوریل در فستیوال فیلم » تراپیکا» بوجود بیاورند و در پی آن هم میز گردی برای بحث در این زمینه داشته باشند توسط پزشکان و صاحب نظران اما آنقدر فشارهای سیاسی و رسانه ای این خانواده را و آینده فستیوال فیلمی را که پانزده سال پیش برپا کرده اند را مورد تهدید قرار داده است که رابرت دنیرو طی اطلاعیه ای خروج مستند » واکسین » را از لیست برنامه های این فستیوال اعلام کرد.

برخی حتی پا فراتر گذاشته و گفته اند اگر این مستند در این جشنواره که از شهرت و محبوبیت خاصی برخوردار است نمایش داده شود بسیاری از والدین احتمال دارد که از ادامه واکسیناسیون فرزندانشان خودداری کنند که در صورت مرگ و میر و یا پیش آمدن هر گونه مشکل برای این کودکان  می تواند بطور مستقیم مسئولیت اش متوجه فستیوال فیلم تراپیکا شود، همانطوریکه قبلا هم گفته شده رابرت دنیرو هم فرزندی دارد که دچار بیماری » اوتیسم » است .

متن اطلاعیه رابرت دنیرو  : فکر نمی کنم این مستند آنطوریکه تصورش را می کردم توانسته در مورد این مسئله به پردازش صحیحی پرداخته و بتواند بحثی سازنده را در بر داشته باشد .

چگونه می توان باور داشت که رابرت دنیرو قبلا این مستند را ندیده و به علم ندیدن و ارزیابی نکردن فیلم و علی رغم مخالفت دیگر اعضا در فستیوال از نفوذ و قدرت اجرائی خود برای اولین بار استفاده کرده بود تا این فیلم در فستیوال به نمایش در بیاید و حال  این مستند را دیده و چنین اطلاعیه ای را صادر کند .

نکته جالب توجه اینجاست که تعدادی از فیلم سازانی که قرار است فیلم هایشان در این فستیوال به نمایش در آید هم تهدید کرده اند که اگر نمایش فیلم مستند » واکسین» کنسل نشود فیلم هایشان را از این فستیوال بیرون خواهند کشید .

و این است دمکراسی و ازادی بیان دردنیای غرب –  اما آنچه می توان در مابین این خطوط خواند این است که برای چندمین بار به اثبات رسید که » آزادی بیان » در کشورهای غربی خصوصأ امریکا خط قرمزهای مشخصی دارد و شما اگر رابرت دنیرو هم باشید نمی توانید از این خطوط عبور کنید، و ناچار خواهید بود که سر تعظیم فرود بیاورید در مقابل فشارهای مطبوعاتی که با گرفتن پول از اسپانسرهای خود می توانند یک شبه ساخته های چند ساله شما را به خاک بنشانند.

در روزنامه گاردین از دکتر اندرو ویکفیلد به عنوان یک دکتری که پیشینه بدی دارد و از سیستم نظام پزشکی در بریتانیا به دلیل اشتباهات اش اخراج شده است نامبرده شده ، » تخریب شخصیت » چیزیکه می تواند هر مخالفی را به آسانی از سر راه بردارد ، غربی ها در این کار تخصص خاصی دارند و شاید رابرت دنیرو که از هفده سالگی در عالم فیلم و مورد توجه رسانه ها بوده بخوبی از این بازی کثیف آگاهی دارد به همین دلیل تن به این سکوت داده است .

 سوال اینجاست که اگر این فیلم مستند بر مبنای حقایق ساخته نشده است چرا می بایست چنین ترس و وحشتی از نمایش آن  داشته باشند و یا بخواهند با بی اعتبار کردن دکتر محقق و یا تهدید غیر مستقیم هنرپیشه هالیوودی مانع از نمایش این مستند شوند.