آینده نا معلوم بیش از پنجاه هزار پناهجو در جزایر یونان

refug

نمونه ای از شرایط اسکان پناهجویان در جزایر یونان  

بخش خبری جوانان امروز –  سازمان ( یو ان اچ سی آر) فعالیت هایش را در بیشتر کمپ های پناهجویان در یونان به حال تعلیق در آورده و مدعی شدند که این کمپ ها اکنون به بازداشگاه پناهجویان تبدیل شده است .

به نظر می رسد برنامه بازگرداندن پناهجویان از جزایر یونان به ترکیه با مخالفت های تازه مواجه شده است ، دو گروه فعال حمایت از پناهجویان با ابراز مخالفت های خود از برنامه بازگرداندن پناهجویان به ترکیه اعلام داشتند که ماهیت توافقات بین بروکسل و ترکیه مشخص نیست و یک مقام بلند پایه یونان هم همین نگرانی ها را ابراز نمود.

مسئول پناهجویان  سازمان ملل در یونان می گوید : دلیل اینکه می خواهند فعالیت هایشان در این کمپ ها را قطع کنند این است که نمی خواهند نقشی در برنامه بازگرداندن پناهجویان که نقض آشکار حقوق بشر است داشته باشند.

طبق آمار در طول سال گذشته حدود یک میلیون انسان از مرزهای آبی ترکیه راهی جزایر یونان شدند به امید داشتن زندگی بهتر در اروپا، حال اتحادیه اروپا با طرح این قرارداد با ترکیه این امکان را بوجود آورده تا بتواند رویهم رفته تمامی این پناهجویان را به ترکیه بازگرداند.

برای اجرائی کردن این قرارداد اتحادیه اروپا، ترکیه را کشوری امن برای پناهجویان برشمرده است ، که این امر از سوی فعالین حقوق بشری به جدیت رد شده است .

به گفته فعالان حقوق بشری ،  قوانین حقوقی ترکیه در شرایطی نیست که با تمامی مفاد کنوانسوین حقوق بشری هم خوانی داشته باشد و با اینکه در سال های اخیر پناهجویان بسیاری را پذیرفته و به دلایل موقعیت جنگی تعداد قابل توجهی از کشور سوریه را قبول کرده است اما به دفعات شاهد این بودیم که پناهجویان از کشورهای عراق ، افغانستان ، ایران و حتی سوریه را به کشورهایشان دیپورت کرده اند .

معاون شهردار جریره » لسبوس » در یونان هم می گوید در حال حاضر هر پنج دقیقه دستورات متفاوتی در مورد چگونگی رسیدگی به وضع پناهجویان ابلاغ می شود و آینده آنها نامعلوم است .

دو روز پیش هم دو پناهجو خودسوزی کردند به دلیل اعتراض به شرایط موجود و بلاتکلیفی شان که بلافاصله با دخالت دیگر پناهجویان آتش را خاموش کردند و هر دو اکنون در بیمارستان هستند و تحت مراقبت های پزشکی.