چهار انفجار در یکروز!! بلژیک قلب اروپا را به لرزه انداخت

http://

آینده اروپا به چه سوئی میرود؟ آیا می توان باور داشت که از این پس در اروپا ثبات برقرار شود. گفته می شود خیل عظیم پناه جویان به اروپا و نرمش اروپا در آزادی های اجتماعی باعث بوجود آمدن امکان برای افرادیکه قصد دارند اختلال در نظم این کشورها بوجود بیاورند را مهیا می سازد. سوال مهم این است که چگونه دو بمب می تواند وارد ساختمان فرودگاه شده باشد ؟

آیا هیچ کنترلی در ورودیه این ساختمان نیست ، و اگر هست چگونه سه بمب گذار توانسته اند این مقدار بمب را وارد سالن فرودگاه کنند؟

چهار انفجار در بلژیک اروپا را بر آن داشت تا قدم های متحد الشکلی در مبارزه با ترور بردارند، پس از وقوع دو انفجار در فرودگاه بروکسل روی داد و انفجار سوم در متروئی در شهر بروکسل نزدیک به مقر نهاد های اتحادیه اروپا بوقوع پیوست .

و چهارمین بمب هم در نزدیکی خیابانی منتهی به مقر سازمان ملل بوده است که توسط پلیس در حال مهار منفجر شد که خسارات جانی در بر نداشت  .

طبق گزارش مقامات امریکائی این انفجارها می تواند در رابطه با دستگیری یک مضنون در بلژیک می باشد که متهم است در بمب گذاری پاریس دست داشته است .

در این انفجارها بیش از 21 تن کشته و 136 زخمی بجا مانده است ، وضعیت برخی از زخمی ها وخیم گزارش شده است .

نیروهای امنیتی پس از تخلیه فرودگاه به جستجوی چگونگی این انفجار پرداخته و فرودگاه بروکسل و همینطور قطارهای مترو به سمت فرودگاه هم به حالت تعلیق درآمده است.

در حال حاضر هیچ هواپیمائی اجازه فرود در فرودگاه در این فرودگاه داده نشده است و تمامی پروازها هم کنسل شده.

احتمال اینکه شمار کشته شدگان در ساعات آینده افزوده شود خارج از ذهن نیست چرا که وضعیت برخی از زخمی ها بسیار وخیم است .

مترو در بروکسل

در پی انفجاری که در متروی » مال پیک» در شهر بروکسل رخ داد ، تمامی استگاه های مترو و شبکه حمل و نقل عمومی تعطیل شدند .

دولت بلزیک از شهروندان  خود خواسته است تا در خانه‌های خود باقی مانده و در از حضور در مکان های پر رفت و آمد خودداری کنند.

آیا ترکیه می تواند نقشی در این بمب گذاری های بروکسل داشته باشد ؟

 نقش دوگانه دوستی و کینه ورزی ترکیه را هم در این میان نباید فراموش کرد. درست در زمانیکه داووداغلو نخست وزیر در حال پایان بخشیدن به معامله آوراگان سوریه ای بود در بروکسل ، گروهی از کردها در کنار مقر سازمان ملل در بروکسل چادر زده بودند و علیه دولت ترکیه و کشتار کردها در چند ماه اخیر گردهمائی داشتند، این مسئله کلا باب میل ترکیه نبود و نخست وزیر داوود اغلو و همچنین اردوغان با لحن تندی از کشورهای غربی انتقاد کردند که چرا چنین اجازه ای را به یک گروه تروریستی دادند تا در حاشیه این اجلاس مقابل سازمان ملل به چنین فعالیت هائی دست بزنند .

در پی آن بمب گذاری انتحاری در شهر استانبول بود که نهایتا دولت ترکیه انگشت اتهام را بسوی داعش گرفت ولی از جوامع بین المللی به صراحت خواست که ماهیت خود را در رابطه با ترکیه و مبارزه با تروریسم ( کردها ) مشخص کنند . ولا غیر .

اردوغان در گفتگوئی تلویزیونی و حتی در چندین تجمع علنأ غرب را متهم به حمایت از ترورویست ها نموده و تهدید کرد که » ترکیه از این ترورها وحشت نداشته و نلافی خواهد نمود» .

و امروز کمتر از 24 ساعت از سخنان رجب طیب اردوغان نگذشته بود که چهار بمب در بروکسل در فاصله زمانی کم منفجر شد ،  به نظر حال ترکیه توانسته است که به اتحادیه اروپا بفهماند که حال و حوصله شوخی را ندارد و حمایت جدی اروپا را برای از بین بردن » پ ک ک » می خواهد.