نخست وزیر ترکیه روز جمعه راهی تهران می شود

بخش خبری جوانان امروز – احمد داوداغلو نخست وزیر ترکیه روز جمعه راهی ایران می شود . گفته می شود که علت در خواست دولت ترکیه از ایران برای این سفر در شرایط حاضر که ترکیه هر روز دستخوش تحولات سیاسی است ، به دلیل گفتگو با مقامات ایران در زمینه آتش بس سوریه  در آستانه مذاکرات صلح سوریه در نهم ماه جاری ( 9 مارس) در ژنو می باشد و رسیدن به توافقاتی در این زمینه برای ترکیه بسیار حائز اهمیت است.

دفتر نخست وزیری اعلام داشت که برنامه این سفر در طی یک هفته گذشته طراحی و برنامه ریزی شده است. دولت ترکیه قصد دارد در این سفر از روابط دیپلماتیک خود با کشور ایران برای قطع حمایت ایران از دولت بشار اسد استفاده کند، که موفقیت داود اغلو در این زمینه بدور از تصور است .

از سوئی دولت ترکیه هم قصد دارد در پی توافقات هسته ای و رفع برخی  تحریم ها سهمی از تجارت با ایران داشته و بتواند قراردادهائی با دولت ایران منعقد کند خصوصأ در زمینه سوخت و انرژی .

گفتنی است که کشور ترکیه یکی از کشورهائی است که در طی 37 سال اخیر سودهای سرشاری چه مشروع و یا نامشروع از ایران داشته و بخش اعظمی از رونق اقتصادی ترکیه مدیون دولت جمهوری اسلامی ایران است.

شایان ذکر است که ایادی رژیم چون » رضا ضراب »  با خارج کردن میلیاردها دلارپول نقد و یا طلا از ایران و دادن درصد قابل توجهی ازاین مبالغ به  دولت ترکیه و بانک های ترکی چون » بانک خلق» و » بانک زراعت » چنان دولتمردان ترک را بدعادت کرده بودند که پس از برداشته شدن تحریم ها و شروع بستن قراردادهای نفتی و غیره  بین کشورهای اروپائی و ایران ناظرین سیاسی و اقتصادی ترکیه بوضوح از اینکه این سفره در حال جمع شدن است بسیار به دست و پا افتاده و آشتی ایران و امریکا را از دید انتقادی مورد بحث قرار می دهند.