پلیس آلمان در عملیاتی گسترده چهار الجزایری را به اتهام همکاری با داعش دستگیر کرد

alman1

بخش خبری جوانان امروز

روز پنجشنبه  چهارم فوریه عملیات گسترده ای در چند ایالت برلین، نورداین، وستفالن و نیدرزاکس توسط پلیس آلمان انجام شد، در این عملیات برای دستگیری چهار مضنونی اعلام شد که احتمال می رود با گروه تروریستی داعش موسوم به » گروه اسلامی » در تماس بوده اند و قصد انجام عملیات تروریستی داشتند.

به گفته یک مقام دادستانی و تایید پلیس آلمان یکی از این چهار نفر در سوریه دوره‌ی آموزش نظامی گذرانده است.

 استفان ردلیش، سخنگوی پلیس آلمان گفته است که این چهار نفر الجزایری‌تبار هستند. دو مرد و یک زن که در پی صدور حکم بازداشت تحت پیگرد بوده‌اند نیز در این بین بازداشت شده‌اند.

مأموران پلیس در جریان عملیات خود چندین خانه و آپارتمان را تفتیش و چندین دستگاه رایانه، تلفن‌های همراه و شمار زیادی یادداشت کشف و ضبط کرده‌اند.

خبرگزاری آلمان به نقل از محافل امنیتی آلمان از سوءقصدی احتمالی گزارش داده که با هدایت گروه «دولت اسلامی» (داعش) برنامه‌ریزی شده بوده است. طبق این گزارش یکی از بازداشت‌شدگان مردی است که در یکی از اقامتگاه‌های پناهجویان در ایالت نوردراین وستفالن اقامت داشته است.

پلیس آلمان اطلاعات اولیه در باره این فرد را از سوی «سازمان حفظ قانون اساسی آلمان» دریافت کرده و در جریان تحقیقات گسترده‌ی خود پی برده است که او با گروههای و دسته‌های اسلامگرا در برلین و هانوفر در تماس بوده است.»

فرانک هنکل، سناتور داخلی ایالت برلین نیز در این راستا تصریح کرد: «پیش از آنکه ما دست به نتیجه‌گیری بزنیم، باید وسایل و اشیاء و مدارکی را که در جریان این عملیات کشف و ضبط کرده‌ایم، مورد تحقیق و بررسی قرار دهیم.»

او ضمن اشاره به خطری که هنوز از سوی اسلامگرایان مسلح متوجه آلمان است، افزود: «ما همچنان باید هوشیار و محتاط باشیم. به همین خاطر هم باید قاطعانه با دسته‌ها و گروه‌های اسلامگرا برخورد کرد، به‌ویژه اگر احتمال ارتباط آنها با گروه «دولت اسلامی» میرود.»

محافل امینی پس از سوء قصدهای خونین پاریس که پاییز گذشته روی داد، هشدار داده بودند که آلمان نیز ممکن است هدف حملات تروریستی قرار گیرد.

در اواسط ماه نوامبر سال جاری مسابقه دوستانه میان تیم‌های ملی فوتبال آلمان و هلند به دلایل امنیتی و خطر سوءقصدهای تروریستی لغو شده بود. در شب سال نو میلادی نیز در شهر مونیخ به خاطر خطر حملات تروریستی وضعیتی فوق‌ا‌لعاده حاکم بود.

پلیس آلمان اینروزها نه تنها در این چهار ایالت بلکه در شهر کلن و دوسلدروف  به دلیل اجرای کارناوال در حال آماده باش است . به نظر می رسد جنگ بی پایان سوریه و هجوم آوارگان جنگی بیش از پیش کشور های اروپائی را بی دفاع در برابر حملات احتمالی تروریستی و یا ناهنجاری های اجتماعی قرار داده است .

منبع : دویچه وله