وکیل آلکساندر لیتوینینکو کرملین را متهم به قتل وی کرد

نوشته : خاطره نورشید 

منبع  روزنامه گاردین

alex

خبرهای جدید از پرونده آلکساندر لیتو ینینکو ، حاکی از آن دارد که وی توسط مأمورین روسیه و به احتمالا به دستور مستقیم ولادیمیر پوتین به قتل رسیده است .

آلکساندر لیتوینینکو یک افسر اطلاعاتی سابق سازمان اطلاعات خارجی روسیه و منتقد دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بود که در اثر آلودگی به عنصر رادیواکتیو پولونیوم با جرم اتمی ۲۱۰ در روز ۲۳ نوامبر ۲۰۰۶ در شهر لندن به طور مرموزی به قتل رسید.

در پی یافته هائی که به گفته دیوید کمرون نخست وزیر بریتانیا چندان تازه هم نیست ، دو نفر از دوستان لیتوینینکو در زمانی که وی در لندن زندگی می کرد به دیدار او رفتند و به طریقی مرموز عنصر رادیو اکتیو پولونیوم را به بدن او وارد نمودند و پس از تنها سه هفته موجب مرگ او شد .

این دو نفر » لوگووی و کافتین » نام دارند که مأموریت کشتن لیتوینینکو را داشتند ، در پی در خواست بیوه لیتوینینکو از دادگاه بریتانیا برای اخراج دیپلمات های روسیه ای از بریتانیا و محدودیت برای اخذ ویزا برای دولتمردان روسیه ای ، خصوصأ گذاشتن تحریم برای ولادیمیر پوتین دولت بریتانیا این تقاضا را در دست مطالعه دارد.

در نوامبر ۲۰۰۶ الکساندر لیتوینینکو مامور سابق اطلاعاتی روسیه که از بریتانیا پناهندگی سیاسی دریافت کرده بود، پس از ملاقاتی با دو نفر از همکاران سابقش بیمار شد. آقای لیتوینینکو سه هفته پس از آن به دلیل مسمومیت با ماده رادیواکتیو پلونیوم ۲۱۰ درگذشت. تحقیقات ماموران پلیس بریتانیا حاکی از آن بود که مظنون اصلی در این ماجرا جاسوس سابق دیگر روس به نام آندریی لوگووی است. مقام های روسیه از استرداد آقای لوگووی به بریتانیا سر باز زدند و این موضوع موجب سردی در روابط بریتانیا و روسیه گردید.

البته در حال حاضر که به کمک روسیه در جنگ با داعش احتیاج هست مشخص نیست تا چه حد بریتانیا می تواند وارد تحریم های مستقیم علیه دولت پوتین برآید.

خانم می وزیر خزانه داری بریتانیا در عین حال از مسدود شدن اموال » لوگووی و کافتین » خبر داد و افزود که حکم دستگیری این دو تن توسط پلیس بین المللی صادر شده است و این دو تن در هر کجای دنیا که باشتند احتمال دستگیری شان هست .

در سال 2006 و در پی مرگ لیتوینینکو ، دولت بریتانیا از روسیه خواست تا این دو تن را به بریتانیا استرداد کند تا محاکمه شوند ولی دولت روسیه این کار را نپذیرفت .

سر رابرت اوون وکیل رسیدگی به پرونده مرگ مرموز لیتوینینکو در مصاحبه مطبوعاتی دیروز اعلام کرد که به واسطه یافته های دقیق از این پرونده دو متهم پرونده قتل نمی توانستند علت خاصی برای قتل وی داشته باشند و بطور قطع فقط به دستورات رسیده از » اف اس بی  – فدرال سکیوریتی سرویس روسیه » عمل کرده اند.

گفتنی است که الکساندر لیتوینینکو درست دو روز قبل از مر گ اش به اسلام گروید و پس از مرگ در گورستان » های گیت » در لندن که اختصاص به مسلمانان دارد دفن شد.

alex1

مزار آلکساندر لیتوینینکو در های گیت لندن