تلاش های حسن روحانی رئیس جمهور برای رفع تحریم ها پیش از انتخابات مجلس

منبع : روزنامه گاردین

ترجمه : خاطره نورشید

رئيس جمهور حسن روحانی، سعی در رفع تمامی موانع برای سرعت بخشیدن به اجرای یک توافق هسته ای است پیش از آغاز .انتخابات مجلس در ماه بهمن ، این امر می تواند نقطه عطفی در دوران ریاست جمهوری وی باشد

حسن روحانی سعی در این دارد که بتواند به جناح تندرو نتیجه برخورد دیپلماسی را به اثبات برساند ، حسن روحانی دو سال پیش با کسب حداکثر آراء ریاست حکومت حاکم بر ایران را بعهده گرفت.

ایران در حال حاضر فعالیت های هسته ای خود را به حال تعلیق درآورده و همچنین با قطع هزاران سانتریفیوژ،مفاد قطعنامه توافقی در وین را انجام داده است  .

اما لغو تحریم ها تنها  «روز اجرائی شدن لغو تحریم ها  »  تاریخ مشخصی ندارد ، و این امر کاملأ بستگی به گزارش دیده بان هسته ای سازمان ملل دارد که پس از داشتن گزارشات لازم لغو تحریم ها را اعمال نمایند.

در حالیکه ایران در حال سرعت دادن به تعهدات خود درچهارچوب قرارداد وین است  وزیر خارجه آمریکا، جان کری، روز پنجشنبه گفت که تهران می تواند تنها چند روز فاصله داشته باشد از رفع تحریم ها ، به این معنی که تحریم ها می تواند تا اواخر ماه جاری بکلی برداشته شود .

یکی از وعده های انتخاباتی حسن روحانی ، برداشتن تحریم ها و رونق دادن اقتصادی به کشور بود، به همین دلیل وی نهایت سعی خود را دارد تا بتواند به خواسته خود جامه عمل بپوشاند . در عین حال، به نظر می رسد که جناح تندرو، به دلیل نگرانی های خود از محبوبیت رو به رشد دولت روحانی هر کاری را انجام دهند تا این امکان را از بین ببرند و مابقی دوره ریاست جمهوری حسن روحانی را به چالش در آورند.

«آقای روحانی در یکی از کمپین های انتخاباتی خود گفته بود: برای اینکه چرخه اقتصاد کشور به حرکت در آید و وضع معیشتی  مردم بهبود یابد اگر لازم باشد چرخه سانترفیوژ ها را از کار خواهیم انداخت  .

بنا به گفته آقای حسن رسام مشاور سیاسی سابق : آقای حسن روحانی اکثریت آراء در انتخابات را با وعده های بهبود وضعیت اقتصادی کشور بدست آورده به همین دلیل تمام سعی خود را دارد که بتواند تحریم ها را از میان بردارد .

گفتنی است که همین چند هفته پیش اقای حسن روحانی طی یک گفتگوی مطبوعاتی اذعان داشت که مردم نمی بایست توقعات داشته باشند که مشکلات اقتصادی یکشبه حل شود و رفع مشکلات اقتصادی پس از تحریم ها زمان بری خاص خود را نیاز دارد .