ولادیمیر پوتین : روسیه آماده است تا فعالیت های نظامی اش را در سوریه افزایش دهد

putin

اخطار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای تشدید فعالیت نظامی در سوریه در حالی منتشر شد که ساعاتی پیش از آن  سازمان ملل بر سر نقشه صلح و آشتی در سوریه به توافق رسیدند.

گفته می شود طرح صلح و آشتی در سوریه یک طرح دو ساله است، طبق توافقات در مسیر دو ساله این طرح که به انتخاب دولت جدید منتهی خواهد شد .

در ابتدا می بایست از ماه ژانویه 2016 تمامی حملات به سوریه خاتمه یابد ، این اولین باریست که امریکا و روسیه به توافقی مشترک در مورد روسیه رسیده اند پس از بیش از پنج سال جنگ داخلی و کشته شدن بیش از 250 هزار انسان و آواره شدن میلیونها نفر در سراسر دنیا .

اما این نقشه صلح به نظر مثل تمامی نقشه های صلحی که در سازمان ملل طراحی و به توافق میرسد نقیصه های عمده ای دارد ، بطور مثال در این نقشه صلح آینده بشار ال اسد و بسیاری از سران حاکم در سوریه نامعلوم است ، از سوئی این نقشه صلح بدون مشورت با بشار اسد و یا حتی مخالفین وی که در حال جنگ با او هستند طراحی شده است .

سوال اینکه در صورت تحولات اینده و خلع قدرت از رئیس جمهور چه وقایعی رخ خواهد داد که به موجب آن شاید اوضاع مجددأ آشفته شود نامعلوم است ، امریکا معتقد است که کار بشار اسد تمام است و باید از قدرت کناره گیری کند ، در حالیکه روسیه به ماندن بشار اسد در قدرت پافشاری می کند و با حضور نظامی خود به حمایت از او می پردازد .

به گفته » پیتر فورد » سفیر سابق بریتانیا در سوریه ، بشار اسد هنوز کنترل دو سوم پرجمعیت ترین مناطق سوریه را در دست دارد همینطور حمایت اقلیت ها و همینطور سنی ها را دارد ، این بدین معناست که بشار اسد شکست نخورده و هنوز در اقتدار است .

و این یک خیال واهی است که باور کنیم پس از تمامی تلاش های مسکو برای حمایت از دولت بشار اسد حال حاضر خواهد شد انرا قربانی کند .

کمتر از 24 ساعت پس از توافقات در سازمان ملل بر سر آینده سوریه ، پوتین اعلام کرد که فرماندهان نظامی اش آماده هستند که به کمک ناوهای هوائی روسیه بروند که در حال حاضر به بمباران های هوائی در سوریه ( مناطق اشغالی توسط داعش ) مشغول هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز پوتین گفت : ما در حال رصد کردن اطلاعات و ایجاد هماهنگی های لازم برای هر گونه عملیات نظامی هستیم و از آخرین تکنولوژی ماشین ها جنگی استفاده می کنیم ، باید اضافه کنم که این تمام قوای نظامی ما نیست و ما به گسیل نیروهای بیشتر در صورت نیاز اقدام خواهیم نمود.

به نظر میرسد اختلاف نظر ها بر سر آینده سوریه بین دنیای غرب و روسیه هیچ کمکی به حل بحران سوریه نخواهد کرد و اروپا با معضل آوارگان سوریه ای دست همچنان دست بگریبان خواهد ماند .

ترجمه و تفسیر خبر : خاطره نورشید