مادر تریزا هم جزو قدیس ها محسوب خواهد شد

ترجمه خبر : خاطره نورشید 

به گزارش روزنامه گاردین در  واپسین روزهای سال میلادی واتیکان روز جمعه هیجدهم دسامبر 2015 اعلام کرد که » مادر تریزا» جزو قدیسین به حساب می آید . البته » مادر تریزا » اولین قدیس نیست با این اسم اولین قدیس با این نام » قدیس تریزای آویلا » در بین سال های (1515- 1582)  و دومین » قدیس تریزا د لوس آندس » بین سال های ( 1900-1920 ) زندگی می کردند.

طبق پیش بینی ها حدودأ 10000 قدیس دیگر بعد از » مادر تریزا» وجود دارند . البته این می تواند به دلیل این باشد که رسیدن به درجه قدیس شدن تقریبأ سهل و آسوده بوده است.

از سال 1234 طبق قوانین مقرر شده برای نائل شدن به این درجه تأئیدیه پاپ الزامی شد ، ولی پیش از آن به گفته «پروفسور رابرت جی بارو »  استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد،  بازار آشفته ای از پرستارانی که قدیس خوانده میشدند وجود داشت.

رابرت بارو و همکارانش در هاروارد مطالعات وسیعی در زمینه » قدیسان » نموده اند مابین سال های 1590 تا 2009

به وضوح نشان دهنده این است که از سال 1590 شمار کسانیکه به درجه قدیسان پیوسته اند روز به فزونی رفته است .

نحوه تشریع انتخاب قدیسان ، در مرحله اول تأئید رسیدن کاندیدها به زندگی جاودانی پس از مرگ شان است . نکته جالب که پروفسور رابرت جی بارو و همکارانش می گویند با گذشت زمان معیارهای رسیدن به » زندگی جاودانی » یا به عبارتی رفتن به بهشت تغییر یافته ، و شرایط سهل تری  است برای نائل شدن به مقام قدیسی .

sainthood

گفته می شود کلیسای کاتولیک معمولا در مورد کاندیدها مطالعات کرده و با برخی صاحبین نظر در مورد آن افراد مصاحبه و در نهایت مدارک مربوطه را به پاپ ارسال می کنند . قبل از سال 1983 برای نائل شدن به این درجه کاندیدها می بایست در طول حیات خود  حداقل دو معجزه و یا بیشتر انجام می دادند ولی حالا فقط یک معجزه هم کافیست برای کاندیداتوری .

طبق شواهد » مادر تریزا» چندین معجزه داشته که یکی از آنها شفا دادن به مرد برزیلی بوده است که غده لا علاجی در مغزش داشته در سال 2008 –  مادر  تریزا در سال 1997 درگذشت  و این معجزه به نام او دقیقأ  11 سال پس از مرگ اش ثبت شده است .

» منبع  روزنامه گاردین «