وحشت از پیشرفت بیماری مهلک آنفولانزای خوکی و نوعی جدید تر آنفولانزا در ایران

kerman

شمار تلفات آنفولانزا به بیش از 42 نفر رسیده است . آیا مسئولین کشور به فکر هستند؟

گزارشات متعددی در رسانه ها طی سه هفته گذشته در مورد شیوع آنفولانزای خوکی در بخش هائی از ایران و شمار تلفات های جانی آن توجه همه را به خود معطوف کرده و اینکه مقامات وزارت بهداشت و درمان کشور چه راه هائی برای جلوگیری از شیوع این بیماری و همچنین راه های درمان این ویروس در برنامه دارند.

تا کنون شمار تلفات جانی آنفولانزای خوکی به 42 نفر رسیده که گفته می شود 33 تن از این جانباختگان از استان کرمان بودند، نکته جالب اینجاست که وزیر بهداشت مدعی است که مرگ این 42 نفر صرفأ به دلیل مبتلا بودنشان به ویروس آنفولانزای خوکی نبوده است!؟

اما این وزیر هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه علل دیگری که منجر به مرگ این افراد شده است را نیز اعلام ننموده است.

گفته می شود بیش از ۶۰ درصد سفرها در برخی تورهای گردشگری خارجی و داخلی به استان کرمان لغو شده یا برنامه سفر به زمان دیگری تغییر پیدا کرده است.

مردم در شهر کرمان با ماسک در حال آمد و شد هستند و توصیه مسئولین به مردم این است که از آمد و شد های بیمورد به اماکن عمومی خودداری کرده و وزارت بهداشت ، در مورد اینکه برخی کارشناسان معتقدند که این بیماری از طریق ورود اتباع خارجی به ایران انتقال داده شده است را تکذیب نمود .

در قشم نیز مراکز امداد بیماری آنفولانزای خوکی دایر شده است .

پزشکان معتقدند رعایت نکات بهداشتی مهم‌ترین عامل پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزای خوکی است.

در حالی ‌که مسئولان از کنترل آنفولانزای خوکی در استان کرمان خبر می‌دهند‌ بنا به گزارش ایرنا در جزیره قشم ایستگاه‌های موقت مبارزه با آنفولانزا ایجاد شده است.

منصور سالاری، رئیس شبکه بهداشت و درمان قشم گفت که به منظور اطلاع‌رسانی و مبارزه با گسترش بیماری آنفولانزا در ایام تعطیلات اخیر «ایستگاه‌های موقت سلامت و آگاهی‌بخشی» در ورودی‌های جزیره قشم ایجاد شده است.

سالاری دلیل این اقدام را گسترش بیماری آنفولانزا در استان‌های همسایه نظیر کرمان و سیستان و بلوچستان ذکر کرد. به گفته وی در فصل زمستان استان هرمزگان و جزایر آن یکی از مقاصد اصلی گردشگران ایرانی به شمار می‌آیند و به همین دلیل موضوع اطلاع‌رسانی به گردشگران از اولویت برخوردار است.

به گفته رئیس شبکه بهداشت و درمان قشم نصب پوسترها و بنرهای آموزشی در «مبادی ورودی جزیره قشم، هم‌چون بندر لافت، اسکله شهید ذاکری و فرودگاه این جزیره» آغاز شده است.