قوانین جدید اتحادیه اروپا برای بستن و کنترل مرزهایش

کمیسیون اروپا امروز (سه شنبه ) اعلام کرد   قصد دارد یک گارد ساحلی جدید که قادر باشد حتی بدون رضایت کشور میزبان به کنترل مرزهای آبی منتهی به اروپا بپردازد ، برای بازگرداندن امنیت  به مرزهای اتحادیه اروپا و پیشگیری از تشدید بحران مهاجرت تشکیل دهند.

گفته می شود  قرار است نیروئی متشکل از 1500 نظامی با کسانیکه قصد ورود به مرزهای آبی اروپا دارند مقابله خواهند کرد ، کشورهای اروپائی که از هجوم بی رویه مهاجرین ( پناهنده ها ) که عمدتآ سوریه ای و افغان هستند دچار یک هراس شده اند بالاخره تصمیم گرفتند که از مرزهای خود بطور هماهنگ پاسداری کنند.

پیش بینی می شود که تا پایان سال جاری  حدود یک میلیون پناهنده که  عمدتا از سوریه هستند و برخی کشورهای دیگر به اروپا وارد خواهند شد .

این آمار وحشت آوری است برای کشورهای عضو شنگن که هیچ کنترلی در مرزهایشان وجود ندارد و ماجرای 13 نوامبر پاریس هم به این وحشت که حضور بی رویه این پناهجویان می تواند امنیت اروپا را به خطر بیاندازد مسئله را پیچیده تر می کند.

گفتنی است که برخی از 28 کشور عضو در اتحادیه اروپا کاملا مخالف این برنامه و واگذاری حاکمیت مرزهایشان به بروکران های بروکسل هستند .

«فرانس تیمرمانس» معاون  کمیسیون عالی اتحادیه اروپا می گوید : این نیروی های جدید می توانند بیشتر به مدیریت مرزهای مشترک اروپا بپردازند البته در «شرایط استثنایی» که در آن کشور عضو قادر به کنار آمدن خود با مشک.لات پیش رویش نباشد

وی در ادامه افزود: «این یک تور ایمنی است مانند تمام شبکه های ایمنی»  و ما امیدواریم که هرگز نیاز به استفاده از آن نباشیم . اما ضروری است برای بازگرداندن ثبات ،امنیت و مدیریت مرزی هایمان ناگزیر هستیم که این راه حل را انتخاب نمائیم .

تیمرمانس در پایان گفت که او این طرح را به پارلمان اروپا ارائه کرده است.

همچنین در بروکسل برنامه ای تدارک دیده شده است که طی آن برخی از آوارگان سوریه ای را مستقیمأ از ترکیه جابجا کنند.

بروکسل نیز از برنامه های برای اسکان برخی از پناهندگان به طور مستقیم از ترکیه، نقطه ترانزیت اصلی برای بسیاری از مهاجرین در اروپا است.