هشتم ماه نوامبرزادروز مارگارت میچل نویسنده : برباد رفته

margaret

مارگارت میچل نویسنده کتاب » برباد رفته » متولد هشتم نوامبر سال 1900 در شهر آتلانتا یکی از نویسندگان سرشناس قرن بیستم بود.

    مارگارت در طول عمر نسبتا کوتاه خود همين يک داستان را نوشت که به صورت فيلم سينمايی هم درآمده است. داستان «برباد رفته» پرفروشترين داستان تاريخ بشر است كه هنوز هر سال بيش از 250 هزار نسخه بفروش می رسد. اين كتاب به 35 زبان ترجمه شده است.

در این داستان مارگارت میچل به رابطه عاشقانه چند جوان در شهر آتلانتا اشاره می کند که عمدتآ از طبقه اعیان هستند و اینکه چگونه آتش جنگ زندگی تمام آنها را تحت شعاع قرار می دهد و قشری از جامعه که تا آنروز طعم فقر و نداری را نچشیده بودند به مرحمت جنگ نه تنها درد از دست دادن عزیزان خود را تجربه کردند بلکه با آفت های جنگ چون » بیماری ، فقر و گرسنگی » هم آشنا شدند و برعکس تصورشان توانستند بر تمامی آن مشکلات فائق آیند.

     مارگارت پيش از شروع به نوشتن اين كتاب، خبرنگار شهری تنها روزنامه وقت شهر اتلانتا (ایالت جورجیا) بود، و ضمن پوشش اخبار شهردر تماس با مردم که سالخورده تر بوده و وقایع جنگ خونين داخلی آمريكا را ديده و بخاطر داشتند خصوصأ آنهائی که شاهد سوزاندن شهر اتلانتا توسط نيروهای ژنرال شرمن (افسر شمالی ها ـ فدراسیون آمریکا) بودند در مورد وقایع جنگ صحبت می کرد و به همین جهت تصمیم به نوشتن كتابی گرفت كه با خواندن آن برای هميشه هرنوع جنگ داخلی و برادركُشی پايان يابد و موفق به اين كار شد.

    نخستين چاپ كتاب او سی ام ژوئن 1936 انتشار يافت و در سال 1937 برنده جایزه ادبی » بولیترز» شد –در سال 1939 دیوید او سلزنیک کارگردان مشهور هالیوود از روی این کتاب فیلمی سینمائی ساخت که برجسته ترین شخصیت های هالیوود در این فیلم نقش آفرینی کردند چون » کراگ گیبل ، ویوین لی ، لزلی هووارد و همینطور اولیویا دی هاویلند.

این فیلم توانست هشت جایزه آکادمی هنر را از آن خود بنماید .

مارگارت برای نوشتن كتاب «برباد رفته» ده سال تمام كار كرد و در اوج شهرت بود ولی زندگی او با یک حادثه اتومبیل در شانزدهم آگوست سال 1949 به پایان رسید .رسانه های آمریکا هر سال سه بار از مارگارت میچل یاد می کنند ـ در زادروز و سالمرگ او و نیز در سالروز توزیع نخستین چاپ داستان بربادرفته. دولت آمريكا به منظور قدردانی از مارگارت میچل تمبری را چاپ كرده و به جريان گذارده است