جرج بول پدر کامپیوتر امروزی

جرج بول دوم نوامبر سال 1815 در لینکلن شایر انگلیس  بدنیا آمد، او پدر سیستم کامپیوتر نوین است .  پدر او جاون بول یک مبلغ مذهبی بود و به او آموزش می‌داد. او مدرک سیکل داشت اما می‌توانست به طور آکادمیک و ابتدایی تدریس کند.

ویلیام بروک، که یک کتاب فروش بود به او در آموختن لاتین کمک می‌کرد. البته گفته می‌شد که خود او در مدرسه توماس بینبریج لاتین را آموخته بود و البته باقی زبان‌های روز را خودش آموخته بود. در سن ۱۶ سالگی، بول برای پدر و مادر و سه خواهر و برادر خود در خانه نان آور بود، همزمان او دیپلم آموزش در زمینه دانکستر در مدرسه هیمن را داشت.

بول به عضویت موسسه مکانیک درآمد؛ موسسه مکانیک لینکولن، به جورج بول در یافتن کتاب‌های ریاضی مربوط کمک می‌کرد. او کتاب حساب دیفرانسیل و جبر Sylvestre François Lacroix که نوشته Rev. George Stevens Dicksonدر St Swithin Lincolnبود را به تنهایی و بدون آموزگار آموخت.

در سن ۱۹ سالگی او توانست آموزش‌های خود را در لینکولن به اتمام برساند. چهار سال بعد پس از مرگ رابرد هال، او به آکادمی هال در ودینگتون به دور از لینکولن رفت.

شهرت وی از آنجا شروع شد که آنجا به عنوان بهترین محقق شناخته شد.

پس از آن او در سال ۱۸۴۹ به عنوان استاد ریاضیات اولین بار در دانشکده کوئین در کورک ایرلند مشغول بکار شد و در آنجا با همسر خود آشنا شد، زمانی که مری اورست برای دیدن عموی خود جاون رُیال که پروفسرا در زمینه یونان باستان داشت، (در سال ۱۸۵۰) آمده بود و چند سال بعد با هم ازدواج کردند و بدین وسیله صاحب پنج دختر شد. او از موقعیت کاری خود چنین روایت می‌کند که در سازمان جلوگیری از افزایش فساد با E.R. Larken کار می کرده است. بول پس از آن به عنوان برگزیده در جشنواره جامعه رویال در سال ۱۸۵۷ انتخاب شد و مدال‌های افتخار فراوانی از جمله LL.D. از دانشگاه دابلین و آکسفورد کسب کرد.

او در ۸ دسامبر ۱۸۶۴ و در در ایرلند درگذشت.   گفته شده است که در یک روز بارانی او تقریبأ دو مایل راه رفت تا به کلاس درس برسد برای تدریس و پس از تدریس با همان لباس های خیس به خانه برمی گردد و همین سبب می شود که او سرماخوردگی سختی با تب شدید داشته باشد ، همسر ش برای پائین آوردن تب بدن با ریختن آب سرد بر سرو و بدن او موجب وخیم شدن حال وی می شود و در نهایت پس از دو روز تب شدید در هشتم دسامبر در گذشت.