بسته شدن دو کانال تلویزیونی که مخالف با سیاست های اردوغان هستند

تهیه گزارش : خاطره نورشید 

پلیس ترکیه روز دوشنبه به ساختمان تلویزیون » کانال ترک » یورش برده و این تلویزیون را به جرم برنامه های تبلیغاتی ضد دولت رجب طیب اردوغان بستند  روز چهارشنبه هم با یورش به دفتر تلویزیون » بوگون » که زیر مجموعه تلویزیون » کانال ترک » هست آنرا بستند که منجر به زدو خورد میان معترضین با پلیس ترکیه شد  .

epa05000189 A handout photo provided by the Zaman newspaper on 28 October 2015 of police using a water cannon to disperse supporters of the Gulen movement in front of the Kanalturk TV building during a protest against a police raid on Koza Ipek Holding media following the appointment of a receiver to manage TV Channels and newspapers of the group, in Istanbul, Turkey, 28 October 2015. Turkish police on 28 October raided offices of the media group seen as being critical of President Recep Tayyip Erdogan. The raid was part of a wider crackdown this week against the Koza Ipek Holding, associated with followers of Turkish-born preacher Fethullah Gulen, who is in exile in the United States. Police used tear gas and have arrested a number of journalists. The raid was focused on Bugun TV, a small broadcaster that continues to air live, though its coverage is focused on the masses of policemen outside its door. EPA/ZAMAN NEWSPAPER/HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

گفته می شود این یورش به دلیل ارتباط این کانال های تلویزیونی با » فتح اله گولن » می باشد . فتح اله گولن یکی از چهره هائی است که در سال های اخیر روابط بسیار سردی با رجب طیب اردوغان پیدا کرده است ، گولن که خود یکی از حامیان رجب طیب اردوغان و رساندن او به قدرت بوده است حال به یکی از مخالفان سرسخت اردوغان بدل شده است .

فتح اله گولن که به دلیل یک تبعید خود خواسته خارج از ترکیه  و در امریکا ( ابالت پنسیلوانیا ) زندگی می کند ، پیشوای مذهبی جنبش های مذهبی و اجتماعی صلح طلب اسلامی است .

شاید دلیل جدائی راه رجب طیب اردوغان و فتح اله گولن از تقریبأ زمانی شروع شد که اردوغان مواضع افراط گرائی را پیشه کرد، از زمان به قدرت رسیدن اردوغان شمار بسیاری از خبرنگاران و یا نظامیان و افسران پلیس به جرم ارتباط با فتح اله گولن دستگیر و روانه زندان شده اند.

صدها نفر روز چهارشنبه جلوی ساختمان های مرکزی تلویزیون » بوگون و همینطور کانا ترک » که بخشی از » گروه کوزل ایپک » هستند تجمع کرده و به بسته شدن تلویزیون ها اعتراض کردند.

پر واضح است که این عملیات فقط چند روز مانده به انتخابات مجدد در ترکیه صرفأ برای ساکت کردن تمامی مخالفان دولت اردوغان صورت گرفته است .

یک مقام رسمی دولت ترکیه در گفتگو با » بی بی سی » مدعی شده است که این عملیات به دلیل این صورت گرفته که مدارک و شواهدی در دست هست که اثبات میکند این رسانه در رساندن کمک های مالی به تروریست ها نقش داشته و همینطور در تبلیغات ضد دولتی هم نقش داشته است .

تمامی این اتفاقات درست یکروز پس از اینکه رئیس اتحادیه اروپا با اشاره به این موضوع که » بهتر است به جای کلنجار رفتن با ترکیه به دلیل عدم رعایت مسائل حقوق بشری در کنار ترکیه باشیم برای حل مشکل هجوم پناهجویان به اروپا .

با عملیات اخیر دولت رجب طیب اردوغان یکبار دیگر به اثبات رساند که دمکراسی در ترکیه بکلی از بین رفته و شرایط پیش رو در ترکیه می تواند بسیار نگران کننده باشد .