شهرداری منطقه دوازده تهران خانه دائی جان ناپلئون را به ضمن مرمت و بازسازی خریداری کرد

تهیه گزارش : بخش فرهنگی جوانان امروز 

دو سال پیش بود که خبر فروش خانه ای که در آن سریال دائی جان ناپلئون ساخته شده بود ، خانه و باغ اتحادیه، یکی از آثار باارزش دوران معماری قاجار و تنها عمارتی  از لاله زار قدیم به جای مانده بسیاری از طرفداران بناهای تاریخی و ارزشمند را متأثر و نگران کرده بود.

به نظر میرسد پس از شکایت و پیگیری های بسیار بالاخره شهرداری تهران خانه و باغ اتحادیه را به مبلغ ۲۸ میلیارد تومان از ۱۵۰ ورثه خانواده اتحادیه خریده و قرار است سازمان زیباسازی شهر تهران این بنا را مرمت کند.

شایان ذکر است خانه و باغ اتحادیه، یکی از آثار باارزش دوران معماری قاجار و تنها عمارتی ست که از لاله زار قدیم به جای مانده. مجموعه تلویزیونی «دایی جان ناپلئون» به کارگردانی ناصر تقوایی بر اساس رمانی به همین نام نوشته ایرج پزشکزاد  هم در سال های  در همین عمارت فیلمبرداری شد.ه است که یکی از بهترین سریال های ساخته شده در تاریخ فیلم و سینمای ایران بشمار می رود.

daeejan

بنا به گزارش روزنامه شرق ، سرانجام خانواده اتحادیه با سازمان زیباسازی شهر تهران توافق کردند که تنها عمارت باقی مانده از خیابان لاله زار قدیم برای بازسازی و کاربری فرهنگی در تملک شهرداری تهران قرار بگیرد.

خانه و باغ اتحادیه ۱۲ تیر ۱۳۸۴ با شماره ۱۲۰۵۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید، اما به حکم دیوان عدالت اداری ایران این بنای تاریخی به همراه خانه پدری پروین اعتصامی از فهرست آثار ملی خارج شد و در خطر تخریب قرار گرفت. وارثان در خانه و باغ را بسته بودند و یک سرایدار سالخورده که هم اکنون هم در این عمارت تاریخی سکونت دارد از از خانه و باغ نگهداری می کرد.

بابک اتحادیه، یکی از وارثان به روزنامه شرق گفته است مذاکرات با شهرداری منطقه ١٢ به ثمر رسیده و شهرداری وعده داده که خانه و باغ اتحادیه را مرمت کند.

بابک اتحادیه گفته است: «مسأله اینجاست که این قول‌ها در توافق ما ثبت نشده. البته نوع رفتار و برنامه شهرداری طوری ست که گویا برنامه مرمت، جدی و واقعی ست و حتی به ما گفته‌اند که به‌ عنوان حافظ تاریخی این خانه از کمک ما استفاده می‌کنند.»

daeejan2

به گفته بابک اتحادیه «قطعاً اگر وارثان لزومی بر فروش  این خانه نمی دیدند و این بنای تاریخی مثل هشت سال قبل نگهداری می‌شد، هیچ‌گاه امروز مجبور به فروش آن نمی‌شدیم. این نگرانی هست که چندسال بعد که آب‌ها از آسیاب افتاد،  شهرداری منطقه دوازده تهران در مورد  این خانه تصمیم دیگری بگیرند.»

عیسی علیزاده، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران به روزنامه شرق گفته است که خانه و باغ اتحادیه در ادامه برنامه این سازمان برای بازسازی و حفظ عمارت ارباب هرمز، موزه علی‌اکبر صنعتی، باغ- موزه نگارستان و پیرایش و ساماندهی خیابان ناصرخسرو از ۱۵۰ وارث آن خریداری شده. ظاهراً قرار است از اوایل آبان ماه سال جاری کار مرمت خانه و باغ اتحادیه آغاز شود.

در بخشی از گزارش تأثر بر انگیز روزنامه شرق آمده است که در تیر ماه ۹۳ شهرداری تهران با لودر بخش قاجاری خانه باغ اتحادیه (ضلع جنوب غربی عمارت) را تخریب کرده و در مهر ماه همان سال هم  نیمه شب بخشی از مجموعه از املاک امین السلطان باقی مانده بود و در سال های اخیر به کارگاه تبدیل شده بود، در آتش سوخت. عمارت اتحادیه اکنون به میزان بیش از ۸۰ درصد تخریب شده است.

حال تا چه اندازه می توان به قول و قرار شهرداری منطقه دوازده تهران در بازسازی و مرمت این بنای تاریخی اطمینان کرد چیزی است که تنها زمان می تواند به اثبات برساند .

این خانه و باغ زیبا به امین السلطان، صدراعظم دوره ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و محمد علی شاه قاجار تعلق داشت. پس از کشته شدن او حاج رحیم اتحادیه این عمارت را خرید و با تفکیک آن به ۳۰ سهم، آن را میان فرزندان خود تقسیم کرد.