رئیس جمهور روسیه : آمریکا با فریبکاری وایجاد هراس افکنی توهمی در پی گسترش سلطه خود در جهان است

ولادیمیر پوتین در اجلاس بین المللی والدای در شهر سوچی گفت: آمریکا با فریبکاری و با تلاش برای ایجاد هراس افکنی توهمی در پی گسترش سلطه خود در جهان است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سخنرانی خود در نشست صلح و جنگ در این کشور تاکید کرد: ما روابط و ائتلاف های خود را با شرکایمان بر اساس اصل برابری و عدالت ایجاد می کنیم.

پوتین گفت: مجمع بین المللی والدایی(نشست صلح و جنگ) برای روسیه اهمیت زیادی دارد زیرا در آن نمایندگان کشورهای مختلف دیدگاههای خود را درباره مسائل جهان مطرح می کنند. امسال تمرکز بحثها در این مجمع مسائل مربوط به جنگ و صلح است. این مسئله در طول تاریخ دغدغه بشریت بوده است. حتی در دوران باستان درباره ماهیت و عوامل جنگ و استفاده درست یا نادرست از زور و نیروی نظامی بحث می شده است. همیشه این سوال مطرح بوده است که آیا همیشه همراه با توسعه تمدنها جنگ نیز وجود داشته است یا اینکه اختلافات و مناقشات بدون جنگ قابل حل است. تولستوی نویسنده مشهور روس در داستان مشهور خود موسوم به جنگ و صلح ، گفته است جنگ ضد طبیعت انسان است و صلح همانند ماه برای انسانها در مسیر صلح و زندگی توام با آرامش است. صلح ایده آل انسان است.

پوتین در ادامه افزود: ما شاهد ظهور نیروی اتم بودیم و کاملا روشن بود در جنگی جهانی با تسلیحات اتمی هیچ برنده ای وجود نخواهد داشت و در نتیجه استفاده از تسلیحات اتمی همه نابود می شدند. بعد از آن ما شاهد پایان جنگ سرد و پایان رویارویی ایدئولوژیک بودیم. اما اساس مناقشات ژئوپلیتیک همچنان باقی است. همه کشورها منافع مخصوص به خود را دارند و شکل گیری تاریخ جهان همیشه با رقابت میان کشورها همراه بوده است که کاملا طبیعی است. باید توجه داشت این خطر وجود دارد رقابت اقتصادی و سیاسی و نظامی میان کشورها می تواند به رویارویی نظامی تبدیل شود و از کنترل خارج شود. به ویژه این مسئله در مرزهای مشترک میان کشورها اهمیت زیادی پیدا می کند و معمولا کانون مناقشات است.

پوتین افزود اکنون ما شاهد حل مسئله هسته ای ایران هستیم. دیگر هیچ تهدیدی از جانب ایران نیست و در گذشته نیز چنین تهدیدی وجود نداشت. بنابراین شرکای آمریکایی ما دیگر دلیلی ندارند که بخواهند سیستم دفاع ضد هوایی را در شرق اروپا ایجاد کنند. در واقع آمریکاییها در این خصوص فریبکاری کردند. در واقع تهدیدی فرضی که آمریکاییها بهانه قرار داده بودند اصلا وجود نداشت. در واقع هدف آنها از این طرح این بود که توازن استراتژیک منطقه را بر هم بزنند تا نه فقط سلطه خود را گسترش دهند بلکه اراده خود را بر دیگران تحمیل کنند. در هر حال این تحولات بسیار خطرناک است و برای همه از جمله خود آمریکا مضر است. عامل بازدارندگی تسلیحات هسته ای دیگر ارزش خود را از دست داده است.

به نظر می رسد این جانبداری روسیه از ایران بر سر مسائل هسته ای بیشتر به دلیل این است که روسیه » اتحاد جماهیر شوروی سابق » از جولان دادن روزافزون امریکا در قلمرو استراتژیکی خود نگران است و قصد دارد که پای امریکا را از منطقه کوتاه کند .

ولادیمیر پوتین در حالی در این مجمع از حل مشکلات هسته ای ایران با غرب سخن به میان آورد که همین هفته پیش ما شاهد مناقشات سیاسی بین امریکا و ایران بودیم بر سر پرتاپ موشک » عماد » که برخی این عمل را زنگ خطری آشکار برای نقض قطعنامه های شورای امنیت از سوی ایران دانستند.