توافقات هسته ای کشورهای 1+5

kat1

نویسنده و فعال حقوق بشری :

خاطره نورشید

آیا در این توافقات اشاره ای هم به مسائل حقوق بشری در ایران و یا آزادی هزاران هزار زندانی عقیدتی و سیاسی در ایران و ….به میان آمد ؟

بالاخره بعد از ماه ها انتظار طومار یکصد ورقی توافقات هسته ای بین ایران و کشورهای مرتبط به امضا رسید و در پی آن مردم ایران هم به ظاهر بسیار شاد و مسرور از عملکرد دولت روحانی و تلاش های آقای ظربف وزیر امور خارجه دولت روحانی به خیابان ها ریخته و به پایکوبی پرداختند .

زنان بر بام اتومبیل ها و در خیابان ها هم پای مردان به پایکوبی پرداختند ….در این میان نه خبری از گشت ارشاد بود و نه نیروهای سرکوب گر …

کلیپ های منتشر شده در فضای مجازی چند روز گذشته حاکی از آن دارد که از شامگاه سه‌شنبه، ۲۳ تیربرخی از شهروندان شعار»توافق بعدی ما حقوق شهروندی ما » سرداده و یا حتی شعار » یا حسین میرحسین » هم بگوش رسیده است .

شاید در دید کشورهای غربی چنین تجمع آزادانه ای در معابر عمومی نشان از این داشته باشد که دولت روحانی به آزادی های اجتماعی نیز اهمیت می دهد و شاید پس از رفع تحریم ها به مرور مسائل حقوق بشری در ایران هم رو به بهبودی برود؟؟ ولی آیا این گمانه زنی ها بجاست ؟

در حالیکه مردم در خیابان ها در حال شادی و پایکوپی بوده و هستند هزارن زندانی سیاسی عقیدتی در سراسر کشور تحت فشارهای فیزیکی و روحی قرار دارند ، طبق آخرین گزارش از ایران نیمه شب چهارشنبه ۱۳۹۴/۰۴/۲۴ نیروهای گارد زندان اوین با حمله به بند هشت و بیدار کردن و بیرون آوردن زندانیان از سلول های شان به بهانه بازرسی داخل سلول ها که بیش از یکساعت بطول انجامیده آنان را دچار رعب و وخشت نمودند …البته علت این رفتار مأمورین حمایت زندانیان سیاسی و عقیدتی از تجمع معلمین و کارگزان در روز سی و یکم تیرماه  و همچنین تجمع اعتراضی پرستاران که قرار است روز ششم امردادماه برگزار شود عنوان شده است .

سرنوشت هزاران هزار ایرانی  که در گوشه و کنار دنیا آواره شده اند  به دلایل فشارهای اقتصادی و اجتماعی و در کشورهای همجوار به سازمان های بین المللی پناهنده شده اند و یا شمار بسیاری از آنان که با از دست دادن تمام دارائی خود به کشورهای اروپائی و یا استرالیا و کانادا رسیده و هنوز تکلیف پرونده هایشان در سازمان ملل مشخص نیست چه خواهد شد ؟

همین چند هفته پیش بود که وزیر امور خارجه استرالیا به ایران رفت و ظاهرأ بخش قابل توجهی از گفتگوهای وی در ارتباط با بازگرداندن پناهجویان ایرانی به ایران بود …که البته مسئولین وزرات خارجه قبول نکردند تا نامه استرداد پناهجویان ایرانی بدون خواست خودشان را بپذیرند .

به هر روی زنگ خطر توافقات هسته ای بدون روشن بودن تعهدات ایران در مورد مسائل حقوق بشری می تواند منجر به این شود که بسیاری از پرونده های پناهجویان از سوی سازمان ملل رد شده و منجر به استرداد آنان به ایران شود .

در این برهه مسئولین اپوزوسیون داخل و خارج از کشور و فعالین سازمان های حقوق بشری این است که بدور از اختلافات سیاسی و عقیدتی به شکلی متحد برای احقاق حقوق نادیده گرفته شده ملت ایران با انسجامی بیش از پیش پافشاری نمایند .

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.