بزرگداشت یکصدمین سال قتل عام ارامنه

صفحه-خبری

 

جوانان امروز – خبر ارسالی از ترکیه – ۲۴ آوریل، صدمین سالگرد آغاز کشتار بیش از یک میلیون ارمنه به فرمان آخرین پادشاه عثمانی‌  است که این جنایت هولناک طیق شواهد موجود توسط کردها صورت گرفته است . دولت ترکیه این کشتار وسیع را به عنوان نسل‌کشی قبول ندارد و امسال تلاش کرده تا توجهات  بین المللی این روز را زیر سایه بزرگداشت نبرد گالیپولی ببرد.
 بسیاری معتقدند برگزاری این مراسم همزمان با صدمین سالگرد آغاز کشتار ارامنه مناطق تحت اشغال عثمانی به دست نیروهای عثمانی ، سیاستی انحرافی است. این مراسم می‌توانست در روزی دیگر که مصادف با سالگرد قتل عام ارامنه نباشد برگزار شود، اما دولت اسلام‌گرای اردوغان با فعالیت‌های دیپلماتیک خود در هفته‌های اخیر تلاش کرده هم سخنان پاپ که قتل عام ارامنه در ۱۹۱۵ را محکوم کرده کم ارزش جلوه داده شود و هم اعتبار بیشتری به بزرگداشت نبرد گالیپولی اختصاص یابد.
بسیاری از ارامنه روز ۲۴ آوریل  به مناسبت بزرگداشت یکصدمین سال قتل عام ارامنه در کلیسای » آیا کیریاکی ، کوم کاپی استانبول Aya Kiryaki Church ,Kumkapi , Istanbul» شرکت کرده بودند. در این مراسم زنگ های کلیسا یکصد بار به مناسبت یکصدمین سال کشتار ارامنه بصدا در آمد .
عده ای از حاضرین به خبرنگار اعزامی جوانان امروز نه از قتل عام و حتی عدم قبول رسمی کشور ترکیه برای این جنایت تاریخی بلکه از مشقت و مصائب زندگی در ترکیه پس از چندین نسل و عدم داشتن حقوق برابر با یک شهروند ترک گلایه داشتند ، از اینکه حتی یک ارمنی نمی تواند که در ادارات کشور ترکیه به هیچ شکل و فرم مشغول بکار شود ، حال اینکه خارجی های دیگر که به این کشور در چند سال اخیر مهاجرت کرده اند در صورت داشتن مدارک اقامت و تحصیلی لازم می توانند براحتی جذب بازار کار در ترکیه شوند .
آنان می گفتند : ما خود را ترکیه ای می دانیم ، و به اینکه ترک هستیم افتخار می کنیم ولی چرا دولت ترکیه هرگز نخواسته که حقوق شهروندی ما را رعایت کند ؟؟
یک خانم ارمنی گفت : تمامی ارامنه در ترکیه به دلیل اینکه نمی توانند جذب ادارات و یا حتی شرکت های نیمه دولتی شوند بالاجبار گرچه  دارای حرفه های تخصصی و تحصیلات عالیه نیز هستند مشغول کارهائی با درآمد ناچیز هستند برای گذران زندگی و یا بسیاری از نسل جوان پس از اتمام تحسیلاتشان از ترکیه مهاجرت می کنند .
اگر قتل عام سال  ۱۹۱۵ به گفته دولت ترکیه یک تهمت است ؟! حال و روز زندگی ارامنه در همین امروز که بخشی از حقیقت قابل لمس برای هر شهروند ارامنی ساکن ترکیه است و این را براحتی می توان اثبات کرد . دولت ترکیه برای این نابرابری چه توجیحی دارد ؟؟

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.