مشکلات مهاجرین کارایرانی به سوئد

تهیه و تنظیم خبر : ق . آمینه

اداره ی مهاجرت سوئد به نیروی کار توصیه می کند که برای اجتناب از مشکلات بعدی، قبل از خروج از کشور به سایت اینترنتی این اداره رفته و با دقت مقررات آن را مطالعه کنند و تنها به حرف های کارفرما بسنده نکنند.
در قوانین مربوط به نیروی کار مهاجر سوئد قید شده است که کارفرما موظف است که مقررات مربوطه را رعایت کند. در غیر این صورت فرد متقاضی کار نمی تواند به کار خود ادامه دهد و باید سوئد را ترک کند. در این رابطه می توان به مشکلات خانواده زهرا برزو اشاره کرد که کارفرما زهرا مقررات مربوطه را به درستی رعایت نکرده و اداره مهاجرت از زهرا برزو، همسر و فرزندانش خواسته که سوئد را ترک کنند. آخرین مهلت آنان برای تهیه بلیط به ایران روز 17 فوریه، هفته گذشته بود.

 

گفتگو رادیو سوئد با زهرا برزو:

 زهرا: فکر نمی کردیم باز این همه مدت، تازه بعد از 15 ماه به ما اطلاع بدن مدارکی رو تهیه کنیم تا کم و کسری های مدارک رو جور کنیم. همون موقع هم من سردر نمی آوردم که این کاغذها چی هست؟! فقط می گفتن که باید جور شه چیزهایی که لازم هست، انجام میدن.
رادیو سوئد: این طور که گفته شده، اشکالی که در پرونده شما وجود داشته، مربوط به بیمه ای میشده که کارفرما باید به اون توجه می کرده.
زهرا: والا بیمه بائیس بودم من اینجوری که کارفرمای من می گفت، من نمیدونم چی هست، ولی من با اون میومدم که بیمه ارزونی هم نیست. ولی مثل اینکه بعدن عوض شده این بیمه یا اینکه اون بیمه ای که عوض شده به چه مشکلی برخورده یا چه اتفاق هایی اون موقع افتاده که من اصلاً در جریانش نبودم. ولی اونها به من گفتن که نه اشکال از خودت هم بوده، تو باید می دونستی وقتی میومدی اینجا که این بیمه هارو داشته باشی.
رادیو سوئد: خانم شما چند وقته که به سوئد آمدید؟
زهرا: من 5 فوریه 2011 آمدیم.
رادیو سوئد: یعنی حدود 4 سال پیش آمدید. با در خواست کار آمدید؟
زهرا: بله از ایران تقاضای کار کرده بودم که اومدم سوئد.
رادیو سوئد: اینجا هیچ اشکالی در دو سال اول براتون پیش نیومد؟
زهرا: نه هیچ اتفاقی نیافتد و همه چی خوب پیش رفت، تا اینکه ما دوره دوم بعد از دو سال رو شروع کردیم. بعد از 15 ماه تازه به ما کاغذ دادن که این کاغذ هارو برای ما بفرستید که چه چیزهایی رو لازم داشتن. یک سری کاغذ می خواستن که نمی دونم از روی پرونده باید می فرستادیم براشون.
رادیو سوئد: خانم برزو شما قبل از سفر، مقررات مربوطه رو بهش توجه کرده بودید؟ اطلاعات لازم رو بدست آورد بودید قبل از اینکه به سوئد بیاین؟
زهرا: در اصل نه.صاحب کار من باهاش صحبت کردم وقتی کاغذ هامون رو می خواستیم ببریم بهش گفتم که آیا همه مدارک من درسته؟ گفت که درسته، شما کار خودت رو انجام بده و من دنبال این کارایی که باید انجام بدم هستم و مربوط به من میشه و چیزی نیست که تو بخوای انجام بدی. من با اطمینان کامل و خیال آسوده، رفتیم تقاضای بعدیمون رو دادیم.
رادیو سوئد: حقوق شما در ماه بالای 13000 کرون بود؟
زهرا: بله، همه چیه من درست بوده. من حقوق خوبی داشتم و مالیاتم پرداخت می کردم. حتی هر سال مقداری مالیات برای من برمی گشت.
رادیو سوئد: یعنی 4 سال کار کردید و در دو سال دوم این مشکل برای شما پیش اومد؟
زهرا: کارفرما من حتی رفت بیمه ای که اداره مهاجرت می خواست رو درست کرد. اونها فرم ها و یک سری مدارکی رو می خواستن که قبول می کردن، حتی رفت اونو برای من انجام داد، بعد از اینکه اولین جواب منفی ما اومد.و لی باز هم اونها قبول نکردن گفتن این مال دو سال اول بوده، ما نمی تونیم قبولش کنیم. در واقع در دو سال اولی که من کار می کردم بیمه من اشکال داشته، که رفتن بررسی کردند و متوجه شدن. الان هم که درست شده فرقی نمیکنه چون اون موقع اشکال داشته بیمه.
رادیو سوئد: آیا به شما گفتن که می تونید مجدداً در درخواست  کار بکنید؟
زهرا: نه، مستقیم گفتن که باید برگردید. هیچ راه دیگه ای ندارید.
رادیو سوئد: موقعی که تقاضا دادین، کارتون خیلی طول کشید تا قبول بشید؟
زهرا: در عرض دو ماه تا سه ماه ظول کشید تا تقاضا دادیم و جواب گرفتیم، و گفتن که تو باید کار کنی و مالیاتت رو بدی. من حتی موقعی که برای بچه ام دنبال مهدکودک بودم، کارفرما من می گفت که تو زودتر باید جایی رو برای بچه ات پیدا کنی، تو برای کار اومدی اینجا. مهدکودکی که پیدا کردیم به خاطر اینکه از دستش ندیم، من هرجا خونه دست دوم پیدا کردم، بچه ام رو همون مهد بردم. با قطار و اتوبوس راهای طولانی می رفتم و میومدم، خیلی وقتا 9 و 10 شب می رسیدم خونه، 5و 6 صبحم از خونه را می افتادم. به این فکر نمی کردیم یه همچین اشکالی پیش بیاد که آدم بخواد این طوری به خاطرش تاوان پس بده.
رادیو سوئد: چقد تو زندگیتون تاثیر داره اگه بخواهید همه چی رو ول کنید و برگردید ایران؟
زهرا: واقعاً خیلی موثر. من بچه دو سال و نیم داشتم اومدم اینجا. بچه ام مریض بود اینجا. آدرس هامون رو عوض نکردیم که مجبور شیم مهدکودک بچه ام رو عوض کنیم و تو صف وایسم برای ثبت نام تو مهد جدید که من بتونم کارم رو داشته باشم.
رادیو سوئد: از لحاظ درمان شما همون امکاناتی رو که کسی که اینجا اجازه اقامت دائم دارد رو برخوردار بودین؟
زهرا: بله من برای بچه ام که مشکل تنش و تشنج داشت از ایران دارو بهش داده بودن و شب روز بدنش می پرید. اینجا خیلی خوب بهش رسیدن، حتی وقتایی گذاشتن که سه روز تمام بچه رو نگه داشتن، از سرش مرتب نوار مغزی گرفتن.
بچه پا درد های بدی داشت و راه نمی تونست درست بره و حرف نی تونست بزنه.  وقتی که ما اومدیم اینجا، زبونش به سوئدی باز شد و تو مهد با بچه کار کردن تا تونست حرف بزنه.
رادیو سوئد: یعنی طبق قوانین، از لحاظ درمان اینها درست پیش رفتن.
دوستان ساینا، دختر20 ساله خانواده برای لغو تصمیم اداره مهاجرت، اقدام به راه اندازی یک صفحه فیسبوک و جمع آوری امضا برای ارسال به اداره مهاجرت کردند، که حدود 2500 نفر این صفحه را لایک کرده و 1000 امضا جمع آوری شد.
به دلیل بروز چنین مشکلاتی، امیلی تورن از کارشناسان بخش دریافت مجوز کار در اداره ی کل امور مهاجرت سوئد از همه کسانی که که قصد دارند به عنوان نیروی کار مهاجربه سوئد بیایند و یا کارفرمایانی که قصد استخدام این افراد را دارند می خواهد که پیش از هر اقدامی به اطلاعاتی که دراین زمینه در سایت اداره ی مهاجرت وجود دارد به دقت توجه کنند. او می گوید که اطلاعات سایت اداره ی مهاجرت مرتب به روز می شود.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.