تجمع اعتراضی مردان با ساپورت و دامن کوتاه برای حمایت از دانشجوی 20 ساله

صفحه-خبری

ترکیه در روزهای گذشته شاهد اعتراضات پر سر و صدای زنان و دختران جوان از همه گروه‌های سنی بوده است. دلیل این اعتراضات تجاوز و سپس قتل اوزگه جان اصلان، یک دانشجوی ۲۰ ساله بود.

ترجمه و تنظیم خبر : خاطره نورشید 
در این قتل پدر و یکی از دوستان پسری که به » اوزگه جان اصلان » تجاوز کرده است نیز دست داشتند ، گفته می شود که هر سه به دلیل مشارکت در قتل به حبس ابد محکوم شده اند.
راهپیمایی‌های اعتراض آمیز گسترده ‌ای در سراسر ترکیه سازمان یافت و بسیاری از سازمان های حمایت از حقوق زنان در این راه پیمائی اعتراضی شرکت کرده و در این تجمعات  زنانی حضور داشتند که از تجربیات خود از بدرفتاری جنسی و تجاوز سخن گفته بودند.
روز شنبه بیست و یکم فوریه نیز راه پیمائی عظیمی براه افتاد که در این راه پیمائی علاوه بر زنان مردان جوانی شرکت کرده بودند که لباس های زنانه ، ساپورت و دامن کوتاه پوشیده بودند .
قصد آنها از این حرکت نمادین اعتراض به باورهائی است که در جوامع اسلامی چون ترکیه وجود دارد در محکوم کردن دختران و زنان  که طرز پوشش لباس شان دلیل عمده تجاوز و تعرض  به آنهاست .
با اینکه از نظر روانشناسی به اثبات رسیده است که مردهائیکه به زنان و دختران تعرض و تجاوز می کنند و یا حتی به پسر بچه ها دچار بیماری روانی هستند .
تجاوز یک عمل جنسی نیست. تجاوز نوعی تهاجم است. هدف آن پیروزی است. موضوع به چنگ آوردن یک شی است – و در اینجا زن آن شی است – موضوع قدرت یک نفر است و ممکن است افرادی وجود داشته باشند که از چنین چیزی لذت می‌برند.
تجاوز بعنوان قبیح ترین رفتار شناخته می شود، درست است، ولی این تنها عمل متجاوزانه ای نیست که مردها انجام می‌دهند.
هنگامی که خشونت روانی، خشونت فیزیکی، خشونت مالی، بی اعتنایی به حقوق زنان و تبعیض علیه آن‌ها، همگی مجاز شمرده و عادی جلوه داده می‌شود، تجاوز نیز اتفاق می‌افتد.

منبع خبر : یورونیوز 

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.