اندرو حنان قاضی فدرال رأی به تعلیق حکم باراک اوباما داد

 صفحه خبری
خ نورشید

اندرو  حنان Andrew S. Hanen یک قاضی فدرال در تکزاس بطور موقت جلوی اجرای فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر جلوگیری از اخراج میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی را گرفته است.
به نظر می رسد که یکبار دیگر حزب جمهوری خواه تمامی عزم و نیروی خود را برای مقابله با باراک اوباما بکار بسته تا بتواند فرمان رئیس جمهور را به تعلیق در آورد.
این قاضی در حکم خود نوشت ۲۶ ایالتی که علیه این فرمان اجرایی شکایت کرده‌اند، بر اثر اجرای این فرمان دچار «خسارت‌های جبران ناپذیر» می‌شوند و قبل از اجرای این فرمان توسط دولت باید، به منطبق بودن آن با قانون اساسی پاسخ داده شود.
باراک اوباما فرمانی رادر ماه نوامبر سال ۲۰۱۴ (پائیز ۱۳۹۳) صادر کرد، تا از اخراج میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی جلوگیری کند. ایالت‌های شاکی معتقدند که رئیس جمهوری از حدود اختیارات خود در قانون اساسی فراتر رفته و این فرمان اجرایی، بار مالی اضافی بر آنها تحمیل خواهد کرد.
جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه در واکنش به این حکم اعلام کرد، دیوان عالی و کنگره روشن کرده‌اند که دولت فدرال می‌تواند اولویت‌ها برای اعمال قوانین و سیاست‌های اجرایی مهاجرت را تعیین کند و دادگستری و کارشناسان قانونی و مهاجرت و دادگاه منطقه‌ای شهر واشنگتن  نیز تعیین کرده‌اند که رییس جمهوری کاملا در حوزه قانونی اختیاراتش عمل کرده است.
جمهوریخواهان که از همان ابتدا مخالف انتخاب شدن باراک اوباما بودند حال با داشتن اکثریت در کنگره کوشیده‌اند بودجه وزارت امنیت داخلی، که مجری فرمان اجرایی است، را با شرایطی تصویب کنند که لازمه آن لغو این فرمان باشد. ولی این طرح در سنا به تصویب نرسید.
میچ مک کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا در واکنش به این حکم گفت «این رای تاکیدی است بر آنچه خود رییس جمهور ۲۲ بار آشکارا اذعان کرده که او اختیار چنین اقدامی ندارد و یک بار آن را نقض قانون، غیرعادلانه و غیرمعقول توصیف کرده است.»
فرمان اجرایی باراک اوباما با تعویق اخراج ۵ میلیون مهاجر غیرقانونی در آمریکا، به آنها فرصت تقاضای مجوز کار اعطا می‌کند. نخستین مرحله اجرای این فرمان، یعنی تعویق اخراج مهاجران روز چهارشنبه ۱۸ فوریه ۲۰۱۵ (۲۹ بمهن ماه ۱۳۹۳) تعیین شده است.
کاخ سفید می‌گوید از این حکم  تقاضای فرجام خواهد کرد.  تقاضای فرجام برای رسیدگی به شعبه ۵ دادگاه استناف فدرال در لوئیزیانا ارجاع می‌شود.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.