سگ ها هم خواب می بینند و دچار افسردگی می شوند

animals

 

 

DOG1

 

تهیه و تنظیم : هلن نورشید 

سگ ها ( حیوانات ) هم درست مثل ما آدم ها خواب می بینند ، و فشارهای عصبی در طی روز می تواند که باعث تشنج آنها در خواب می شود . بسیاری از حرکاتی که سگ شما در موقع خواب می کند بواسطه فشارهای عصبی است که در طی روز داشته ..مثل حرکت گونه ها ، لب و حتی دست و پا زدن در خواب …معمولأ سگ ها خواب سبکی دارند و شما می توانید که با ایجاد کوچکترین صدائی آنها را از خواب بیدار کنید ، ولی وقتی آنها در خواب دچار حمله های عصبی می شوند براحتی از خواب بیدار نمی شوند و بسیار مهم است که وقتی می بینید که سگ ( حیوان خانگی ) شما دچار تشنج در خواب شده است آنها را به آرامی و نوازش از خواب بیدار کنید و با به آغوش کشیدن آنها بعد از بیدار شدن کامل و ادامه نوازش اطمینان خاطر دهید که هیچ خطری آنها را تهدید نمی کند و شما در کنارشان هستید برای حمایت آنها .

نشانه های افسردگی در سگ عبارتند از:

نبود اشتها، کاهش وزن شدید ، ننوشیدن آب کافی ، خواب آلودگی مفرط ، عدم تمایل به بازی ، حرکات آهسته و کند ، ریزش موی غیر معمول ، پرخاشگری غیر متعارف ، بیقراری های مفرط

چه عواملی می توانند در افسردگی سگ ها دخیل باشند ؟

کاملا مثل ما آدم ها ، اتفاقات مختلفی که پیرامون سگ ها رخ می دهد می تواند منجر به افسردگی و اضطراب آنها شود. هر نوع تغییرات ناگهانی محیطی که یک سگ را تحت فشار روحی قرار دهد از سری عواملی است برای افسردگی آنها، یرای نمونه اگر فردی از اعضاء خانواده شما خانواده را ترک و یا فوت کند سگ شما افسردگی خواهد گرفت و یا اگر سگ و یا حیوان خانگی دیگری که همراه با او در یک خانه زندگی کرده و دوست و همبازی هم بودند بیکباره از او جدا شود حال به دلایل تصمیم گیری شما و یا به علت فوت آن حیوان سگ شما دچار افسردگی خواهد شد .
یک مثال دیگر که می توان برای بروز افسردگی در سگ ها باشد تغییر ناگهانی در برنامه روزمره اش است بدین معنا که وقتی اعضاء خانواده در تعطیلات هستند و می توانند زمان بیشتری را برای بازی و سرگرم کردن سگ خود صرف کنند ولی با پایان تعطیلات خود بیکباره وقت کمتری را برای بازی و یا سرگرم کردن سگ خود اختصاص می دهند علائم افسردگی در سگ به دلیل خلع و تنهائی نمایان می شود.
تغییرات فصلی نیز در کسالت روحی تمامی حیوانات ( سگ ) تأثیر گذار است ، هوای نامساعد روی خلق و خوی آنها بسیار تأثیر گذار است .
بطور مثال : سگ ها که در مناطق طوفانی و خشک زندگی می کنند به دلیل فشار جوی بسیار متهاجم می شوند و یا در مناطق بسیار سرد سگ ها با شروع سرمای شدید منزوی ، گوشه گیر و خواب آلود شده و در پاره ای از موارد بسیار متهاجم می شوند .
و یا حتی عدم توازن شیمیائی در بدن سگ ها نیز می تواند منجر به افسردگی شدید آنها شود . که درمان اینگونه افسردگی در حیوانات( سگ ها ) هیچ فرقی با مورد مشابه افسردگی انسانها نداشته و دامپزشک پس از تشخیص بیماری می بایست که از تجویز داروی ضد افسردگی برای کاهش و درمان افسردگی استفاده کند.
می بایست به خاطر داشت که سگ ها ( حیوانات ) قادر نیستند تا بیماری خود را به شما ابراز کنند و برخی اوقات بروز نشانه های افسردگی در حیوان را وقتی می توانیم مشاهده کنیم که افسردگی در حیوان بسیار حاد شده و همراه با بیماری های فیزیکی باشد.

حال باید بدانیم چگونه می توانیم به موقع  به سگ ( حیوان ) کمک رسانی کنیم .

داشتن یک برنامه منظم و یکنواخت در هر زمان برای سگ و یا حیوان خانگی
جا بجا نکردن حیوان از یک مکان به مکان دیگر
معاشرت و بازی با حیوان ( سگ ) در ساعاتی مشخص و بطور کافی
ایجاد فضای دوستانه برای سگ ها و آشنا کردن آنها با سگ های دیگر در محیط بازی ( پارک ها و ….)
مهربان بودن با سگ ( حیوانات )
اگر به دلیل مشغله کاری نمی توانید وقت کافی برای سگ خود بطور منظم اختصاص دهید  حتمأ از مکان هائی چون مدرسه ها و یا پانسیون های سگ ها بفرستید و یا بهتر این است که از کسانیکه حیوانات را دوست داشته و شغل گردشگری حیوانات را دارند در فواصلی که خودتان سر کار هستید و نمی توانید خودتان وقت کافی به سگ تان اختصاص دهید ، کمک بگیرید .
در پایان می خواهم به شما بگویم که سگ هائی که صاحب دارند و صاحبانشان تصور می کنند که سگ شان هیچ مشکل روحی نمی تواند داشته باشد در پاره ای از موارد از سگ هائی که بطور گروهی زندگی کرده و بی صاحب هم هستند بیشتر دچار افسردگی هستند ، چرا که ما انسان ها آنها را بطور زندانی در خانه و یا مکان های بسته نگاه داشته و بطور دلخواه خود به آنها زمان اختصاص می دهیم .

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.