حیوانات را دوست بداریم

نوشته:  خاطره نورشید 
DOG1دیروز خبری خواندم در مورد کشتار بیرحمانه سگ های در شمال کشور ( کلاردشت و مناطق اطراف ) ، نکته ای که به نقل قول از عکاس صحنه کشتار سگ ها که بسیار متأثر شده بود از اینکه سگ ها را فقط با یک گلوله از پا می انداختند و به دلیل اینکه مشخص نبود آن یک گلوله به کدام قسمت از بدن سگ اصابت می کرد و ساعت ها طول می کشید که سگ زجرکش شود…نکته دیگر که بسیار تأسف بار بود مستأصل بودن عکاس ماجرا بود که می گفت اگر شهرداری ها پول بیشتر ندارند شاید اگر بخواهند از مردمی که حیوان دوست هستند بخواهند تا برای تیر دوم که حیوان زبان بسته را خلاص کند از مردم پول جمع کنند ….دریغا که ما به چه چیزهائی باید قانع شویم !؟ چرا باید اصولأ حیوانات را کشت ؟ چرا با اینهمه فعالیتی که تمامی سازمان های خصوصی حمایت از حیوانات انجام می دهند شهرداری ها این بودجه ها را به سازمان های خیریه اختصاص نمی دهند تا سگ ها و گربه ها را عقیم سازی کنند و واکسن هایشان را هم بزنند تا دیگر هم سگ ها راحت باشند و هم انسان ها از هیچگونه نگرانی از بیماری هائی چون هاری و …این حیوانات نداشته باشند .
آنچیزی که بسیار تأسف بار است ، دیدن کشوری چون ترکیه که در همسایگی ما است که کشوری مسلمان هم هست و چگونه در آن کشور که تاریخچه تمدن کوتاهی نسبت به تاریخ تمدن ایران دارد با حیوانات به تناسب رفتار بهتری دارند … شرم بر بظاهر انسان هائی که به نام خدا و اسلام به موجوداتی که خدا خلق کرده بی ارزشی کرده و حق حیاتی را که خداوند به آنها بخشیده را بدون داشتن حقی از آنها میگیرند .
امروزه بسیاری از روش های زندگی انسان منجر به آزار و یا نابودی حیوانات بی پناه شده است.گرچه انسان تسلط خود را بر سرنوشت بسیاری حیوانات تحمیل میکند ولی این تفکر میتواند به شکلی صحیح تغییر نماید تا فرزندان را با فرهنگ حیوانات دوستی آشنا سازد.
نگهداری حیوان خانگی درزندگی بسیاری رواج بیشتری یافته است . نگهداری حیوانات اهلی در تمام کشورها حتی ایران مرسوم بوده است و قدمت این نگهداری حتی به زمان باستان نیز بر میگردد.بر خلاف تفکر نادرست بیان شده در مورد ایرانیان باستان نخستین افرادی بودند که حیوانات اهلی را نگهداری میکردند اما غربی ها از خلاء حاضر یا بهتر بگویم اطلاعات غلط ما ضد حیوان خوانده و فرهنگ حیوان دوستی خودمان را رنگ و لعابی زده د و جای تمدن خود عرضه می کنند.
شکی نیست نگهداری حیوان خانگی در سراسر دنیا در حال افزایش است اما آیا فرهنگ نگهداری از حیوان خانگی بر گرفته از فرهنگ غرب است!؟ نگاهی به نقش های برجسته بجا مانده از ایران باستان حاکی از جایگاه و منزلت حیوانات نزد ایرانیان بوده است ایرانیان همیشه برای حیوانات خود نام انتخاب می کردند و به تیمار حیوانات می پرداختند.
در زمان قدیم افرادی که اسب داشتند آنها را صاحب بزرگی و قدرت می پنداشتند نگهداری احشامی مانند گاو و گوسفند را نشانه برکت و روزی مالک آن می دانستند. سگ را پاسدار خانه و گربه را رفع آفت و بیماری می دانستند. اما حال؟؟؟
با اینکه پس از آمدن دین اسلام به ایران و باورهای متضاد برخی اعراب ها در مورد حیوانات باعث پدیده جدید فرهنگی نسبت به حیوانات شده که کمابیش همچنان ادامه دارد ، ولی در دین اسلام و کتاب قران که برای هدایت انسان فرستاده شده است به دفعات در سوره های مختلف به حقوق حیوانات اشاره شده و به وضوح گفته شده است که » تمام جهان را آفریدم از مورچه ای کوچک تا فیلی که در سپاهیان ابرهه وجود دارد از پرنده ای به نام ابابیل تا ماهی بزرگی که یونس پیامبر را در شکم خود جای می دهد «.
شگفت انگیز تر اینکه در قرآن خوک را نجس می داند اما دستور به کشتار آن نمی دهد اما ریختن خون ظالمان را جهاد در راه خدا می داند. در سوره مائده اشاره به تربیت پذیر بودن سگ می کند و این حیوان را کمک حالی در جهت رفع نیاز بشر می شناسد و در جای دیگر جایگاه سگ را همراه انسان در غار و خواب سیصد و اندی می داند. و چه مهربان است خدای که قرآن را برای هدایت انسان فرستاد و به انسان اجازه ذبح حیوان داد اما تنها به نام و یاد خدا و آنهم برای رفع نیاز اصلی یعنی غذا.
حضرت محمد یاران خود را از آزار حیوانات منع می کرد هیچ گاه با چوب دستی خود بر پهلوی شتر خود نمی زد و … .
سگها از زمان پیدایش انسان تا کنون مورد توجه انسانها بوده اند انسانهای اولیه به وضوع فهمیدن، سگ بهترین حیوان و مونس خوبی می تواند باشد وفا داری پیش از اندازه سگ و محافظت از صاحب خود زبانزد خاص و عام است سگها موجودات بسیار اجتماعی هستند بغییر از تعداد محدودی از نژادهای سگهای نگهبان و شکار، بقیه نژادهای سگ همزیستی با دیگر سگها و انسان را از تنها زیستن ترجیع می دهند.
شما که علاقمند به نگهداری سگ هستید باید در نظر داشته باشید زمان کافی برای رسیدگی به سگ خود داشته باشید در پاسخ به توجه شما سگ هم از خود واکنشهایی را نشان می دهد که شاید شما از صمیمی ترین دوستان خود ندیده باشید. علاوه بر زمان کافی شما باید محیط مناسب برای نگهداری سگ داشته باشید. برای مثال نگهداری برخی نژاد مانند روتفایلر در یک مجتمع مسکونی هم می تواند برای شما دردسر ساز باشد و هم نارضایتی دیگر همسایگان را ایجاد کند. همچنین بعلت ذهنیت منفی که از کودکی در برخی افراد در مورد سگها ایجاد شده توصیه می شود که تمام افرادی که شما با آنها زندگی می کنید علاقمند به نگهداری سگ باشند.

dog2

اجر نهیم دستانی را که به حیوانات کمک می کنند 

dog3

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.