به مناسبت سالروز درگذشت شاهپور علیرضا پهلوی

 سهیلا

سهیلا زرندی – نویسنده و فعال حقوق بشری 

یک آسمان ستاره برایش گریستند

 به نام نامی ایران و یاد شاهزاده ای که قلبش برای ایران می تپید

 

چهاردهم دی ماه 1389 برابر4 ژانویه 2011 میلادی،سالروز درگذشت جانکاه شاهزاده علیرضا پهلوی سومین فرزند پادشاه فقید،محمدرضاشاه پهلوی و ملکه فرح دیبا می باشد.شاهزاده ای در سایه که علی رغم flagلیاقت ، توانمندی ها و قابلیت های منحصربه فردش هرگز نتوانست رهبری مبارزات برای رهایی ایرانزمین را برعهده بگیرد.ضایعه اسفناک فوت شاهزاده غمی بزرگ و اندوهی عمیق برای تمامی ایرانیان آزاده و میهن دوست بود.
شاهزاده علیرضا تا قبل از شورش 1357 در ایران اقامت داشتند و در دبستان رازی تحصیل می نمودند. پس از خروج از ایران در شهر نیویورک و در دبیرستان سنت دیوید و پس از آن در دبیرستان گری لاک در ویلیامز تاون ماساچوست به تحصیل ادامه دادند.شاهزاده پس از اتمام دبیرستان  وارد دانشگاه پرینستون شدند و پس از آن در سال 1367در رشته موسیقی در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدند.پس از آن در دانشگاه کلمبیاودر رشته ایران شناسی پیش از اسلام ادامه تحصیل داده وبا درجه کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شدند. شاهزاده علیرضا علاقه وافری به مطالعه و تحقیق خصوصا در ارتباط با تاریخ باستان ،شعر و ادبیات کهن و معاصر ایرانزمین داشتند.همچنین در رشته زبانهای باستانی ایران و فلسفه  در دانشگاه هاروارد به مطالعه در مقطع دکتری پرداختند.تز دکتری شاهزاده متنی به زبان پهلوی به نام مینوی خرد بود.ایشان مدتی نیز در همین دانشگاه و در زمینه ایرانشناسی تدریس نمودند.
در تاریخ چهاردهم دی ماه 1389 برابر4 ژانویه 2011 میلادی ،شاهزاده  در خانه خود در سات اند بوستون،چشم بر جهان فروبستند.اخبار متناقضی در مورد مرگ ایشان منتشر شده است.برخی از گزارشات حاکی از خودکشی شاهزاده به دلیل بیماری افسردگی ناشی از دوری وطن و از دست دادن پدر و خواهرشان بود که توسط خانواده ایشان هم منتشر شد و برخی از اخبار حاکی از احتمال به قتل رسیدن ایشان می باشد.بسیاری از افرادی که با شاهزاده ارتباط تنگاتنگی داشتند ،نظیر استاد احسان یار شاطر احتمال افسردگی را رد و از ایشان به عنوان جوانی سرزنده وشاد که قلبش برای ایرانزمین می تپید یاد کرده اند.متاسفانه اطلاعات دقیقی در رابطه با تحقیقات پلیس هرگز منتشر نشد و پرده آخر از تراژدی در هاله ای از ابهام ماند.
آخرین درخواست شاهزاده در وصیت نامه اش سوزانده شدن کالبد و ریخته شدن خاکستر بر فراز دریای خزر بود که هیچ گزارشی در مورد انجام وصیت منتشر نشده است.شاهزاده فرزندی دارند که پس ازمرگ ایشان متولد گردید ،شاهدخت ایریانا لیلا پهلوی که با مادرشان بانو رها دیده ور در امریکا سکونت دارند.
مرگ شاهزاده واکنش وسیع ایرانیان با هر گرایشی در سراسر جهان را در پی داشت و مراسم بسیاری در یادبود ایشان در جای جای جهان برگزار شد،مرگ نا به هنگام  این شاهزاده جوان ،ضایعه ای غیر قابل جبران برای ایرانزمین و تمامی میهن پرستان آزاده بود.

 همدردی خود را به شهبانو فرح دیبا ، شاهزاده رضا پهلوی ، شاهدخت فرحناز پهلوی ، بانو رها دیده ور اعلام و بقای خاندان پهلوی را از خداوند منان مسئلت داریم

یادش گرامی و نامش جاویدان 

پاینده باد ایران 

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.