بعد از حاج خانم چرخنده چشم ما به بهاره رهنما روشن

خ نورشید

bahareپاسخ بهاره رهنما به نادر فتوره چی مترجم و نویسنده : جوابم فقط به این آدما اینه زیر پرچم حسین ع سینه زدن لیاقت می خواد. افتخار می کنم که از بچگی این ارادت رو داشتم و دارم.جالبه که حتی مصاحبه با تلوزیون رو بخاطر همین حواشی بعد برنامه حذف کردم و انجام ندادم اما نمیدونستم هنوزم آدمایی هستن که بخاطر اعتقاد مذهبی که خیلی شخصیه توهین میکنن و به اسم دموکراسی فحاشی میکنن و آنقدر وقاحت دارن که علمداری امام حسین ع رو تحجر بدونن. 

بعد از خانم چرخنده که شدیدأ مرید رهبری شده و سینه چاک رهبری و مرید امام حسین و ….به نظر بهاره رهنما هم پا در رد پای » چرخنده » گذاشته است. بهاره رهنما هنرمند سریال های تلویزیونی و سینما اینروزها درگیر شکایت از فردی بنام نادر فتوره چی است که مترجم و نویسنده است و به نظر حملات لفظی در فضای مجازی به خانم رهنما کرده است .
از اینرو شکایتی توسط این هنرمند و همسرش تنظیم و به دادسرا ارائه شده متن شکایت » نشر اکاذیب، توهین و تشویش اذهان عمومی » به متهم تفهیم شده و تا ادامه بررسی آقای نادر فتوره چی با قرار کفالت آزاد شده است .
قضیه از این قرار است که » نادر فتوره چی » چند هفته پیش در یک یادداشت فیس بوکی با عنوان «بهاره رهنما چه می خواهد؟»، نوشته بود که بهاره رهنما «سال هاست به در و دیوار می‌زند که چیزی بشود.»
در این یادداشت فیس بوکی، » نادر فتوره چی » ضمن استفاده از اصطلاحاتی که بهاره رهنما و همسرش پیام قاسم‌خانی آن را توهین آمیز دانسته اند، نوشته بود که بهاره رهنما «از سریال های تلویزیونی تا برج میلاد و خیریه‌ها و خانه اولیای دم مقتول و گالری‌ها همه جا هست، از هیچ فرصتی نمی‌گذرد. رمان و شعر و نمایشنامه می‌نویسد، کارگردانی تئاتر می‌کند، ستون ثابت روزنامه هم دارد.لابد از خودش که بپرسی می‌گوید اگر عشق به مردم نبود، دوست داشتم طراح دکوراسیون داخلی باشم، با خاتمی می‌پرد» و «در برج میلاد به عنوان سفیر کودکان برای علی اصغر «مقتل» می‌خواند.»
نادر فتوره چی همچنین بهاره رهنما را «میان مایه» و «نمادِ انحطاط جمعی در دورانِ غیابِ سیاست» توصیف کرده بود.

این یادداشت بازتاب های گسترده و متفاوتی را در پی داشت و از جمله بهاره رهنما در پاسخ به آن گفت  که «من که جز یک فن پیج صفحه ای در فیس بوک ندارم اما شنیدم تو فیس بوک حال خیلی ها خرابه سر مقتل خونی من.از بی بی سی و نادر فتوره چی بگیر تا خیلی از روشنفکر نماهای دیگه.جوابم فقط به این آدما اینه زیر پرچم حسین ع سینه زدن لیاقت می خواد. افتخار می کنم که از بچگی این ارادت رو داشتم و دارم.جالبه که حتی مصاحبه با تلوزیون رو بخاطر همین حواشی بعد برنامه حذف کردم و انجام ندادم اما نمیدونستم هنوزم آدمایی هستن که بخاطر اعتقاد مذهبی که خیلی شخصیه توهین میکنن و به اسم دموکراسی فحاشی میکنن و آنقدر وقاحت دارن که علمداری امام حسین ع رو تحجر بدونن. بازم تاکید میکنم من افتخارمیکنم به خواندن مقتل حضرت رقیه در محرم سال هزار و سیصد و نود و سه شمسی و نذر کردم تا زنده ام برأی همه کودکان مظلوم در جنگ و به عنوان سفیر انجمن حمایت از حقوق کودکان مقتل حضرت رقیه رو برأی مردم بخوانم /یا حسین.»

پیمان قاسم خانی فیلمنامه نویس و همسر بهاره رهنما نیز در ادامه ماجرا از نادر فتوره‌چی شکایت کرد و در پی همین شکایت روز چهارشنبه دهم دی ماه نادر فتوره چی، مترجم و نویسنده، با انتشار خبر کوتاهی درباره احضار و بازپرسی خود در صفحه فیس بوکش می نویسد که «با شکایت بهاره رهنما و پیمان قاسم خانی به اتهام نشر اکاذیب، توهین و تشویش اذهان عمومی در شعبه فرهنگ و رسانه دادسرای عمومی و انقلاب تهران تفهیم اتهام و پس از اخذ آخرین دفاع با قرار کفالت آزاد شده است.»

6 پاسخ به “بعد از حاج خانم چرخنده چشم ما به بهاره رهنما روشن

 1. خانم رهنما کاملا درست میگه. اصلا عقاید دیگران به شما چه مربوطه؟ گیرم شما گاوپرستید یا بودایی هستید یا اصلا هیچ عقیده ای به خدا و قیامت ندارید، خب این ارتباطی به دیگران نداره و خوب یا بد بودنش به خود شما مربوط میشه. اصلا مگه شما ادعای دمکراسی ندارید، پس چرا تحمیل عقیده می کنید؟ اگه این دمکراسیه که جنگ خونین ما پس از سقوط رژیم خامنه ای ملعون تازه با شما شروع میشه. به زعم شما کسی حق نداره مسلمان باشه؟ کسی حق نداره شیعه باشه و برای امام حسین علیه السلام عزاداری کنه، اما شما حق دارید هر مرام و اعتقاد پوچ و مسخره ای داشته باشید؟ من به شخصه از رژیم منحوس حاکم بر ایران و شخص خامنه ای دجال متنفرم و آفت الله های ریز و درشتی که با دریافت مواجب از دربار خامنه ای مدح و ثنای این معاویه زمان رو میگن از دشمن ترین دشمنان خدا می دونم، اما پیرو و مرید اهل بیت عصمت و طهارت (ع) هستم و به هیچ کسی اجازه توهین به مقدساتم رو نمیدم و تا پای جان رو این عقیده هستم. اگه اینطوری میخواهید باشه بگردید تا بگردیم و ببینیم مرد کیست و نامرد چه کسی است یا اینکه یاد بگیرید که به عقاید دیگران توهین نکنید و مرام باطل خود را تحمیل نکنید تا دیگران هم شما را تحمل کنند.

  لایک

 2. من اصلا خداباور نیستم ولی حس می کنم این تیتر شما نارواست. دین مخصوصا از نوع سنتی سالیان درازه که توی ایران وجود داشته و ربطی به سیاست روزی، انقلاب و یا پاچه خواری از مقام فرزانه نداره. مادر من هم همین اعتقادات رو که خانم رهنما می گن داره و خوب هیچ اعتقادی هم به جمهوری اسلامی نداره. من با وجود بی اعتقادی به دین ، اتفاقا در این مورد نظرم اینه که دین سنتی به خاطر خاصیت آرامش بخشی که داره برای بخشی از جامعه که بهش نیاز دارن نه تنها مضر نیست که بلکه مفیده و می تونه با افراط گرایی مقابله کنه. نمونه اش هم همین آیت الله بروجردی که توی زندان داره می پوسه.. اگه رزیم اون شخص رو با دین سنتی ای که عرضه می کنه خطری برای افراط گرایی مذهبی و دین سیاسی نمی دید زندانی اش نمی کرد. بهر حال امیدوارم همه ما نسل پیشرو بگذاریم مردم زندگی کنن. صرف اینکه می تونیم توی فضای مجازی با راحتی بیشتری قلم بزنیم یا مطلب منتشر کنیم مجوز حمله بی دلیل به آدمها به دلیل اعتقادات شخصی شون نمی شه.

  لایک

 3. نادر فتوره چی تنها انتقاد کرده است. هیچکدام از واژه هایی که بکار برده توهین آمیز نیست مگر اینکه «سال هاست به در و دیوار می‌زند که چیزی بشود »، «از هیچ فرصتی نمیگذرد» و یا «با خاتمی می پرد» بحساب توهین گذاشته شود که البته در جامعه ای که جمهوری اسلامی از ایران درست کرده بعید نیست. نوشته فتوره چی درباره بهاره رهنما، صرفنظر از اینکه درست یا غلط باشد، یک انتقاد ساده است که در کشورهای متمدن هر روز همه درباره هم مینویسند و میگویند. حتی بزرگان سیاسی و ورزشی و هنری شان را موضوع طنز میکنند و آب هم از آب تکان نمیخورد. بهاره رهنما و پیمان قاسم خانی به دلگرمی حکومت و جایگاه خودشان نزد مثلا دادگستری اش است که علیه نادر فتوره چی شکایت میکنند چون به نتیجه اش اطمینان دارند. اگر در شرایطی مشابه و به فرض اتفاقی برعکس، فتوره چی هم میتوانست علیه بهاره رهنما شکایت کند و به داوری منصفانه مطمئن باشد میتوانستیم از بهاره رهنما و پیمان قاسم خانی ایراد نگیریم. ولی به دادگاه کشاندن شخص بدلیل یک انتقاد ساده آدم را یاد اتهامهای خنده دار جمهوری اسلامی درباره «تشویش اذهان عمومی» و «تهدید امنیت ملی» و اینها می اندازد.

  لایک

 4. دوستان ارادت به امام حسین هیچ ایرادی نداره ولی تظاهر و از راه دین نون خوردن بده!الان دین برای خیلی از این عزیزان وسیله کسب درآمد شده.نگاه کنید تمام این آقایان بازیگران و فوتبالیستها که زمان رژیم شاه تو کاباره عکس می گرفتند حالا عزادار امام حسین شدند!اگه واقعا اینطور بود چرا از اینهمه حسینیه و عزاداری برای امام حسین یکی در زمان شاه خبری نبود؟!آن زمان که عزاداری منع نبود علی پروین و غیره وذالک را می گویم.این خانم و امثالهم ببینم اگر رژیم عوض شد باز هم عزادار امام حسین هستند ؟!یا اینکه…

  لایک

 5. بهاره رهنما اشتباه بدی کرد . طرح شکایت و اتفاق های بعدی که ممکن است برای آقای فتوره چی بیفته خانم رهنما را در نظر مردم بی ارزش میکنه.

  لایک

 6. دین و مذهب و عقیده و باور جاش تو دله و مسجد و منبر و روضه خونی و جمع‌های خونه به خونه نه رو صحن سالن سینما و تئاتر و پشت بلندگو و میکروفون! نه در لابلای قوانین مدنی و اجتماعی! نه در دستور العملهای نیرویهای نظامی و انتظامی‌ و تعیین سیاست و مملکت داری! نه معیار خوبی و بدی و تشویق و تنبیه! نه ابزار سرکوب و دیکتاتوری و مال اندوزی و جاه و مقام! نه وسیله امرار معاش و وصل شدن به قدرت و پارتی! نه.. خوب در یک همچنین سیستمی مردم حق دارن به همه چیز مشکوک باشن و اعتماد نکنن!

  اصلا مگر هنر پیشه‌های مورد احترام(مثلا عزت‌الله انتظامی‌) بی‌ دین و بی‌ خدا هستن که شما انتقاد از این خانم رو ربط میدید به دین و باور؟! کسی‌ به دین و باور این به اصطلاح هنرمند کاری نداره اصل موضوع اینه که ایشون به احترام همون مردمی که تا اینجا حمایتش کردند نباید ظاهر سازی میکرد! ایشون که بچه نیست عواقب این کار(سؤ استفاده دیکتاتوری دینی در کسب مشروعیت) رو نفهمه!مگر اینکه ایشون هم مثل حاکمیت اعتقاد داشته باشه که دین و سیاست با هم یکی‌ هست!

  خنده در و تأسف آور هست وقتی‌ میبینی‌ یه عده نادان که اکثرا هم اعتقادات مذهبی‌ دارن از این خانم حمایت می‌کنن و اینقدر حالیشون نیست که دود این مساله اول از همه چش و چال خودشون رو کور می‌کنه و باعث دین گریزی بیشتر می‌شه و به جای اینکه جلوی این قبیل مسائل بایستن و من سؤ استفاده حاکمیت از این مساله بشن پای گلشیفته رو میکشن وسط! هرچند مساله گلشیفته شخصی‌ هست نه دینی و مذهبی‌ ولی‌ اینقدر حالیشون نیست که گلشیفته هم محصول همین بی‌ تفاوتی شما به ظاهر معتقدین هست که به دلیل جهل و نادانی نقش سیاهی لشکر و سرباز بی‌ جیره و مواجب دیکتاتوری مذهبی‌ رو به عهده گرفتین!

  لایک

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.