چیزهائی که شاید دوست داشته باشید در مورد درخت کریستمس و تاریخچه آن بدانید

uu
 XTREE
مدت‌ها پیش از ظهور مسیحیت گیاهان و درختانی که در زمستان هم سبز می ماندند معنای ویژه‌ای برای مردم داشته‌اند. همین‌طور که امروزه مردم خانه‌های خود را با درختان کاج تزیین می‌کنند، مردم باستان نیز شاخه‌های درختان را بر روی درب‌ها و پنجره‌های خانه‌های خود آویزان می‌کردند. در بسیاری از کشورها، مردم باور داشتند که این درختان سبز آن‌ها را از ، ارواح، ارواح شیطانی و بیماری‌ها دور نگه می‌دارد.
درخت صنوبر به طور سنتی در جشن‌های متعدد  هزاران سال پیش از ظهور مسیح  استفاده می‌شده‌است. پس از ظهور مسیح  هم  بسیاری  هنگام جشن کریستمس  از این درختان برای تزیین خانه‌های خود استفاده می‌کردند. مسیحیان این درختان را نماد زندگی همیشگی می‌دانستند. هیچ‌گاه مشخص نشده‌است که این درختان برای نخستین بار برای کریسمس استفاده می‌شده‌اند یا خیر .
درخت کریسمس مصنوعی ، به آلمان قرن نوزدهم میلادی  برمیگردد  برای جلوگیری از جنگل زدائی که در حال رخ‌دادن بود و با توجه به محبوبیت درخت کریسمس، نخستین درختان مصنوعی کریسمس را با استفاده از پرهای سبز رنگ غاز ساختند.  در سال ۱۹۳۰، شرکت قلم موی آدیس که در ایالات متحده آمریکا قرار داشت، درخت‌های کریسمسی را تولید کرد که در آن‌ها به جای پر از قلم مو استفاده شده‌بود که نسبت به پرها محکم‌تر بودند و خطر آتش‌سوزی آن‌ها نیز کم‌تر بود
همچنین در آن زمان عده ای هرم هایی از چوب میساختند و آنرا با شاخه های درختان همیشه سبز و شمع تزیین میکردند. مسیحیان، درختان تزیین شده را به خانه های خود آوردند.
در سال ۱۸۴۱، انگلستان، پرنس آلبرت، شوهر ملکه ویکتوریا با آوردن درخت کریسمس به کاخ ویندزر و تزیین آن با شمع، شیرینی، میوه و انواع آب نبات، استفاده از درخت را به چیزی مد روز مبدل کرد.
خانواده های ثروتمند انگلیسی به سرعت از این مد پیروی کردند و با ولخرجی تمام به تزیین درخت پرداختند. در سالهای ۱۸۵۰، این تزیینات بیشتر شد و شامل عروسک، لوازم خانه مینیاتوری، سازهای کوچک، جواهرات بدلی، شمشیر و تفنگ اسباب بازی، میوه و خوراکی بود.
بسیاری از آمریکاییهای قرن نوزدهم، درخت کریسمس مصنوعی  را چیزی غریب میدانستند و اولین درخت کریسمس مصنوعی در آمریکا، مربوط به سال ۱۸۳۰ است که آنهم توسط ساکنان آلمانی پنسیلوانیا به نمایش گذاشته شده بود. این درخت برای جلب کمک های مردمی برای کلیسای محلی برپا شده بود. در سال ۱۸۵۱، چنین درختی در محوطه خارجی یک کلیسا برپا شد اما وجود آن برای ساکنان این قصبه بسیار توهین آمیز و نوعی بازگشت به بت پرستی به شمار می آمد و آنها خواستار جمع کردن تزیینات شدند.
در حدود سالهای ۱۸۹۰، لوازم تزیینی کریسمس از آلمان وارد میشد و درخت کریسمس به تدریج در ایالات متحده محبوبیت میافت. جالب است که اروپاییان از درختان کوچکی که حدود ۱ تا ۱٫۵ متر طول داشتند استفاده میکردند در حالی که آمریکاییان درختی را میپسندیدند که تا سقف خانه برسد.
در اوایل قرن بیستم، آمریکاییان درختهای کریسمس را بیشتر با لوازم تزیینی دست ساز خودشان تزیین میکردند اما بخشهای آلمانی/آمریکایی همچنان به استفاده از سیب، بلوط، گردو و شیرینیهای کوچک بادامی ادامه میدادند.
کشف برق، به ساخته شدن چراغهای کریسمس انجامید و امکان درخشش را برای درختان به ارمغان آورد. پس از آن دیدن درختان کریسمس در میدان شهرها به یک منظره آشنای این ایام مبدل شد و تمام ساختمانهای مهم-چه شخصی و چه دولتی- با برپا کردن یک درخت، به اسقبال تعطیلات کریسمس میرفتند.
در تزیین درختهای کریسمس اولیه، به جای مجسمه فرشته در نوک درخت، از فیگورهای پری های کوچک- به نشانه فرشته های مهربان- یا زنگوله و شیپر- که برای ترسانیدن ارواح شیطانی به کار میرفت- استفاده میشد.
در لهستان، درخت کریسمس با مجسمه های کوچک فرشته، طاووس و پرندگان دیگر و تعداد بسیار زیادی ستاره، پوشیده میشد. در سوئد، درخت را با تزیینات چوبی که با رنگهای درخشان رنگ آمیزی شده اند و فیگورهای کودک و حیوانات از جنس پوشال و کاه تزیین میکنند. دانمارکیها، از پرچمهای کوچک دانمارک و آویزهایی به شکل زنگوله، ستاره، قلب و دانه برف استفاده میکنند. مسیحیان ژاپنی بادبزنها و فانوسهای کوچک را ترجیح میدهند.
تزیین درخت در اوکراین نیز بسیار جالب است، آنها حتما در تزیین درخت خود از عنکبوت و تار عنکبوت استفاده میکنند و آنرا خوش یمن میدانند، زیرا بنا بر یک افسانه قدیمی، زنی بی چیز که هیچ وسیله ای برای تزیین درخت و شاد کردن فرزندان خود نداشت، با غصه به خواب میرود و هنگام طلوع خورشید متوجه میشود که درخت کریسمس خانه اش با تار عنکبوت پوشیده شده است و این تارها با دمیدن خورشید به رشته های نقره مبدل شده اند.

2 پاسخ به “چیزهائی که شاید دوست داشته باشید در مورد درخت کریستمس و تاریخچه آن بدانید

 1. با درود خدمت بانو خاطره نورشید و سپاس از زحماتی که برای انتشار مجله اینترنتی جوانان امروز میکشید.

  اینکه در آغاز این نوشتار نوشته اید که "درخت صنوبر به طور سنتی در جشن‌های مسیحیان برای هزاران سال استفاده می‌شده‌است." درست نمیدانم چونکه واژه "هزاران سال پیش" آدم را بیاد مثلن 5 هزارسال پیش میاندازد.

  مسحیت اکنون در پایان سال 2014 مسیحی است.

  برافراشتن درخت صنوبر یا همان کاج از سنتهای میترائی است که به آن آئین مهرپرستی هم میگویند. ریشه این آئین در ایران بوده که در سالیانی از قاره آسیا گذشته و کشورهای اروپائی را هم در برگرفت.

  طبق شواهد تاریخی این جشنها را در شب یلدا میگرفتند که در آئین مهرپرستی شب زایش مهر یا همان خورشید بود.

  کلیسا تا چهارصد سال نتوانست مسیحیت را جایگزین آئین میترائی کند. پس بلاجبار آمدند و عنوان کردند که در آنشب، یعنی شب یلدا عیسی متولد شده است آنهم بدون هیچگونه مدرکی. اینگونه شد که کلیسا بعد از چهارصد سال موفق شد تا کرسمس را جایگزین یلدا کند. اختلاف هم که بین کرسمس در امروز با شب یداست در نتیجه اشتباهاتیست که آنزمانها سال را 365 روز حساب میکردند یعنی سال کبیسه را که 366 میشود را حساب نمیکردند.

  برای آگاهی خوانندگان مجله شما توجه آنان را در نوشتاری روشنگرانه در باره ماهیت جشن یلدا به آدرس زیر در فیسبوک جلب میکنم.

  بهمراه این نوشتار فرتوری بدست آمده از دوره باستان ایران است که بخوبی میتوان فرتور یک درخت صنوبر را در آن دید.
  https://www.facebook.com/notes/350713905108362/?p

  لایک

  • جناب هاشمی سپاس از تذکر شما اشتباه تایپی بود که رفع شد از طرفی سپاس از اطلاعات جامعی که ارسال فرموده اید و بله لینکی که ارسال فرمودید در دسترس خوانندگان می باشد. با ارادت فراوان و تبریکات سال نو میلادی برای شما

   لایک

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.