مجسمه های » بودا » در افغانستان

مجسمه های » بوا » در بامیان افغانستان شامل مجسمه هائی با 53 و 35 ارتفاع هستند که حدود 2500 سال قبل توسط بودائیان در مسیر جاده ابریشم ساخته شده و تا چند دهه قبل از جاذبه های اصلی گردشگری این کشور بشمار می رفتند .

متأسفانه این مجسمه ها که زمانی بلندترین مجسمه های سنگی تاریخی جهان بودند در ماه مارس 2001 پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان توسط نیروهای طالب تخریب شدند .

دستورتخریب مجسمه ها را  «ملامحمد عمر»  سرکردهً  طالبان  صادر کرده بود .  مجسمه ها ئی که نمادی از شکوه و جلال تمدن بودایی در کشورافغانستان به شمار میرفت و نشان از قدمت حضور بودائیان در آن منطقه بود .

برخی از منتقدین تاریخی در افغانستان معتقدند که آن تندیس ها قرنها در برابر باد و باران ، جهل و و حمله هائی چون  چنگیزمغول ، هلاکو، تیمور وعبدالرحمن خان جان سالم بدر بردند و هیچکدام تصمیم نگرفتند که آن مظاهر فخامت، هنردوستی و تقوا و فضیلت را از بین ببرند و در مقام تمدن ستیزی برآیند. اما در قرن بیستم همزمان با رشد بی نظیر تکنولوژی وتمدن جهانی، جماعتی نیمه وحشی دست و آستین  بالا زدند و آن یادرگارهای بی مثال ظرافت ذوق، باریک اندیشی و درست دینی نیاکان ما را نابود کردند.

این کار جنایتی هولناک بوده و هیچ مرمتی نمی تواند که این دو مجسمه سنگی را به حال روز اول برگرداند  .

خوشبختانه پس از سقوط طالبان  مرمت این دو مجسمه بودا توسط مرمتگران آلمانی آغاز شده است و در حال حاضر همچنان ادامه دارد . در حال حاضر این مجسمه ها سالانه میزبان معدود گردشگرانی است که به افغانستان سفر می کنند .

agghanistan

boa

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.