گابریل شانل زن مشهورو طراح مد و صاحب نام جاسوس نازی ها بود

خ نورشید

 

یک تاریخ نگار فرانسوی روز دوشنبه مدارکی را ارائه کرد که برای سالها در آرشیو ارتش فرانسه مخفی بود ، طبق مدارک در این پرونده گابریل شانل طراح لباس و مد فرانسوی در دوران جنگ جهانی دوم برای نازی ها جاسوسی میکرده است .

تاریخ نویس » فرنک فراند » مستندی از این پرونده ساخته است با نام  » در هاله ای از ابهام » و این مستند بر مینای مدارکی است که اثبات می کند گابریل شانل موفق ترین طراح لباس در دوران جنگ جهانی دوم بطور رسمی به عنوان جاسوس ارتش آلمان کار می کرده است .

در این پرونده طی یک بازجوئی از گابریل در آن دوران وی به روابط عاشقانه خود با افسران عالیرتبه آلمان نازی ، خصوصأ افسر گشتاپو » بارون هانس گونتر فون دینکلاج برای سالها ادامه داشته گفته است که البته این امری بسیار آشکار برای همه بود .

اما نکته جالب اینجاست که گابریل شانل در آن بازجوئی اعتراف کرده که با آلمان نازی که کشور فرانسه را اشغال نموده بودند همکاری می کرده و این همکاری تا جاسوسی در مورد افراد خاصی نیز پیش رفته بوده است .

طبق شواهد در متن بازجوئی که آنروزها از » گابریل شانل » شده وی عنوان کرده است که با اسم مستعار » وست مینستر » کارهایش را انجام می داده است ، وی پیشتر در سال های 1920 با دوک وست مینستر رابطه عاشقانه داشت و به همین دلیل از آن اسم برای اسم مستعار استفاده می کرده و شماره شناسائی اش هم اف- 7124 بوده است .

در این پرونده ذکر شده که گابریل شانل از نفوذ و دوستان خود در گشتاپو استفاده می کند تا کمپانی عطر خود را از یک خانواده تاجر یهودی بنام » ورتیمر» پس بگیرد ، این خانواده کمپانی شانل شماره 5 را در سال 1924 دارا بودند .

اما از آنجائیکه خانواده » ورتیمر » کمپانی را به نام یک غیر یهودی انتقال داده بودند که بتواند بعد از جنگ آنرا به آنها بازگرداند گابریل موفق نشد که کمپانی را تصاحب نماید .

در این پرونده در مورد نقش ستاره و خواننده مشهور » ادیت پیف » » موریس شاولیر » و نویسنده و کارگردان تئاتر » ساشا گیئتری» هم مطالبی موجود می باشد ، ساشا گیئتری در حقیقت تمامی شهرت و موقعیت حرفه ای خود را در زمینه نمایش های فرهنگ عامه در دوران قدرت نازی ها رقم زده بود .

در حالیکه هنرمندان دیگری چون » ژوزفین بیکر» » جین گابین» از محبوبیت خاصی در آن دروان برخوردار بودند برای هم سوئی شان با » ژنرال چالز دووگل » و وطن پرستی شان برای آزاد سازی فرانسه تلاش می کردند.

این مستند که از کانال 3 رسمی فرانسه پخش شده ، جایزه بهترین مستند تلویزیونی را از آن خود کرد برای نشان دادن وقایع تاریخی و حقیقی که در آن به تصویر کشیده شده در دوران اشغال فرانسه توسط آلملن نازی .

 

 

 

coco1

 گابریل شانل 

edit

ادیت پیف 

baker

ژوزفین بیکر 

The Cat In The Hat

موریس شاولیر 

gabin

جین گابین 

charls

چارلز دوگول 

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.