اسید پاشی و عواقب آن

سهیلا

سهیلا زرندی 

نویسنده و فعال حقوق بشری 

بعد از اسید پاشی ها در اصفهان و پر شدن فضای مجازی و یا رسانه های خبری  و تصاویر مختلف از سر و صورت های سوخته شده زنان در بیمارستان ها و اعتراضات مدنی و ….آنچیزی که بیشتر از همه توجه مرا به خود جلب کرد پیامی بود که در صفحه فیس بوک یکی از خوانند ه های محبوب » مرتضی » به اشتراک گذاشته شده بود، که من عینأ آنرا در پایان  این متن در اختیار شما قرار می دهم …البته باید بگویم که چندی پیش هم یک لینک ویدئوئی در یوتیوپ بود که یک آقائی بطور خیلی دقیق آنالیز میکرد که چگونه می شود پس از برخورد با اسید پاشی با ریختن مقدار کافی آب روی مناطقی که اسید سولفوریک پاشیده شده است از سوختن پوست بصورت شدید پیشکیری کنیم ….. بعد از خواندن متن و یا دیدن این فیلم کوتاه نمی دانستم چه فکر کنم …بکلی گیج شده بودم ، آیا به جای اینکه ما در کشورمان نیروی انتظامی داشته باشیم که امنیت ما را تأمین کند باید در پی راه حلی باشیم که چگونه میزان خسارت جانی مان را در مقابل اراذل و اوباش های بسیجی  کاهش دهیم ؟؟ یا اینکه فقط  می بایست در پی راه های پیشگیری باشیم !؟
از سوئی معاون حقوقی آقای حسن روحانی  کلأ مسائل اسید پاشی را مسائل و انتقام جوئی های شخصی قلمداد کرده و ربط آنرا با » امر به معروف و نهی از منکر » بچه های حزب الهی بسیجی علیه بدحجابی بدستور امام  جمعه اصفهان و یا دیگر اعمه در ارتباط نمی داند ..
ابراهیم رئیسی، دادستان کل ایران نیز در اظهارنظری در این‌‌باره گفت: «پیوست‌ زدن مسأله اسیدپاشی با موضوع امر به معروف و نهی از منکر کار جریانات ضدانقلاب است‫. به راستی وقاحت و بیشرمی تا کجا؟، و تا چه اندازه؟‫!. این فرد که به اصطلاح دادستان کل کشور است  و مسئولیتی جز حفظ امنیت و آرامش مردم  ندارد ‫. ولیکن با چنین گستاخی جنایت عظیم رژیم در سوزاندن دختران اصفهان را کاری شخصی و سوای نقشه های مزدورانه رژیم می داند‫.!
از سوئی » الهام چرخنده » در مصاحبه های خیلی احساسی در محافل مختلف از حجاب و پوشش خود به عنوان زن مسلمان دفاع کرده و خودش را الگوئی خواند برای زنان و از سوئی با کلماتی بسیار کلیدی مدعی شد که » هیچ مسلمانی نمی تواند همچون یک داعشی و یا ….بروی یک انسان دیگر اسید بپاشد !
در ادامه هم گفت : هیچ مسلمانی نمی تواند که این کار رابکند !  

acid12

متن زیر از صفحه فیس بوک «مرتضی  برجسته «
دوستان عزیز دوستی دارم که فوق لیسانس شیمی است و چون در زمینه تولید مواد شیمیایی فعالیت دارند و همیشه با چندین تن اسید استیک کار میکنند گاهی در اثر سهل انگاری هایی کارگرانشان در معرض تماس مستقیم با اسید قرار میگیرند. و البته چون بلافاصله روی محلی که اسید ریخته آب فراوان ریخته و شستشو میدهند اثر سوختگی یا اصلا ایجاد نمیشود و یا بسیار سطحی است.این دوست من میگفتند اسید تشنه آب است و به همین دلیل باعث سوختگی میشود چون به سرعت آب حنسوج بدن را تبخیر میکند و شخصی که با اسید تماس پیداکند ۲۰ ثانیه فرصت دارد تا محل را شستشو دهد تا دچار سوختگی نشود.بسیاری از افرادی که دچار سوختگی میشوند در همان لحظه آب در دسترس داشته اند اما بدلیل نا آگاهی اقدامی جهت شستشوی محل سوختگی نکرده اند.اگر در خیابان کسی مایعی بر سر و رویمان پاشید اولین احتمال را بر این قرار دهید که اسید باشدقبل از اینکه احساس سوزش کنیم خود را به اب برسانیم٬ شیرآب٬ اب معدنی یا شیر اب داخل مغازه ها و یا هر ابی که در دسترس بود. در اتومبیل خوب است همیشه دوسه گالن کوچک اب داشته باشیم. لطفا نشر دهید تا افراد بیشتری اگاهی پیدا کنند. 

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.