نیروهای پیشمرگ کردستان عراق به کمک کوبانی شتافتند

صفحه خبری
    خ نورشید
   ترکیه اجازه داد که نیروهای پیشمرگ کوردستان عراق از خاک ترکیه عبور کرده و به یاری  نیروهای کوبانی در سوریه بشتابند . 
روز چهارشنبه گروهی از شبه نظامیان پیشمرگه عراقی با یک پرواز وارد فرودگاهی در جنوب شرقی ترکیه شدند و تحت اسکورت نیروهای امنیتی ترکیه به سمت مرز سوریه حرکت کردند.
  پس از اجازه ترکیه برای عبور نیروهای پیشمرگ کوردستان عراق ، نیروهای پیشمرگ کوردستان عراق  در میان بدرقه کردهای ترکیه از مرز زمینی این کشور عبور و به مرزهای سوریه رفتند تا به کمک نیروهای » کوبانی » بروند . کردهای ترکیه از این حرکت بسیار استقبال کردند و برای اولین بار در تاریخ ترکیه ، پرچم کوردستان  در دستان کردهای ترکیه  بود که برای بدرقه نیروهای پیشمرگ رفته بودند .
انتظار می رود بین ۹۰ تا ۱۰۰ نفر از پیشمرگه های عراقی به زودی برای جنگ در کوبانی به شبه نظامیان کرد در آنجا بپیوندند.
کاروان دیگری از پیشمرگه ها که حامل تسلیحات سنگین است از طریق زمینی وارد ترکیه شد و به سمت کوبانی حرکت می کند.
به گزارش رویترز، صالح مسلم، یکی از مقامات ارشد حزب دموکراتیک کردستان سوریه گفت سلاح های سنگین عمدتا شامل توپ، ضد زره، و سلاح های ضد تانک است. او گفت به این سلاح ها برای دفع حملات نیروهای مجهز داعش نیاز است.
دولت ترکیه هفته گذشته موافقت کرد که به ۱۵۰ نفر از نیروهای منطقه کردستان عراق اجازه دهد که با عبور از قلمرو ترکیه، وارد کوبانی در شمال سوریه شوند. نیروهای پیشمرگ دولت ترکیه را متهم می کنند که  با متوقف کردن مکرر کاروان نیروهای کمکی قصد دارند در رسیدن به موقع آنها به مرزهای  کارشکنی ممکن را انجام دهند .
شایان ذکر است که ترکیه از ارسال نیروهای خودش به کوبانی خودداری کرده چرا که می گوید شبه نظامیان کرد سوریه با گروه غیرقانونی حزب کارگران کردستان (پ.کا.کا) که ترکیه و آمریکا آن را سازمانی تروریستی می دانند، مرتبط است.
از سوی دیگر، آمریکا که کمپین حملات هوایی علیه داعش در سوریه و عراق را رهبری می کند، از ترکیه خواسته است برای تقویت نیروها اجازه دسترسی دهد.
جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت واشنگتن درباره اهمیت اجازه عبور پیشمرگه ها از مرز با ترکیه صحبت کرده است.
به گزارش رویترز هواپیماهای نظامی آمریکا روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۱۴ بار به مواضع داعش در منطقه کوبانی حمله کردند. دوربین های نصب شده در نزدیکی مرز سوریه در ترکیه، تصاویر چندین انفجار بزرگ در کوبانی را به همراه صدای جت هایی که در آسمان در روز چهارشنبه پرواز می کردند، ضبط کرد. صدای شلیک گوله نیز در این حین ضبط شده است.
رویترز گزارش داد داعش شبانه دست کم دوازده بار با شلیک توپ به کوبانی حمله کرد. رویترز این خبر را به نقل از سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن گزارش داد.
در همین حال، در عراق، نیروهای امنیتی حمله جدیدی را برای پس گرفتن پالایشگاه بیجی آغاز کردند. به گزارش رویترز این عملیات نیروهای عراقی را به ۲ کیلومتری بیجی نزدیک کرده است. گروه «دولت اسلامی» این پالایشگاه را در ماه ژوئن تصرف کرد.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.