خشم روز افزون مردم ترکیه نسبت به ورود آوارگان سوریه به کشورشان

 

تحلیل گر سیاسی : خاطره نورشید

 

اینروزها در هر شهری از ترکیه که راه می روید ، حتی شهرهای بزرگی چون آنکارا و استانبول شاهد حضور تعداد کثیری از آوارگان سوریه ای  هستید . از کسانیکه در گوشه خیابان نشسته و گدائی می کنند تا کسانیکه در شغل های مختلف مشغول کارند .

البته ناگفته نماند که عده ای  از سوریه ای ها با مقادیر کلانی پول وارد شده و در زمینه های محتلف سرمایه گذاری کرده اند .

سه یا چهار سال پیش وقتی در خیابان های استانبول راه می رفتم بندرت تابلوی مغازه ها ئی را می دیدم که به زبان عربی نوشته شده باشند ، ولی اینروزها آنقدر نوشته های عربی بر سر در مغازه ها و یا در و دیوار شهر به چشم میخورد که گاه این تصور به آدم دست می دهد که به یک کشور عربی سفر کرده است ، یا در پیاده روها و بازار و خلاصه هر گوشه از شهر ها مردم عرب زبان می بینی که بلند بلند به زبان عربی حرف می زنند .

 

وقتی با مردم ترکیه که به نظر خیلی به حضور سوریه ای ها عادت کرده اند صحبت می کنی متوجه میشوی که چقدر مردم ترکیه از دولت اردوغان در اینمورد شاکی هستند .

البته ناگفته نماند که حضور تمامی این آوارگان سوریه ای و یا حتی کردهای عراقی چرخش اقتصاد ترکیه را هم به گردش در آورده و صاحبین مشاغل ترک از هر قشر و طبقه بالاترین استفاده را از دسترسی به کارگر ارزان می برند ، از طرفی اجاره خانه ها و یا حتی قیمت ملک به طرز سرسام آوری بالا رفته است و بهترین انتخاب برای صاحبین املاک چه برای اجاره و چه برای فروش مشتریان سوریه ای و در کل عرب زبان هستند ، چرا که می توانند ملکشان را به آنها به هر قیمتی که می خواهند اجاره داده و یا بفروشند .

همین مسائل جامعه کارگری و رو به توسعه ترکیه را چنان تحت تأثیر قرار داده است و مردم این تصور را دارند که حضور بیش از حد مهاجرین به ترکیه فرصت های شغلی را از دست آنها بیرون آورده ، از اینرو می توان بوضوح خشم آنان را در برخورد با خارجیان دید ( البته خارجیان از کشورهای آسیائی و افریقائی نه اروپائی ها ) .

 پلیس ترکیه طبق ضوابط و قوانین موظف است به تمامی سوریه ای ها و فلسطینی ها ارفاق های قانونی قائل شود . گاه  حضور اینهمه آواره سوریه ای که بی نظمی خاصی را به جامعه ترکیه تحمیل کرده اند ولی طبق قوانین حاضر  با استفاده از تبصره های موجود در قانون از بسیاری مصونیت قضائی برخوردار هستند حتی سیستم قضائی و مجریه را هم به خشم آورده است .

 در مطالعه ای که من از آمار جرایم خیابانی بدست آورده ام ، اگر کسی را در ترکیه برای جرایمی از قبیل ( دزدی ، زدو خورد خیابانی و یا ورود و خروج غیر قانونی از کشور ) دستگیر کنند ،اگر آن فرد بتواند خود را یک فلسطینی و یا سوریه ای معرفی کند نه تنها مدت محکومیت فرد به حداقل می رسد بلکه در پاره ای از موارد چون ( خروج غیر قانونی از کشور ترکیه ) فرد یا افراد مزبور فقط یک یا دو ساعت را در اداره پلیس معطل شده و بعد بدون هیچ محاکمه و یا جریمه ای آزاد می شوند .

اما در همین مورد اگر فرد یا افرادی که قصد خروج غیر قانونی از ترکیه را دارند ولی موفق نشده و دستگیر شوند ماه ها در کمپ های ترکیه زندانی و گاه به کشورهای شان بازگردانده می شوند ، گاه حتی در صورتی  داشتن مدارک پناهجوئی از ( سازمان ملل )  آنها را برای چندین روز یا هفته متوالی در کمپ ها نگاه می دارند و پس از آزادی هم آنها را به هزاران لیر ترک جریمه می کنند.

دولت ترکیه بطور مستمر از کشورهای غربی و یا سازمان های خیریه بین المللی تقاضای کمک های نقدی و غیر نقدی می کند تا بتواند به گفته خود از پس رسیدگی به خواست های آوارگان و پناهجویان بر آید ، اما طبق گزارشات رسیده نه هیچگونه کمک اساسی به پناهجویان و یا آوارگان سوریه ای نمی شود مگر آنکه در همان کمپ های مرزی بمانند تا فقط بتوانند از غذا، آب ، و دیگر امکانات بسیار اولیه برخوردار شوند و اگر این آوارگان مراکز از پیش تعیین شده در خطوط مرزی را ترک کنند دولت ترکیه هیچ مسئولیتی را در قبال آنان نمی پذیرد .

در یک نگاه اجمالی می توان گفت که دولت ترکیه به نظر از ابتدا نیت و مقصد دیگری از ائتلاف با مخالفین بشار اسد داشته و حتی باز کردن مرزهایش بروی مهاجرین سوری و یا مخالفین بشار اسد خالی ازنکته های پنهان سیاسی نبوده و نیست.

نکته بسیار بارزی که می توان در این زمینه بدان اشاره کرد اسارت 49 دیپلمات ترکیه ای و خانواده هایشان  توسط گروه » داعش »  است که پس از 110 روز اسارت بدون کوچکترین مشکلی آزاد شدند و حتی در زمان آزادی هم سر و وضعشان بمانند اسیرهائی نبود که از اسارت بازگشته باشند ، در حالیکه همان گروه داعش تا به امروز با شواهد و مستنداتی که در دست است بسیار وحشیانه و بدور از کوچکترین شفقتی با تمامی اسیران برخورد کرده اند و در چهار مورد هم که در جلوی دوربین سر اسیر های خود را بریده اند !!.

حال سوال اینجاست که چگونه دولت رجب طیب اردوغان توانست ایرهای خود را حتی بدون یک تلفات آزاد کند ولی کشورهائی چون بریتانیا و یا فرانسه و امریکا موفق به این امر نشدند ؟؟؟

معامله پنهان ترکیه و شورشیان داعش چه می تواند باشد .؟؟

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.