صفحه سلامت – تب خال و راه های درمان

سلامت1

تبخال تاول قرمز رنگ پر از مایعی است که معمولا روی لب و پوست اطراف لب وبينی نمایان می شود. تبخال عارضه ای است ویروسی*. هنگامی که بدن به این ویروس آلوده می شود امکان رهایی از این ویروس را ندارد چرا که این ویروس

در سلول های عصبی برای هميشه نهفته و غير فعال باقی می ماند و هنگام ضعف سيستم دفاعی بدن ( مثلا به علت درگيری این سيستم با بيماری های مختلف و یا فشار روانی) در مکان قبلی یا اطراف آن باعث بروز تبخال می شود.

عوارض ناشی از تبخال در برخی از افراد فقط به مور مور شدن، سوزش و یا خارش محل تبخال زده خلاصه می شود و در برخی از افراد این عارضه همراه با درد است. دوره تبخال معمولا 7 تا 14 روز می باشد و مراحل مختلف دارد.

تبخال معمولا با کمی تورم روی پوست و حس مور مور و یا خارش شروع می شود. سپس برای مدت دو روز تاول های کوچک در سطح پوست نمایان می شوند که نهایتا این تاول ها به صورت خوشه ای به هم نزدیک تر شده و تاول بزرگتری را ایجاد می کنند . بعد پوسته روی تاولها ترکيده و پوسته زرد رنگی جای آنرا می گيرد که آن هم جای خود را به پوسته کوچکتری می دهد وسرانجام تاول بدون باقی گذاشتن اثری از بين می رود.

راه های انتقال تبخال تبخال در همه مراحل واگير دارد، مخصوصا در زمانی که پوسته روی تاول باز شود این حالت به اوج می رسد.

شخصی که به عارضه تبخال دچار است باید از تماس مستقيم و غير مستقيم محل تبخال و ترشحات آن با دیگران خوداری کند. شستن دستها اهميت زیادی دارد، مخصوصا هنگامی که دست با لب و یا بزاق دهان آلوده شده است . شخص مبتلا باید از بوسيدن دیگران، استفاده از حوله و یاوسایل شخصی دیگران (مثلا تيغ)جلوگيری کند.

در برخی از موارد این امکان وجود دارد که با آلوده شدن انگشتان به این ویروس وسپس تماس با دیگر اعضای بدن این بيماری به چشم و آلت تناسلی نيز منتقل شود. اگرچه نوع ویروسی که باعث تبخال در انگشت و تبخال تناسلی می شود،

متفاوت است ولی به علت تشابه بين این دو ویروس امکان انتشار این بيماری به این اعضا می باشد.

کسانی که دچار بيماری هایی هستند که موجب ضعف سيستم دفاعی بدن می شوند( مثل مبتلایان به سرطان، ایدز یا گيرنده پيوند عض و) در صورت ابتلاع به تبخال باید به پزشک مراجعه کنند.

  jf

راههای درمان تبخال

ویروس تبخال را نمی توان از بين برد و زمانی که بدن به آن مبتلا شد برای هميشه این ویروس در بدن می ماند . ولی می توان از تعداد دفعاتی که فرد به تبخال دچار می شود کاست و زمان بهبود را تسریع کرد.

داروهای ضد ویروسی هم چنانچه در مراحل ابتدایی استفاده شوند به کم کردن دوران تبخال کمک می کنند از فشار دادن تبخال و ترکاندن آن باید خودداری کر د .

گاهی استفاده از یخ و کرم های مخصوص که در داروخانه ها موجود می باشد برای کم کردن درد و جلوگيری از خشکی پوست اطراف تبخال موثر است.

برای کاهش درد و التهاب از قرص مسکن هم می توان استفاده کرد( قبل ازاستفاده از هرگونه مسکن حتما با پزشک، داروساز یا دیگر اعضای تيم پزشکی صحبت کنيد) .توجه و دوری از عواملی که باعث بروز تبخال می شوند نيز اهميت

خاصی دارد. مثلا آفتاب شدید در بروز تبخال در برخی از افراد دخيل است، در این صورت استفاده از کرم و یا اسپری ضدآفتاب کمک می کند . آرامش، دوری ازاضطراب، خواب و تغذیه صحيح نيز مفيد است.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.