نامه مجله » جوانان امروز » محکوم کردن بی تفاوتی مسئولین محیط زیست در مورد حقوق حیوانات در ایران

kat1

نوشته : خاطره نورشید 

خبرهای متعددی در رسانه های داخل و خارج از کشور در مورد چگونگی نگهداری شیرها در قشم و یا یک باغ وحش خصوصی در بابلسر که اخیرأ تعطیل شد ، سر تیتر فضای مجازی را هم به خود اختصاص داده است .

ولی این رسیدگی به وضعیت فلاکت بار این حیوانات خصوصأ شیرهائی که در قشم هستند با توجه به شروع فصل گرما و اینکه تا مقامات اداره حفاظت از محیط زیست ایران بخواهد کاری انجام دهد شاید برای نجات این حیوانات بسیار دیر باشد مرا بر این داشت تا این نامه سرگشاده را به » افشین کرمی » که فاقد توانائی در مدیریت محیط زیست کشور است و نمی داند که اولویت قرار دادن برخی مسائل بسیار حیاتی است و حیوانات در قشم نمی توانند که 5 سال صبر کنند تا بلکه این آقا بتواند تغییرات لازمه را در مورد پیشگیری از » اذیت و آزار دادن حیوانات در سیرک ها و یا باغ وحش ها » را به تصویب برساند .

در همین جا باید به عرض آقای کرمی برسانم اینکه ایشان می گوید » بسیاری از افراد در این سیرک ها در ایران از این طریق امرار معاش می‌کنند، باید به مرور مطالعات و بررسی‌هایی در این رابطه انجام شود تا سرانجام بتوان تمام سیرک‌ها در ایران را  جمع کرد » حرفی نسنجیده و بیربط است . 

آقای کرمی چطور می شود که 30 شیر آفریقائی وارد کشور می شود و در سیرکی بکار گرفته می شوند بدون هیچ گونه مجوز ؟؟؟

و یا خرس هائی که در قفس با آن وضع نامناسب و بدور از منش و مرام انسانی نگهداری می شوند ؟؟

آقای کرمی ، آیا واقعأ می خواهید بگوئید که مأمورین شما به دقت شرایط نگهداری و رفتار با این حیوانات را بررسی می کنند که شما مدعی شده اید که : «خصوص فعالیت‌های سیرک قشم گفته است که این سیرک سال پیش تخلف زیست‌محیطی نداشته است.»

ایران کشوری است که مأمورین و مسئولین کشوری  همه و همه با گرفتن رشوه و زیر پا گذاردن قوانین کشور طی 35 سال گذشته ایران را به پائین ترین درجه دردنیا از نظر رعایت حقوق بشری و یا حفظ محیط زیست و حیات وحش رسانیده اند .

آقای کرمی ، من به شما اطمینان می دهم که مأمورینی که شما خیلی به گزارشات آنها تکیه می کنید همواره شاهد وضعیت وخیم حیوانات در سیرک ها بوده اند ولی از دید مأمور شما گرفتن رشوه و زیر پا نهادن » حقوق حیوانات دربند و اسیر » خلاف محسوب نمی شود !!

در تمامی مذاهب تعریف مشخصی از حقوق حیوانات نشده است و در جوامع اسلامی که هنوز قوانین اجتماعی حقوقی و مدنی آن بر مبنای » شرع اسلام » بنا نهاده شده است ما همواره شاهد رفتارهای دور از شأن و غیر انسانی نسبت به حیوانات هستیم .

این مسئله مختص به ایران نیست در تمامی کشورهای اسلامی ، حقوق حیوانات نادیده گرفته می شود و حقوق حیوانات بسیار بسته به » رحم و شفقت نگهدارنده حیوان است » نه به قوانین آن کشور ، متأسفانه پس از روی کار آمدن اسلامیون افراطی در ایران و کودتای سال 1357 که مشتی خونخوار با نام اسلام به مصدر حکومت رسیدند به هیچ چیز رحم نکردند .

از ابتدای تغییر رژیم در ایران در سال 1357 ما شاهد کشتار سگ ها و گربه ها و از بین رفتن تمامی گونه های حاندار در کشور هستیم، تا جائیکه حتی سازمان حفظ محیط زیست کشور تورهائی را ترتیب می دهد تا غربی ها ویا دیگر کسانیکه از گوشه و کنار دنیا علاقه به شکار دارند به ایران آمده و تحت پوشش » سازمان محیط زیست » به شکار گونه های نادر حیات وحش بپردازند و سپس با اخذ تأئیدیه های مربوطه » حیواناتی را که شکار کرده اند » را به خارج از کشور ببرند .

شاید بد نباشد آقای کرمی به این پرسش ها پاسخ دهند …که چگونه سازمان محیط زیست کشور و مسئولین آن می توانند دست به چنین جنایاتی بزنند ؟؟ آن هم وقتیکه وظیفه مهوله به این سازمان حفظ و نگهداری حیات وحش است ؟؟

آقای افشین کرمی به شما از طرف میلیون ها ایرانی می گویم ، که به سرعت به شرایط وخیم نگهداری حیوانات در قشم و گماشتن تیمی مجرب از دامپزشکان برای رسیدگی به وضعیت آنها اختصاص دهید ، و نگذارید که نام ایران و ایرانی بیش از این در محافل بین المللی به عنوان یک کشور » جان سومی که به حقوق انسان و به حقوق حیوانات و یا محیط زیست  اهمیت نمی دهد » قرار نگیرد .

رسیدگی عاجل به  بهبود وضع نگهداری حیوانات در قشم و همچنین حیواناتی که حال بلاتکلیف در باغ وحش بابلسر مانده اند و دیگر اماکنی که در سراسر کشور از حیوانات نگهداری می شوند ، خواست ما است . البته می بایست که شما یک تیم شرافتمند و صادق را برای این کار در سراسر کشور اختصاص دهید . تا بدور از گرفتن رشوه و ….به وضعیت نگهداری حیوانات پرداخته و در اسرع وقت تغییرات لازمه را برای رفاه شرایط زندگی حیوانات دربند و حفظ حقوق آنها بکار گیرند .

حیوان‌آزاری در ایران موضوع اعتراض‌های بسیاری از نهادهای فعال در زمینه حقوق حیوانات است و خواسته تمامی این نهادها از سازمان محیط زیست به عنوان یگانه مرجع صدور مجوز برای سیرک‌ها خواسته تا با «پدیده شوک، بدوی و غیراخلاقی» حیوان‌آزاری بطور جدی برخورد کند.

lion3 lions

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.