نامه اساتید دانشگاههای ایران به روحانی

images (11) (1)

نوشته : م- فقیهی راد 

این بار 233 استاددانشگاه در ایران » صنعتی شریف » » تهران» «امیرکبیر » » علم وصنعت » » یاسوج » » صنعتی اصفها ن »   » شیراز » » فردوسی مشهد » نامه ای را امضا کرده وبرای رئیس جمهوری ایران فرستادند و در این نامه از او خواسته اند که به وصیت نامه ریچارفرای ایرانشناس سرشناس ودفن اودر اصفهان عمل کنند .

این ایرانشناس که در سن 94 سالگی در بوستون ایالات متحده در گذشت.

متن نامه از این قرار است : کوشش های این گونه افراد در چند دهه اخیر باعث شده است که علیرغم تبلیغات بسیار نامساعد رسانه ها. مفهومی به عنوان فرهنگ غنی ایرانی در جوامع غربی شکل گرفته وگسترش یابد .به طوری که حتی سیاستمداران دنیای غرب نیز همواره با احترام فراوان از فرهنگ غنی ایران یاد می کنند .

fir

آقای فرای که در آغاز فروردین ماه امسال درگذشت بنیان‌گذار مرکز مطالعات خاورمیانه هاروارد و نخستین کسی بود که در این دانشگاه مشهور صاحب کرسی ایران‌شناسی شد.

برخی نمایندگان اصول‌گرای مجلس، امام جمعه اصفهان، روزنامه کیهان یا گروه‌های موسوم به لباس‌شخصی از جمله کسانی بوده‌اند که به دفن این ایران‌شناس شهیر در خاک ایران حمله کرده‌اند.

ودرپایان این نامه از حسن روحانی خواسته اند ( با توجه به سال فرهنگ …در مورد اجرای وصیت نامه استاد ایرانشناسی .ریچارفرای بااحترام وتشریفاتی که شایسته آن خدمتگذار عزیز است .اقدامات لازم انجام شود .

نویسندگان نامه در عین‌حال می‌گویند «تعلل در این امر، نتایج ناگواری برای منافع ملی و سابقه‌فرهنگی کشور خواهد داشت».

زیرا پیشتر از این وی در وصیت نامه خود آرزو کرده بود که در ایران ودر کنار زاینده رود به خاک سپرده شود ودر دوره ریاست جمهوری قبلی .آقای احمدی نزاد از ریچارد فرای به خاطر زحمات وی تشکر کرده بود و با این وصیت موافقت کرده بود واجازه رسمی این دفن را صادر کرده بود .

اما این قضیه با برخورد شدید تعدادی از تندروهای جمهوری اسلامی از جمله بسیجیها وسپاهیان مواجه شد وآنها دست به راهپیمائیهای طولانی در اصفهان زدندواین ایرانشناس را جاسوس خوانده وتهدید کردندکه اجازه دفن پیکر ریچارفرای راکه از او به عنوان ( جاسوس سیا ) نام می بردند رادر این شهر نمی دهند.

البته درادامه این مخالفتها امام جمعه اصفهان وی را(زباله غربی ودزد) نامید وگفت که مردم اجازه چنین دفنی را به مسئولین نخواهند داد.

البته شعور ودانش می خواهد که کسی فرق ایرانشناس وجاسوس را بداند یا حتی بتواند تشخیص دهد که باستان شناس با دزد فرق دارد. به هر حال هنوز واکنشی از سوی دولت ایران به این نامه منتشر نشده است. هرچند پیشتر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود دولت یازدهم ایران وصی آقای فرای نیست و هرکسی که وصی اوست باید خود به وصیت‌نامه‌اش عمل کند. البته این چیز عجیبی در ایران نیست که با روی کار آمدن دولت جدید تمام قوانین دولت قبلی زیر پا گذاشته می شود و رئیس جمهور وکابینه جدید به میل وسلیقه خود تصمیم می گیرند ویا گاهی اوقات در این گونه موارد فرهنگی که با تندروهاوبسیجیها مواجه می شوند .  می گویند به ما ربطی ندارد وهر کسی که قبلا پذیرفته بوده است

البته کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی، که ریچارد فرای سال‌ها پیش او را به عنوان وصی خود در ایران برگزیده بود، خود از جمله دیگر کسانی است که از رئیس‌جمهوری ایران خواسته با خاکسپاری این ایران‌شناس در اصفهان موافقت کند.

پیکر او همچنان در سردخانه آمریکا نگهداری می شود .اما آخرین اخبار حاکی از آن است که همسر این ایرانشناس بزرگ جناب ریچارفرای با دیدن این اوضاع وشرایط در ایران از دفن پیکر همسر خود در ایران منصرف شده است وتصمیم دارد که وی را با تشریفات در شان ایشان در تاجیکستان به خاک بسپارند.

feray

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.